Zespół jelita drażliwego, antagoniści receptorów serotoniny

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez tomek0700 12 kwi 2014, 18:19
Witam
Zakładam nowy temat ponieważ liczę na pomoc od osób, które brały już dużo leków z grupy SSRI jak i starszych.
Wyjaśniam o co chodzi:
Udowodniono, ze leki z grupy ssri jak i starsze, wpływające na serotonine, dobrze wpływają na jelita. Niestety dużo lekarzy nie wie, że serotoniny mamy więcej w układzie pokarmowym niż w mózgu. W badaniach klinicznych potwierdzono, że serotonina odpowiada za prawidłowe działanie układu pokarmowego.
Osobiście sam potwierdzam - mam zespół jelita drażliwego po infekcyjnego i pomogła mi paroxatyna w dawce 20 mg.
Niestety, musze z niej zejść bo za bardzo wpłynęła na mnie, nie mam problemów z depresją, lękami a brałem tylko na jelita. Odłożyłem ją i czuję sie super tylko biegunki wróciły...

Dlatego proszę o pomoc.
Na podstawie literatury
(Anna Moskwa, Patrycja Boznańska
UDZIAŁ SEROTONINY
W PATOGENEZIE ZESPOŁU JELITA NADWRAŻLIWEGO
Z Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi )http://www2.sum.edu.pl/wydawnictwa/wiadlek/7-8-2007/s371_moskwa_a.pdf
Rekomendacje diagnostyczno-
-terapeutyczne w zespole
jelita nadwrażliwego czasopisma.viamedica.pl/gk/article/download/29310/24062
Chciałbym wybrać lek, który mnie najmniej uzależni, nie wpłynie tak bardzo na mózg a pomoże osiągnąć remisje w jelitach. Potem zaproponuję takie leczenie mojemu psychiatrze

Czy Mirtazapina jest lekiem łagodnym czy agresywnym?
Które z lekarstwo może działać najłagodniej albo stosuje się w pierwszym żucie chorób:
Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (amitryptylina,
imipramina, doksepina, dezypramina)

Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu
serotoniny (SSRI, selective serotonin reuptake
inhibitor) — fluoksetyna, paroksetyna,
sertralina i citalopram

Może to Wy wyczytacie jeszcze coś ciekawego i zaproponujecie jakąś nazwę. Wiem, ze w innych państwach stosowana jest substancja czynna ondansetron, będę rozmawiał z lekarzem o tym.
Moderatorów proszę o przesunięcie do prawidłowego działu jeżeli umieściłem z złym. Proszę jednak o niełączenie z innymi tematami ponieważ myślę, że dużo osób cierpiących na IBS myśli, że mają zaburzenia psychologiczne co nie jest prawdą i potwierdzają to badania klinczne. W USA lekarze o tym wiedzą w Polsce nie wszyscy ale jest grupa, która ma sporą wiedzę.

*Przypominam, że każde działanie powinno być ustalone z lekarzem i potwierdzone przez lekarza, chociaż akurat psychiatra ma duża wiedzę na temat w/w leków to nie ma za bardzo o jelitach.

Pozdrawiam,
Tomek0700

przez dorise 12 kwi 2014, 22:02
Witaj Tomku,mogę się do Ciebie tak zwracać ? :D
Fajnie że załozyłeś post o jelicie drażliwym .Ciekawie piszesz i daje to do myślenia.Zastanawiam się teraz co było pierwsze?......problemy z jelitami czy nerwica?to chyba się przeplata.Ogólnie i skrótowo rzecz ujmując problemy ,,w brzuchu,,napędzają lęki i doła.Teraz próbuję dobrać lek na nerwicę lękową,może jednak błądzę we mgle?
W każdym razie dziękuję za ten post,będę go uważnie sledzić i czasem nie omieszkam coś naskrobać,a jeśli ,, wyszperam,,coś ciekawego to może będę pomocna ;)
pozdrawiam Dorise

przez tomek0700 12 kwi 2014, 23:31
Jasne, możesz sie tak zwracac! :)
Ogolnie, na dzien dzisiejszy nie wiadomo co bylo niby pierwsze, u mnie nie ma depresji ani nerwicy a jednak cierpie na IBS z powodu przejscia zakazenia bakteryjnego (yersinia) Wiadome natomiast jest to, ze stres wplywa na jelita bardzo zle i gdy juz cierpimy na ibs to stres pogarsza i to pewnie potwierdzi wiele osob jak i lekarzy.

Sam chce dobrac jakies leki jednak nie chce juz tak mocnych jak paroksetyna bo okropnie mi sie z tego schodzi, pamietam, ze cital wplywal na moje jelita naprawde dobrze a potrafilem odlozyc go z dnia na dzien bez skutkow ubocznych ;)
Sprobouje jeszcze z ondansetron, jak ktos chce poglebic temat mozna wpisac ondansetron IBS i na forach po angielsku duzo osob sobie chwali.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez zaczarowana 13 kwi 2014, 18:31
pamietam, ze cital wplywal na moje jelita naprawde dobrze a potrafilem odlozyc go z dnia na dzien bez skutkow ubocznych

To czemu w takim razie nie Citalopram właśnie :?:
Jeśli większość jest o czymś przekonana, to wcale nie znaczy, iż ma rację.

całkowicie wolna od psychotropów od 24.04.2014r - NIGDY WIĘCEJ!

przez tomek0700 14 kwi 2014, 07:14
Akurat to, ze cital dzialal dobrze stwierdzam po uplywie paru miesiecy. Wywolal u mnie bardzo brzydkie gazy i dlatego zmienilem na paroksetyne, ktora tez wywolala brzydkie gazy ale przeszlo. Teraz wrocilem do cw fizycznych i mysle, ze ruch pomogl mi sie pozbyc tego. Dodatkowo, myslalem, ze to tylko u mnie wywoluje zaparcie, co jakis czas mialem biegunke. Jednak z uplywem roku widze, ze dobrze dzialalo na jelita i prawdopodobne, ze sprobuje ponownie.

Wracajac do tematu, na zagranicznych forach mozna przeczytac, ze Amitryptylina w dawce 30 mg na noc powoduje remisje objawow.
Co lepiej brac, Amitryptyline czy Citalopram pod wzgledem skutkow ubocznych i dzialania na psychike?

przez zaczarowana 17 kwi 2014, 20:27
Citalopram jako lek SSRI uchodzi za ten "delikatniejszy" i dający mniej objawów ubocznych.

Leki przeciwdepresyjne działają Ciebie, ponieważ masz zespół jelita drażliwego w typie biegunkowym lub mieszanym z przewagą biegunek. W przypadku tego zespołu w postaci z zatwardzeniami te leki by nie pomogły - to taka informacja dla odwiedzających ten temat.

przez tomek0700 18 kwi 2014, 21:16
a tu się mylisz. Wyraźnie jest napisane jakie leki działają dobrze na zaparcie i biegunkę, przeczytałaś zaproponowaną literaturę? :-)

Mianseryna jest czteropierścieniowym lekiem przeciwdepresyjnym o złożonym działaniu. Między innymi nasila zwrotny wychwyt serotoniny oraz blokuje receptory 5ht2a i 5ht2b, co może być wykorzystywane w zaparciowej postaci IBS

sulpiryd blokuje centralne i obwodowe receptory dopaminergiczne głownie d2 ale jest także agonistą receprtorów 5ht3 i tht4 co warunkuje jego właściowści prokinetyczne.

więcej nie szukam ale myślę, że jest więcej leków które pomogą na zaparcie, moim zdaniem problem IBSU to:
rozrost flory bakteryjnej - xifaxan
problem ze serotoniną, ja mam z tym problem po infekcji bakteryjnej
no i tutaj na pewno depresje itp też działają niekorzystnie na układ pokarmowy.

przez zaczarowana 19 kwi 2014, 18:21
tomek0700, nie mylę się leki blokujące wychwyt zwrotny serotoniny najczęściej powodują zatwardzenie (to jest jeden z częstszych skutków ubocznych), jakby dodać do tego jeszcze zespół jelita drażliwego z zatwardzeniem to mamy "mieszankę wybuchową". Chyba, że ten typ zespołu drażliwego ma komponentę emocjonalną, wtedy i w postaci z zatwardzeniem może pomóc, niestety jeśli tej komponenty nie ma to leki z grupy SSRI spowodują u takiej osoby więcej szkody niż pożytku, szczególnie z początku, gdy skutki uboczne lpd są najbardziej nasilone.

przez tomek0700 19 kwi 2014, 22:39
w takim razie badania kliniczne, lekarze, akademie sie myla.

przez czarnobiała mery 30 sie 2014, 00:58
Lekarz to u mnie dzisiaj orzekł, ale chyba branie leków na to jest bez sensu.

przez *Wiola* 30 sie 2014, 01:22
czarnobiała mery napisał(a):Lekarz to u mnie dzisiaj orzekł, ale chyba branie leków na to jest bez sensu.

Wg mnie też . Tylko odpowiednia dieta może pomóc, a nie serotoninka w tabletce.
Moderator

przez czarnobiała mery 30 sie 2014, 01:33
Jaka dieta? Ja miałam przez 1,5 miesiąca biegunki dosłownie po wszystkim, co zjadałam i nie miało znaczenia, co to było.
Od 2 dni jest jakby lepiej, ale ciągle mnie boli brzuch.

przez *Wiola* 30 sie 2014, 09:45
czarnobiała mery, odbudowująca florę jelitową, Ty chyba znasz dobrze angielski poczytaj o GAPS
Moderator

przez tomek0700 01 sty 2016, 15:43
*Wiola* napisał(a):
czarnobiała mery napisał(a):Lekarz to u mnie dzisiaj orzekł, ale chyba branie leków na to jest bez sensu.

Wg mnie też . Tylko odpowiednia dieta może pomóc, a nie serotoninka w tabletce.

co za bzdet, jest już więcej na temat serotoniny i jelit, nie ma to nic wspólnego z dietą. Myślisz, że przy chorobach zapalnych jelit typu crohn czy wrzody są stosowane diety? Nie, nie są bo nic nie daje zazwyczaj. Jedni mogą jeść pizze i czują się super - sami musimy patrzeć co szkodzi nam a co nie. Dieta, owszem, może złagodzić objawy ale nie wyleczy - no chyba, że ktoś jest uczulony (patrz celiakia) Są i badania kliniczne nowych leków - lotronex dostępny w ameryce świetnie się spisuje tak samo jak Cilansetron i jeszcze jeden w Japonii. Niestety w Europie jeszcze musimy się męczyć. Takie leki działają na receptor serotoninowy i nie wpływają na głowę.

Powstają też nowe opracowania na termedii i innych stronach medycznych, serotonina reguluje nasz układ pokarmowy. Pod jelitem drażliwym kryje się bardzo dużo chorób od rozrostu flory bakteryjnej, gdzie wystarczy na to xifaxan, poprzez yersinioze do problemu z 5ht3 receptorem.

Sortuj wg