Leki zwiększające emocje i potrzeby,zmniejszające anhedonie

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez Siding Spring 24 paź 2013, 14:42
Witam tak jak w temacie chciałbym dowiedzieć sie jakie są alternatywy w leczeniu takich objawów jak.

-wycofanie społeczne, unikanie relacji z ludzmi
-głęboka anhedonia
-spłycony afekt ( typy , nie reagowanie radościa na rzeczy pozytywne a negatywnymi emocjami na rzeczy złe. Innymi słowy wszystko jest takie samo. Nic nie cieszy ani nie martwi, obojętność i zawieszenie w czasie.)
-brak motywacji , celów w życiu, niemożnosc tworzenia żadnych planów , własciwie nie robienie ze swoja osoba nic, biernośc i apatia.
-sztywna mimika twarzy , maskowata twarz
-bierność wobec bliskich
-brak większych potrzeb oprócz tych podstawowych.
-niska samoocena co z reszta ma swoje uzasadnienie biorąc pod uwage w/w objawy.

SSRI i inne serotoninowce raczej nie bedą zdawały tutaj sprawdzianiu prawda? Czy oprócz takich lekow jak wellbutrin, metylofenidat,selegilina, agonisci dopaminy jest jeszcze jakas inna alternatywa? A może w przyszłości czeka coś przełomowego?

przez Lord Kapucyn 24 paź 2013, 14:52
W zasadzie to co wymieniles- piribedyl, ropinirol, pramipeksol, metylofenidat, bupropion, selegilina, moklobemid. Generalnie leki stymulujace szlak dopaminergiczny. U ludzi z fobia spoleczna stwierdzono w badaniach deficyty dopaminy, i niski potencjal przylaczania tejze dopaminy do receptorow d2/d3. Tak samo o ile za objawy wytworcze schizofrenii odpowiada nadmiar dopaminy na pewny szlaku cns to za deficytowe(apatia, anhedonia, splycenie afektu, emocji) odpowiada deficyt dopaminy na innym szlaku. Na razie chyba nie ma uniwersalnego leku na "syndrom zombie".
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez ladywind 24 paź 2013, 15:04
lubudubu, objawy które wypisałeś wskazują na depresję melancholijną, która jest rzadko rozpoznawana w Polsce. I właśnie charakteryzuje się takimi objawami jak anhedonia, brak motywacji, nic nie sprawia radości jak np. ładna pododa za oknem.
Ruchy są czesto spowolnione,myslenie, wystepują ubytki w pamięci, twarz bez wyrazu, maskowata.

Udowodniono że w tego typu depresji SSRI jak SNRI nie są skuteczne, lub skuteczne tylko na początku, natomiast wykazano w badaniach, że mirtazapina po dłuższym czasie zażywania okazała się skuteczna w tej chorobie.
chodzi o to, że w melancholijnej depresji mamy za dużo kortyzolu, które to SSRI dodatkowo go zwiekszają. A chodzi o to, by go obniżyć.

-- 24 paź 2013, 14:07 --

Ponieważ sama prawdopodobnie mam depresje melancholijną i wszystkie SSRI jakie do tej pory brałam okazały się mało skuteczne, SNRI (wenlafaksyna) także, niebawem zamierzam włączyć w swoje leczenie samą mirtę i jak będą poztywne efekty na te przypadłosci to opisze w wątku Mirtazapina.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Ferdynand k 24 paź 2013, 16:00
tianeptyna ?

ponoć małe dawki amisulprydu ale ja neuroleptyków nie trawię :hide:

może to co lubudubu wymieniłeś z mirtą/mianseryną?
Naczelny Użyszkodnik

przez Siding Spring 24 paź 2013, 16:24
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Założyłem ten wątek bo jak łatwo zgadnąc mam z tym problem, chociaż nie ma to u mnie aż tak nasilonej formy , aczkolwiek nie można powiedzieć żebym czuł jakis komfort życia. Brakuje mi czegoś, takiego impulsu do życia. Własnie czegoś takiego, że jak patrzysz na człowieka to widzisz z jego wyrazu twarzy, że jest szczęsliwy , ba że widzisz w nim emocje. Co do ssri to akurat wiem , że nie tędy droga...no chyba , że zobojętnienie do tego stopnia , że czlowiek przestaje zabiegać o swoje zdrowie i nie walczy już o nie.

Jak tu nawiażywac z relacje z innymi , czy z płcia przeciwna skoro jest się na innym poziomie "czucia"? Przecież jak facet widzi kobiete i to bardzo atrakcyjna to w głowie powinien pojawić się taki impuls , który pociągnie sprawe dalej..heh niekoniecznie to o czym myślicie;P. I własnie brak tego impulsu towarzyszy większosci aspektom w życiu.

To chyba jakiś głębszy problem i sam coś czuje po swoich doświadczeniach, że jest to jeden z trudniejszych problemów w psychiatrii . Ciekawe czy na horyzoncie jest jakas nadzieja..ludzie mamy przecież 21 wiek ...powinno istnieć jakies lekarstwo...

przez sylvek 24 paź 2013, 18:34
na początek spróbuj naltrexonu w formie LDN czyli ekstramalnie niskiej dawki (2-4 mg/doba na wieczór). Naltrexon jako antagonista receptorów opoidowych upreguluje je ale cała jego magia tkwi w tym ze równoczesnie wpływa na białka kontrolujące stopien desensytyzacji receptora w odpowiedzi na bodziec. To oznacza ze endorfiny (ale takze i opiaty, morfina itp) w znacznie mniejszym stopniu uniewrażliwiają dany receptor w czasie stymulacji.

Jesli twoj afekt nie jest naprawde mocno spłycony (do poziomu aleksytymii) powinno to zmniejszyc anhedonie , szczegolnie ta spoleczna jak i ta zwiazana z wysilkiem fizycznym.

Co ciekawe stały, względnie wysoki poziom endorfin sam moze byc przyczyną apatii i anhedonii (takze i depersonalizacji/derealizacji). Dzieje sie tak w przypadku PTSD.

przez Siding Spring 24 paź 2013, 19:04
dzieki za rady wszysktim

przez ladywind 24 paź 2013, 19:08
sylvek, to prawda, że ten lek nie rozwija tolerancji?
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez Siding Spring 24 paź 2013, 19:11
No i czy dlugofalowo przyjmowany nie spowoduje ze po odlozeniu czeka czlowieka zejscia jak po innych opiodiach typu morfina..Czy może ma raczej pozytywne dzialanie w perpekstywnie dlugiego okresu jego brania?

przez ladywind 24 paź 2013, 19:18
lubudubu, niby pisze że lek znika z organizmu podczas snu, rano już go nie ma.

Ja mam z kolei pytanie czy skoro jest na tak wiele chorób, to nie jest w jakąś stronę przesadzone, tak jak np. z szmaponem 3 w 1, bo jak coś jest na wszystko, to tak naprawde na nic nie pomaga?

przez Siding Spring 24 paź 2013, 19:24
na wiele? na wiele to sa ssri, nawet na napiecie przedmiasiaczkowe...O_0

Naltrexone to chyba glownie jest w obiegu , zeby pomoc tym co przechodza odwyk od alkoholu i ma on za zadaniu zmniejszyc potrzebe spozywania go wlasnie przez osoby uzaleznione..

Wiesz ladywind morfina tez znika z organizmu po jakim czasie ale systematycznie brana raczej powoduje spustoszenie ale chyba jednak naltrexon ma z rec opioidowymi nieco inne powiazanie...sam nie wie. Sylvek pewnie wie lepiej..

Tyle czasu mam ten lek a jeszcze go nie bralem....no ale bylem w takim stanie swego czasu , ze nawet jakbym przywalil cos mocniejszego to tylko po to zeby lezec spokojnie i nie rzucac sie w rozpaczy po lozku. Teraz jak jest spokojnie to moge sprobowac...lepiej czuje siebie i swoje cialo i umysl.

przez ladywind 24 paź 2013, 19:32
lubudubu, ile płaciłes za niego?

przez Siding Spring 24 paź 2013, 19:34
to chyba drogi interes ale ja go dostawlem w prezencie od jednego z uzytkownikow tego forum...od ktorego rowniez mam metylofenidat ale nicka podac chyba neistety nie moge...

przez ladywind 24 paź 2013, 19:36
lubudubu, ja tam mam swoich dealerów, więc prosić się nie muszę :P ;)

Sortuj wg