Mirtazapina-mianseryna -różnice w działaniu.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez Marek1977 03 maja 2014, 14:52
1.Mianseryna blisko 10-krotnie silniej od mirtazapiny antagonizuje receptory 5HT2a oraz 5HT2c-skutkiem tego jest silniejszy jej
wpływ na DA.
2.Mianseryna jest inhibitorem zwrotnego wychwytu NE-mirtazapina nie ma takiego działania.
3.Mianseryna jest zdecydowanie silniejszym lekiem oddziałującym na NE od mirtazapiny.
4.Mirtazapina oddziałuje na receptory 5HT1a oraz 5HT3 -mianseryna nie ma takiego działania.
5.Mianseryna zdecydowanie silniej od mirtazapiny pobudza receptor alfa1-skutkiem tego jest większa nań sedacja i spadki ciśnienia
tętniczego.
6.Mirtazapina silniej od mianseryny antagonizuje receptor H1.
7.Mianseryna stosowana jest w leczeniu wspomagającym choroby Parkinsona(silny antagonizm rec 5HT2c).
8.Mirtazapina silniej od mianseryny stymuluje transmisje serotoninergiczną.
Conscientia est, necesse est

przez Tańczący z lękami 03 maja 2014, 21:05
Marek1977, porównując te leki na sobie muszę stwierdzić, że miansa bardziej seduje i wystarcza mi mniejsza dawka od mirtazapiny. Miansa lepiej działa na moje natręctwa, które mirtazapina wręcz podwyższała. Spanie na obu lekach podobne.
Jedynie co do punktu 6 mam pewne wątpliwości, bo czytałem, że miansa oddziałuje mocniej na H1 (sila K=1) a mirta K=1,6 z tego co pamiętam wg wikipedii anglojęzycznej
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez mvp95 04 maja 2014, 12:06
O, dobrze że ktoś to wreszcie zrobił ;) Mam tylko takie pytanie co punktu 5 - bo z tego by wynikało że antagonizm tego receptora alfa1 że tak powiem "zmniejsza" noradrenaline ale ogólnie mówi się że lek ją "zwiększa" (nawet patrząc na punkt 3) więc jak to wkońcu jest? Pzdr
mvp95

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Marek1977 04 maja 2014, 15:07
Tańczący z lękami wg moich danych mirtazapina silniej antagonizuje rec H1 od miansy,pomimo tego jednak mianseryna "bardziej" od mirty działa sedatywnie poniewaz mocniej antagonizuje rec 5HT2a i alfa1.Na mnie nasennie zdecydowanie lepiej działa mianseryna,lepiej działa tez u mnie na depresje.
Conscientia est, necesse est

przez suwak 11 lis 2014, 20:50
Marek1977 napisał(a):1.Mianseryna blisko 10-krotnie silniej od mirtazapiny antagonizuje receptory 5HT2a oraz 5HT2c-skutkiem tego jest silniejszy jej
wpływ na DA.
2.Mianseryna jest inhibitorem zwrotnego wychwytu NE-mirtazapina nie ma takiego działania.
3.Mianseryna jest zdecydowanie silniejszym lekiem oddziałującym na NE od mirtazapiny.
4.Mirtazapina oddziałuje na receptory 5HT1a oraz 5HT3 -mianseryna nie ma takiego działania.
5.Mianseryna zdecydowanie silniej od mirtazapiny pobudza receptor alfa1-skutkiem tego jest większa nań sedacja i spadki ciśnienia
tętniczego.
6.Mirtazapina silniej od mianseryny antagonizuje receptor H1.
7.Mianseryna stosowana jest w leczeniu wspomagającym choroby Parkinsona(silny antagonizm rec 5HT2c).
8.Mirtazapina silniej od mianseryny stymuluje transmisje serotoninergiczną.

1. Błąd, ponieważ blokowanie 5ht2a wcale nie podwyższa, a obniża DA. Dodatkowo mianseryna ma gorszy stosunek siły bloku 5ht2a do 5ht2c.
3. Błąd, badania mówią że mirtazapina jest bardziej noradrenalinowa.
6. Błąd, jest odwrotnie.

przez miko84 12 lis 2014, 09:24
Zgadzam się z tym, tylko co do 6 - mianseryna na papierze silniej blokuje H1 od mirtazapiny, ale jak popatrzeć na stosunek bloku H1 w mirtazapinie do reszty to ta blokada przeważa (bodajże 1 nm blokady H1 do reszy, gdzie np. blok 5-HT2c to 39 nm) i może się wybijać na czoło w działaniu.
miko84

przez wynikpozytywny 22 sty 2015, 21:10
Witam, od kilkunastu dni po raz pierwszy w zyciu rozpocząłem sie leczyć profesjonalnie u psychiatry. Stwierdził, przypuszcza depresje + nerwice. Zostala mi przepisana Mianseryna 10mg dwa opakowania. Mam przyjmować przez jeden miesiac a następnie sie udać do lekarza by ocenić skuteczność leczenia. Pierwsza tabletkę biorę o 18 druga 19 trzecia 20 i czwarta 21. Nie wiem czy działa. Jakoś nie czuć efektów a raczej jest tylko gorzej. Wbrew wszelkim opiniom ja po tym spac nie moge. Depresja mi sie powiększa, nie wiem jak innym lekarzowi powiedzieć, dochodzą leki do tego takie ogólne. Chciałbym taki lek żeby brać go rano i czuć sie dobrze po nim, ale sie nie znam.

przez benzowiec84 22 sty 2015, 21:50
No właśnie suwak dobrze prawi , co z tego że antagonizuje 5ht2c , skoro też antagonizuje 5ht2a i nici z dopaminy . Lek powinien mieć czysty antagonizm 5ht2c i by było git , wywalić antagonizm 5ht2a:)
Bupropion 300
Klon/alpra 2mg

przez miko84 23 sty 2015, 11:21
Jakby to było takie proste jak układanie z klocków to byśmy już dawno mieli leki idealne :P
miko84

przez benzowiec84 11 lut 2015, 22:08
no :)
Bupropion 300
Klon/alpra 2mg

przez jaktobylo 25 mar 2015, 15:33
Który lepszy na libido?
Niby f20..., wg psychiatry to wciąż jeszcze nic pewnego, na moje pytanie czy może być to schizofrenia prosta, powiedział, że możliwe :/

przez Ashton 16 maja 2016, 19:53
Odwieczna walka między siostrami Mianseryna vs Mirtazapina.
Która jest lepsza w dawce antydepresyjnej? Mirta 30mg czy Miansa 60mg? Która jest lepszym lekiem?
Wenlafeksyna 75mg
Mirtazapina 30mg

przez Grabarz666 17 maja 2016, 22:57
Ashton napisał(a):Odwieczna walka między siostrami Mianseryna vs Mirtazapina.
Która jest lepsza w dawce antydepresyjnej? Mirta 30mg czy Miansa 60mg? Która jest lepszym lekiem?

Teoretycznie mirtazapina, silniej blokuje presynaptyczne autoreceptory alfa-2A, słabiej blokuje postsynaptyczne receptory alfa-1 oraz nie jest inhibitorem NET.

Obrazek

przez Grabarz666 17 maja 2016, 23:18
Mirtazapine (2 and 5 mg/kg s.c.) caused a rapid increase in DOPAC by up to 80%. Mianserin slowly increased DOPAC, reaching a maximal increase of 30 and 60% at 2 and 5 mg/kg s.c., respectively. Only mirtazapine caused a concurrent increase in 5-HT, reaching up to 80% above base-line within 60 min, whereas mianserin failed to change 5-HT levels significantly.

Sortuj wg