Badanie na temat związku serotoniny z depresją.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez miko84 11 wrz 2014, 13:51
http://psychcentral.com/news/2014/08/28 ... 74206.html

U myszy genetycznie "wyłączono" serotoninę i poddano je testom - były kompulsywne i agresywne ale nie miały depresji. To może potwierdzać, że SSRI działają przez inny mechanizm niż stricte podniesienie serotoniny, albo, że podniesienie serotoniny to tylko droga do innego oddziaływania, a "braki" serotoniny nie powodują depresji.
miko84

przez Lord Kapucyn 11 wrz 2014, 14:08
Badanie znane mi. Kiedyś widziałem dość podobne gdzie u myszy "wyłączyli" hydroksylazę tryptofanową (enzym, który przekształca egzogenny tryptofan w 5-HTP -> serotoninę). Myszy były agresywne, impulsywne ale depresji nie odnotowano. Generalnie wiadomo, że efekt SSRI jest związany w dłuższej perspektywie ze zmianami neuroadaptacyjnymi niż stricte ze zwiększeniem serotoniny (gdyż to one już robią po zażyciu pierwszej dawki).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 11 wrz 2014, 14:55
Kłania się neuroplastyczność, BDNF i te sprawy oraz dopamina. Nie można wykluczyć, że działanie terapeutyczne wszystkich leków nie wiąże się z modulacją dopaminy. Podobnie jak brak takiego działania może się wiązać z nieskutecznością modulowania dopaminy (jako modulowanie mam na myśli zwiększanie jej transmisji, czy efektywności w odpowiednich miejscach mózgu).
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Zbychu 1977 11 wrz 2014, 18:51
Wg mnie serotonina ma kluczowy związek z nastrojem podobnie jak dopamina;z noradrenaliną bym polemizował.
Zbychu 1977

przez miko84 11 wrz 2014, 18:53
To dlaczego myszy u których nie było wcale dopaminy nie miały depresji? :pirate:
miko84

przez Zbychu 1977 11 wrz 2014, 18:55
Człowiek to nie mysz 8)
Zbychu 1977

przez miko84 11 wrz 2014, 19:01
Tak, ale biologię mamy taką samą, badania na zwierzętach to podstawa wdrażania leków.
miko84

przez Zbychu 1977 11 wrz 2014, 19:05
Inne badanie pokazało ze blokada receptorów serotoninowych u myszy indukowało depresje;nie mozna zatem miec bezkrytycznego zaufania do tego typu rewelacji.
Zbychu 1977

przez miko84 11 wrz 2014, 19:10
Masz link do tego badania?
miko84

przez Zbychu 1977 11 wrz 2014, 19:12
Zbychu 1977

przez miko84 12 wrz 2014, 09:13
To jest link do badania nad antagonistą 5-HT7.
miko84

przez tahela 12 wrz 2014, 18:00
Zbychu 1977,
ale do tego co ty piszesz tez nie mozna mieć zaufania, ja bym sie skłaniał jednak do tego co pisze miko84
w swiecie Nauki z sierpnia był artykuł,ze leki ideresja jest zwiazania z powstawaniem nowych tymczasowych neuronów u dorosłych, któe powstaja przez całe zycie, jesli brakuje serotoniny tych neuronow powstaje mniej i pojawiaja sie leki, czytłam tylko raz miesiac temu gazety juz nie mam ,ale mniej wiecej o to chodziło, wiec serotonina wpływa pośrednio na leki i depresje poprzez mechanizm dziłania, który cos wywołuje a nie bezposrenio
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

przez miko84 13 wrz 2014, 10:28
Dokładnie, chodzi prawdopodobnie o tzw. neuroplastyczność, czyli powstawanie nowych neuronów, połączeń neuronów i przywracanie zdrowej budowy neuronu który jest "uszkodzony" przez stres (traci rozgałęzienia dendrytów). Czyli można w skrócie powiedzieć, że leki działające przez różne mechanizmy działania odbudowują mózg i przywracają jego zdrową budowę uszkodzoną przez stres (ubytki w pewnych częściach mózgu jak hipokamp czy kora czołowa są przecież mierzalne).
miko84

przez Zbychu 1977 13 wrz 2014, 10:32
Tak działa tianeptyna,SSRI zwiększają transmisie 5HT przez receptory 5HT1a,oczywiscie moze miec to wpływ na szereg innych reakcji w mózgu jednak uwazam ze serotonina jako taka ma istotny wpływ w regulowaniu nastroju.
Zbychu 1977

Sortuj wg