Gdzie ukryć ścinkę tabletki??

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez White Rabbit 20 paź 2013, 10:17
Josie, lek retard, jesli niczego nie motam = lek o przedłużonym uwalnianiu. Substancja wówczas ułożona jest warstwowo w tabl., a ta rozpuszczać ma sie przez zaplanowany i okreslony czas w organizmie, uwalniając stopniowo subst. czynną.

Dzieki Wam za odpowiedzi :)

przez ala1983 20 paź 2013, 12:27
Substancja wówczas ułożona jest warstwowo w tabl., a ta rozpuszczać ma sie przez zaplanowany i okreslony czas w organizmie, uwalniając stopniowo subst. czynną.

Bardziej mi to wygląda na zmodyfikowanie uwalnianie. Tabl. o przedłużonym uwalnianiu rozpuszczają się niekoniecznie równomiernie. Ale w przeciwieństwie do tych pierwszych dłużej. Ale to taka moja teoria.
Mój lekarz rodzinny ostatnio zastanawiał się jaka jest różnica między tymi dwoma pojęciami ale w końcu zgłupiał.
A mi się nie chce w to bardziej wgłębiać, bo i nie mam na razie po co.
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

przez Trzyzet 20 paź 2013, 14:16
ja sobie przesypywałem leki do plastikowych słoiczków i tam też wrzucałem ścinki.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Josie_86 20 paź 2013, 15:38
White rabbit i Ala dziękuję za odp :*
jeśli chcesz mnie zatrzymać (spójrz odchodzę)
podaj mi rękę, jeszcze może zatrzymać mnie ciepło twojej dłoni

przez Lord Kapucyn 20 paź 2013, 15:47
Retard=przedłużone uwalnianie
SR/XL/ER=opóźnione uwalnianie
CR/MR= zmodyfikowane uwalnianie

"Skróty SR (slow release) oraz XL (extra long) stosuje się dla kapsułek i tabletek, które mają wydłużyć uwalnianie zamkniętego w nich leku, np. na całej długości przewodu pokarmowego, co z kolei zapewnia jego stałe stężenie w organizmie przez dłuższy czas. Leki w takiej postaci występują najczęściej w wysokich dawkach i stosuje się je rzadziej w ciągu dnia niż zwykłe tabletki.

Nieco inaczej działają leki, które w nazwie mają skróty MR (modified release) oraz CR (controlled release). W tym przypadku zadaniem tabletki lub kapsułki jest dostarczenie leku do tego miejsca przewodu pokarmowego, w którym jego wchłanianie jest największe.

Uwolnienie substancji leczniczej następuje w sposób kontrolowany np. w jelitach. Częstym określeniem tego typu leków jest również słowo „retard”. Ich zadaniem jest też często opóźnienie uwalniania substancji leczniczej w celu ominięcia żołądka jako miejsca wchłaniania substancji czynnej, która może być dla niego drażniąca lub szkodliwa. Jego kwaśna zawartość może dezaktywować lek."

@farmacjaija.pl
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg