Leki zwiększające emocje i potrzeby,zmniejszające anhedonie

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez zzYxx 11 lis 2013, 15:53
U kogoś występuje brak, albo znaczne zmniejszenie myśli w głowie? Czy tylko ja tak mam? :?
The Walking Dead.

przez Siding Spring 11 lis 2013, 16:35
Chyba jeden z typowych objawow tego calego goowna.;/. Albo to albo gonitwa mysli/uczucie ucisku na mozg i niedokonczone mysli. Jakby mozg chcial pracowac ale nie mogl bo czegos mu brakuje.

przez depresyjny 11 lis 2013, 16:55
zzYxx oczywiscie. Ja sie smieje ze kiedys chcialem cos mowic jak bylem z ludzmi ale nie moglem. A teraz nie ma mysli, pustka w glowie i nie wiem co mowic. Miko dobrze mi to wytlumaczyles. Bede mial argumenty w rozmowie z lekarzami. I to ze ja jestem taki sztywny, wycofany w relacjach z ludzmi to tez moze byc problem kortyzolu. Ja zmierze jego poziom. Jak wyjdzie wysoko to jestesmy w domu, no chyba ze nie wyjdzie wysoko.

-- 11 lis 2013, 16:58 --

Bo sila miesniowa jak napisze ze franek spowodowal 35% spadku to nie sklamie.
depresyjny

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 11 lis 2013, 17:06
depresyjny daruj sobie badanie kortyzolu bo on skacze w ciągu dnia, musiałbyś zrobić badanie kortyzolu w dobowej zbiórce moczu. Poza tym badanie kortyzolu jest potrzebne w takich chorobach jak Addison czy Cushing. Normy kortyzolu są robione dla wszystkich a Twój organizm może być po prostu bardziej wrażliwy nawet na jego niewielkie zwyżki. Najskuteczniejszym badaniem medycznym depresji jest test stymulacji dexametazonem, ale nikt Ci takiego badania nie zrobi.

Badania chemiczne w depresji nie mają najmniejszego sensu. Najważniejsze są Twoje objawy, depresja melancholijna daje bardzo specyficzne objawy, zupełnie inne niż atypowa:

- anhedonia (nie cieszą Cię już Twoje zainteresowania i codzienne czynności),
- brak reaktywności nastroju (nastrój nie poprawia się pod wpływem rzeczy miłych i dobrych - wygrałeś milion w totka? w ogóle Cię to nie obejdzie),
- zaburzenia psychoruchowe (pogorszenie pamięci i koncentracji, pobudzenie lub spowolnienie dotykające mowy, słownictwa, gestów, mowy ciała, mimiki),
- ogólne "wyniszczenie ducha" - pustka i bezczynność (chory nie może wziąć się w garść i zabrać za jakąś czynność - np. wziąć prysznic, czy wyjść rano z łóżka),
- gorszy stan zazwyczaj rano (poprawia się popołudniu),

-- 11 lis 2013, 16:23 --

Apropo, lubudubu objawy które wymieniłeś pasują do depresji melancholijnej, dlaczego więc nie chcesz spróbować leków na ten typ depresji, np. amitryptyliny? Chcesz się wyleczyć, czy tak sobie zakładasz wątki dla pogadanki towarzyskiej?
miko84

przez zzYxx 11 lis 2013, 18:16
U mnie jest tak jakbym się przyzwyczaił do tego stanu. Będę brał crf i się zobaczy co będzie.
The Walking Dead.

przez depresyjny 11 lis 2013, 18:32
Posluchaj miko to co zrobil z wydolnoscia mojego organizmu ten franek to jest zal. Pojezdzilem troszke rowerem, to co ja czuje w plucach, w glowie w skroniach podczas mocniejszego pedalowania to jest masochizm. Tak duzo z tego pasuje do mnie. A najbardziej zalosne jest to zmeczenie. A ja sie chcialem na jakis sport zapisac. Przeciez to jest wygasniecie motoryki potrzebnej do uprawiania go.

-- 11 lis 2013, 18:35 --

Wydaje mi sie ze na mniejszych dawkach tak zle nie bylo, przeciez na 1,5 tbl jeszcze w wakacje kupe kilometrow przejechalem.

-- 11 lis 2013, 18:39 --

Na mniejszych dawkach tak zle nie bylo, bo kupe kilometrow rowerem w wakacje przejechalem. Owszem meczylem sie i pocilem ale dawalem rade sie zmuszac.
depresyjny

przez Siding Spring 11 lis 2013, 18:43
Apropo, lubudubu objawy które wymieniłeś pasują do depresji melancholijnej, dlaczego więc nie chcesz spróbować leków na ten typ depresji, np. amitryptyliny? Chcesz się wyleczyć, czy tak sobie zakładasz wątki dla pogadanki towarzyskiej?

A Ty co sie taki cięty zrobiles? ;) . Nie moge brac amitryptyliny ze wzgledu na oslabienie fizyczne i spore problemy ze wzrokiem po niej. Bralem ja raz bodajze 3 tyg i jakbym pobral jeszcze 3 to pewnie bylbym slepy.

Myslisz , ze jestem jakis masochista ze zakladam watki p oto zeby pisac i dalej w tym tkwic? probuje roznych sposobow . Taki metylofenidat daje mi np sile do biegania ale nic nie moze mnie odblokowac. Ostatnio jak wyszedlem pobiegac i wrocilem po czym polozylem sie spac to po wstaniu nie moglem skojarzyc tego faktu. Nie wiem czy to lęk tak silny , ze nic nie czuje czy moze taka malo czuje ze cokolwiek co wymaga ode mnie emocjonalnego wkladu po prostu mnie wykancza. To jest jakis inny poziom nieodczuwania. Ja nie wiem nawet do czego to odniesc. Oby mnie kiedys po wstaniu nie chwycila jakas katatonia boczasem mam wrazenie zetak sie moze skonczyc. Chociaz wtedy wyslali by mnie pewnie na ect i moze bym sie otrzasnal. Kto to wie.

przez Popiół 11 lis 2013, 18:45
U mnie występują wszystkie z powyżej wymienionych objawów, tylko że to diagnozowanie różnych form depresji to też kontrowersyjna sprawa.

Wydaje mi się miko że przesadziłeś z tym totkiem ;) założę się że trafiając szóstkę miał byś ciepło w gaciach i mogło by cie to jednak poruszyć, ale fakt, zdrowa osoba znajdzie 5zł na chodniku i będzie się z tego cieszyć, choć by przez chwilę...reakcja "melancholika" będzie taka: "ee 5zł co to jest, co ja niby za to kupię, jak by to było 50zł to tak" tylko że w przypadku znalezienia większej sumy reakcja będzie taka sama "eee 100zł co to jest w dzisiejszych czasach, jak by to był tysiąc" itd.
To jest przykre i zazdroszczę ludziom którzy potrafią się cieszyć nawet z tego że po prostu żyją.
Popiół

przez depresyjny 11 lis 2013, 18:48
czuje takie jakby zaciemnienie na poziomie czola. Ciekaw jestem czy cos w tym jest czy to takie wymysly melancholika.

-- 11 lis 2013, 18:53 --

Nie popiol ja bym sie nie cieszyl z 6 w lotka, powaznie. Jestem w kaftanie.

-- 11 lis 2013, 18:54 --

Wiem ze ciezko to zrozumiec.

-- 11 lis 2013, 19:01 --

Ja nawet nie szukam innej pracy chociaz moglbym a pracuje na kasie w sklepie. Nie czuje takiej potrzeby. Malo co mnie kreci. Moze nawet nic.
depresyjny

przez miko84 11 lis 2013, 19:02
lubudubu albo się leczymy albo dyskutujemy ;) Jeśli nie możesz brać amitryptyliny to mirtazapina, tylko daj jej wiele tyg. na rozkręcenie się. Musisz blokować kortyzol, podnoszenie dopaminy może być doraźnie przydatne, ale przecież nie będziesz brał takiego metylofenidatu cały czas. Rozumiem, że skutki uboczne amitryptyliny to jej działanie antycholinergiczne. Mirta go nie ma, a od pierwszych dawek wykazuje działanie obniżające kortyzol. Ale trzeba dać temu lekowi czas. Działa na zasadzie "pstryczka", po wielu tyg. bez żadnych oznak poprawy pewnego dnia "zaskakuje", jakby ktoś włączył nagle światło.

Popiół przykład z totkiem jest bardzo obrazowy, ale wiesz, że chodzi o proste przyjemności i o brak reaktywności nastroju. Powinien się poprawiać pod wpływem słońca i innych miłych rzeczy. W melancholii mamy cały czas płaski nastrój bez skoków, to ją odróżnia od atypowej, gdzie mamy reaktywność nastroju.

W tym momencie, podobnie jak depresyjny, nie ucieszyłaby mnie wygrana 6 w totka, dlatego dobrze go rozumiem. I nie chodzi o to, że jestem jakiś zblazowany czy coś, po prostu nie mam reaktywności nastroju jak u zdrowej osoby.
miko84

przez Siding Spring 11 lis 2013, 19:08
Ja jezeli cos mam z tym kortyzolem to na pewno wlasnie w godzinach wieczornych i do nocy. Kiedys mialem lepszy nastroj wieczorami a teraz pozal sie Boze. Ja sie nie dziwie, ze niektorzy boja sie , ze w takim stanie straca zmysly bo ta pustka , studnia jest tak gleboka , ze brakuje slow do jej opisania. Chociaz ja mialem diagnozowa osobowosc unikajca wiec moze u mnie zadne kortyzole. Trzeba bedzie pojsc na spacer i zapalic fajka...

przez depresyjny 11 lis 2013, 19:18
Poszedl bym dalej i powiedzial ze poglebil by mi sie dysonans ten ktory mam w piersi po takiej wygranej. Na pewno nie pomoglo by mi to. Nie dalo by ukojenia ktorego potrzebuje.

-- 11 lis 2013, 19:21 --

Tak gleboka studnia, ktora oddziela od ludzi i swiata. Dobrze lubudubu pisze.

-- 11 lis 2013, 19:47 --

Tyle ze nie o to chodzi ze w tej studni nic nie ma. Na dnie lezy dysonans. Moze wynikajacy z niespelnionych potrzeb a moze nie.
depresyjny

przez Popiół 11 lis 2013, 19:57
depresyjny, rozumiem i podziwiam cię że w ogóle pracujesz, ja pod tym względem jestem słaby i bardzo szybko się poddaje, bywało tak że potrafiłem opuścić miejsce pracy nie mówiąc nic nikomu, zamykałem się na tydz. w pokoju urywając całkowicie kontakt z otoczeniem i nie obchodziły mnie żadne konsekwencje takiego czynu. Po prostu pustka, smutek i ból był nie do zniesienia. Nie raz zdarzało mi się planować samobójstwo, np. czytałem jak najszybciej odebrać sobie życie, jak obliczać długość sznura do masy ciała by nastąpiło zerwanie rdzenia kręgowego, jak wiązać węzeł, czym go smarować itp.

Forum jest o tyle dobre że nie wstydzę się o tym pisać i nie muszę ukrywać takich słabości. Ale ogólnie bardzo wstydzę się tego że jestem taki "słaby" i raczej staram się to maskować w miarę możliwości.

-- 11 lis 2013, 20:11 --

Z drugiej strony patrząc, może nie jestem taki słaby, jak jakoś potrafię przetrwać i walczyć z chorobą, tak mogę się pocieszać.
Popiół

przez depresyjny 11 lis 2013, 22:50
No wiesz.Dlatego boje sie zmieniac lek. Bo jak bym stracil prace to w moim przypadku siedzenie w domu nie bylo by dobre. Z drugiej strony jak by mi amilitryptylina pomogla to bym mial wieksze mozliwosci. Ale ta anhedonia nie jest dobra. Wogole zawiecha w kontaktach z ludzmi nie jest dobra. Tylko mozna siedziec w domu, ale nie mozna sie niczym zainteresowac na niczym skupic. Nawet nie wiesz o czym myslec. Nawet mi sie ksiazki nie chce czytac. Wezme ta amilitryptyline moze 4 dni mi wystarczy zeby przejsc przez najgorsze. Nie wiem czy to bedzie plynne przejscie czy nie? Czy bede musial powoli wycofac anafranil czy odstawic z dnia na dzien. Chyba mi sie za bardzo nie chce.Wroslem w to. Jestem zawieszony.

-- 11 lis 2013, 22:53 --

Jakis czas temu mialem ta faze z tymi ludzmi, ze chcialem zagadywac. Teraz to juz jest inna bajka.
depresyjny

Sortuj wg