Ssri, benzo i neuroleptyki

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez konwali@ 01 sty 2014, 21:34
Witam:)
Mam prośbę do osób, które mogłyby opowiedzieć na nurtujące mnie pytania.
Jak działają na nasz organizm leki z grupy ssri, benzo i neuroleptyki, chodzi mi tutaj o jak najbardziej szczegółowe opisy.
Może ktoś ma jakiegoś linka do stron internetowych wyjaśniających ich działanie.
Bardzo proszę o pomoc, gdyż leczę się na nerwicę nie mam depresji i najlepiej na mnie działają leki z grupy benzo. Niestety np. Lexapro nie mogę zażywać ze względu na działania uboczne.
Mam nadzieję, że ktoś z Was rozwieje moje wątpliwości.
Dziękuję.

przez Lord Kapucyn 01 sty 2014, 22:08
Wersja bardzo łopatologiczna-

W mózgu informacje są przesyłane w postaci impulsów bioelektrycznych między synapsami- połączeniami pomiędzy neuronami(komórkami nerwowymi). Impulsy nerwowe są przekazywane z jednej komórki na drugą dzięki specjalnym związkom chemicznym, które są zwane mediatorami/neuroprzekaźnikami. Taki mediator zostaje "wyrzucony" przez błonę neuronu presynaptycznego(znajdującego się przed synapsą), trafia do szczeliny synaptycznej i łączy się z receptorami na błonie postsynaptycznej(neuronu znajdującego się za synapsą) powodując depolaryzację= pobudzenie kolejnej komórki nerwowej. W tym procesie jest zużywane około 10% neuroprzekaźnika, a 90% poprzez mechanizm wychwytu zwrotnego jest reabsorbowane do błony presynaptycznej i wykorzystywane ponownie. Jednym z wielu neuroprzekaźników jest serotonina, która odpowiada za nastrój, apetyt, sen i parę innych rzeczy, a jej niedobór jest uważany za przyczynę depresji. Leki z grupy SSRI działają na tej zasadzie, że blokują transporter serotoniny(SERT)=blokują jej wychwyt zwrotny. Serotonina pozostaje dłużej w synapsie i może wpływać na postsynaptyczne receptory serotoninowe, których jest endogennym agonistą(wytwarzanym w ludzkim organizmie "pobudzaczem"). Wysycenie serotoniną i chroniczna stymulacja receptorów sprawia, że zaczynają zachodzić procesy adaptacyjne- zmienia się np. wrazliwość receptorów na działanie serotoniny. SSRI nasilają też uwalnianie BDNF- czynnika z rodziny nerwowych czynników wzrostu. Niektórzy badacze sugerują, że mogą posiadać właściwości neuroprotekcyjne(chroniące komórki nerwowe) i prokognitywne(poprawiające funkcje poznawcze).

Benzodiazepiny łączą się z jonotropowym receptorem GABA-ergicznym- a konkretnie wiążą się z allosteryczną stroną receptora GABA-A(kiedyś używano terminu receptor benzodiazepinowy) przez co powodują nasilenie transmisji GABA-ergicznej i ułatwiają GABA wiązanie się z receptorami GABA-ergicznymi. GABA to neuroprzekaźnik o właściwościach hamujących. Receptory GABA-ergiczne są związane z kanałami chlorkowymi, napływ jonów chlorkowych powoduje hiperpolaryzację komórki nerwowej(która staje się tymczasowo niewrażliwa na przewodzie bodźców)= co objawia się w postaci uspokojenia, działania przeciwlękowego, nasennego, rozluźniającego mięśnie szkieletowe, przeciwdrgawkowego. Z tym samym receptorem wiąże się też np. alkohol etylowy. Leki z tej grupy nadają się tylko do stosowania doraźnego/krótkotrwałego ponieważ powodują uzależnienie fizjologiczne.

Neuroleptyki działają wielokierunkowo- wpływają głównie na transmisję dopaminergiczną, ale też serotoninergiczną, adrenergiczną, histaminergiczną, cholinergiczną. Dopamina, adrenalina, histamina i acetylocholina to kolejne neuroprzekaźniki. Neuroleptyki blokują transmisję dopaminergiczną głównie poprzez antagonizm(blokadę) receptorów dopaminowych D2(co odpowiada za efekt przeciwpsychotyczny, ponieważ psychozy powiązano z nadmierną ilością dopaminy w układzie mezolimbicznym), wpływają też na receptory serotoninowe 5-HT1a, 5-HT2a/c, 5-HT7, antagonizm/odwrotny agonizm receptora histaminowego H1 powoduje senność/uspokojenie, wykazują zróżnicowane działanie antycholinergiczne(hamujące układ przywspółczulny).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez konwali@ 01 sty 2014, 22:22
Dark Passenger, dziękuję bardzo za odpowiedź.
Kurcze mam problem z benzo. Najlepiej na mnie działają a chcę ich nie zażywać. Lekarz mi je wciska a ja szukam na własną rękę czym mogę je zastąpić żeby nie mieć ataków nerwicy.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez monmaria 03 sty 2014, 22:04
konwali@, spróbuj może z jakimś antydeprrsantem

-- 03 sty 2014, 22:05 --

antydepresantem :)
monmaria

Sortuj wg