Leki zwiększające emocje i potrzeby,zmniejszające anhedonie

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez miko84 13 lis 2013, 17:27
Apropo mirty, polecam ciekawy post na zagranicznym forum: http://www.dr-bob.org/babble/20070929/msgs/786277.html
miko84

przez zzYxx 13 lis 2013, 17:46
"I've been on 30mg for several months now and am surprised at how "normal" I feel. I actually have moods now (!), not just being flattened out. It's quite nice to be able to feel, finally. I'm really pleased with this medication." Cholera, mocny post. Dzięki miko.
The Walking Dead.

przez miko84 13 lis 2013, 17:50
Spoko. Jest wiele opinii na zagranicznych forach mówiących, że mirta często nie daje żadnych oznak poprawy przez wiele tygodni, czasami potrzeba więcej niż te książkowe 8 tyg. Np. takie coś: http://www.dr-bob.org/babble/20070710/msgs/768995.html

Ludzie myślą, że jak ktoś ma płaski nastrój, brak emocji, anhedonię to winna jest tylko dopamina. Ale zauważcie, że leki dopaminowe w tych przypadkach nie są tak skuteczne jakbyśmy tego oczekiwali. Sam to przerabiałem - brałem nawet metylofenidat. Ale to tylko "jedna noga" problemu. Drugą jest przykład depresji melancholijnej z nadaktywnością osi HPA, nadmiarem kortyzolu - ten typ depresji także spłaszcza afekt, mamy brak reaktywności nastroju, anhedonię. Leki to leczące trudno nazwać dopaminowymi - mirtazapina/mianseryna, amitryptylina. Leki te jednak zmniejszają aktywność osi HPA, obniżają kortyzol i są pomocne w tych objawach.

Podsumowując: anhedonia, płaski afekt, brak reaktywności nastroju i inne podobne objawy mogą nie być wyleczone w pełni przez leki dopaminowe. Powinniśmy się skupić raczej na obniżaniu aktywności osi HPA i długotrwałym obniżeniu kortyzolu. A więc leki typu mirta/miansa, amitryptylina, zrezygnowanie z kofeiny (która podnosi kortyzol), odpowiednia ilość snu i wypoczynku, mogą przynieść większy efekt nawet od najsilniejszego leku dopaminergicznego.
Ostatnio edytowano 13 lis 2013, 18:00 przez miko84, łącznie edytowano 2 razy
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez depresyjny 13 lis 2013, 17:57
Dzisiaj zapalila mi sie lampka kontrolna bo przepuscilem towar w sklepie, ale wiesz ladywind to moja decyzja ze go przepuscilem bo przeciez wybralem chorobe. Czy ty myslisz ze ja chcialem zaczac brac leki?Ze chce odczuwac ta dezrealizacje czy jak to sie tam nazywa?Jezeli chcesz mi pomoc to pisz inaczej, bo jezeli nie chcesz to nie rozumiem troche po co sie wypowiadasz w mojej sprawie.Miko dawno bylo nie pamietam. Wlasnie nerwice uaktywnia. Jezeli bym mogl brac bral bym dluzej tak jak np, anafranil.
depresyjny

przez miko84 13 lis 2013, 18:03
OK to podsumujmy: ile czasu bierzesz anafranil i w jakiej dawce. Jeśli chodzi o Twoje OCD (a masz je na bank) to potrzeba dużo czasu i wysokich dawek. Jeśli chodzi Ci o inne Twoje objawy, jak nerwica, czerwienienie się etc. to lek typu amitryptylina będzie bardzo dobry. Jeśli nie będziesz mógł go tolerować to coś w typie mirtazapiny, żadnych pobudzających leków Ci nie polecam (a widzę, że klomipramina tak na Ciebie działa, więc pewnie podobnie zadziałają eseseraje). Z innych leków które mogłyby Cię uspokoić i wyciszyć to doxepina i pramolan.
miko84

przez depresyjny 13 lis 2013, 18:03
Bardzo rozdrazniala, do bolu, wiec 2 miesiace to i tak masochzm. Tak mam tez wplatana nerwice najwyrazniej.

-- 13 lis 2013, 18:10 --

Anafranil zaczalem brac w pazdzierniku ubieglego roku, czyli rok.Dawke 150 mg biore 6 tyg. Chyba masz racje miko zle pobudza. No i czerwone plamy dodatek do pakietu. Wlasciwie to ja jestem chyba caly czas troche scisniety.
depresyjny

przez miko84 13 lis 2013, 18:13
Może warto poprosić lekarza o amitryptylinę, ona bardziej wycisza, ale też nie przesadnie. To bardzo skuteczny lek.
miko84

przez depresyjny 13 lis 2013, 18:13
Esesraje to bylo cos niewyobrazalnie nieprzyjemnego. I tak jest lepiej na anafranilu.

-- 13 lis 2013, 18:15 --

Miko dzieki za rady. Co mogles to pomogles.
depresyjny

przez Siding Spring 13 lis 2013, 18:18
Moze i tak ze te leki typu mirta/mianseryna moga poprawic dzialanie na anhedonie ale gorzej jeszcze jak ma sie przy tym silne lęki i napady lękowe .

przez depresyjny 13 lis 2013, 18:30
Dobrze mowisz. Ostra nerwica wyklucza. Mi to jedno dzialo pozostalo. Moze tak byc ze to co na koncu to pomoze. Da ukojenie i wytchnienie. Moj lekarz mi sam zaproponowal amilitryptyline jak mu mowilem o czerwienieniu sie. Tylko na ostatniej wizycie byl jaki byl. Trzeba trafic na jego dobry humor.
depresyjny

przez Siding Spring 13 lis 2013, 18:33
Ciekawe czy nie zmuli zabardzo. Na pewno bedziesz musial wytrwac te pierwsze 2 tyg bo skutki uboczne moga niezla dac w kosc;>

przez depresyjny 13 lis 2013, 18:36
A jak na OCD rowniez jest ami dobra no to ok. Dobrze ze teoria za nia przemawia. Wiem ze nie zawsze to wystarcza ale zeby wystartowac dobrze rokuje. Boje sie odstawienia franka, bo to przeciez taki terozaurus.
depresyjny

przez miko84 13 lis 2013, 18:42
lubudubu trzeba dać lekowi odpowiednią ilość czasu, jak mirta zadziała na nastrój i anhedonię to bardzo często działa na lęk. Początkowo można się ratować benzo. No a czasami po prostu musisz zdecydować do ważniejsze - lęk czy depresja.
miko84

przez depresyjny 13 lis 2013, 18:43
Ja anafranil dobrze toleroje pomimo ze obiektywnie powoduje to co powoduje. A amili tez ta grupa, wiec moze bedzie bez lipy. Narazie zastosuje degradacje snu, bo dzisiaj na noc ide do pracy. O wlasnie jest jedno ale, bo sporadycznie pracuje w nocy a slyszalem ze po amili idzie sie odrazu spac

-- 13 lis 2013, 18:48 --

Ale amili to nie mirta to moze nie uderzy w lek czy w nerwice, czy jest ryzyko?
depresyjny

Sortuj wg