Depresant a depresjogenik

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez ania_taka 02 sie 2013, 15:56
Dark Passenger, teraz rozumiem, przyznam ze tez nei rozroznialam tych pojec
thx :)

przez Lord Kapucyn 02 sie 2013, 15:58
Ponadto niektóre stymulanty (środki pobudzające oun) mogą być wykorzystywane w psychiatrii jako antydepresanty, a niektóre depresanty (środki spowalniające oun) jako leki przeciwlękowe, znieczulające, przeciwbólowe. Mam nadzieję, że nie wyszło masło maślane. Z kolei depresjogeniki to zazwyczaj takie substancje, które się stosuje jako leki w innym schorzeniu a jako skutek uboczny powodują depresję (zaburzenie psychiczne).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez ania_taka 03 sie 2013, 07:08
Dark Passenger napisał(a):Ponadto niektóre stymulanty (środki pobudzające oun) mogą być wykorzystywane w psychiatrii jako antydepresanty, a niektóre depresanty (środki spowalniające oun) jako leki przeciwlękowe, znieczulające, przeciwbólowe. Mam nadzieję, że nie wyszło masło maślane. Z kolei depresjogeniki to zazwyczaj takie substancje, które się stosuje jako leki w innym schorzeniu a jako skutek uboczny powodują depresję (zaburzenie psychiczne).

a czy można powiedzieć ze morfina stosowana jako środek znieczulający też jest depresantem? stosowana w medycynie, w psychiatrii nei wiem

czy to pojęcia typowe tylko dla psychiatrii?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lord Kapucyn 03 sie 2013, 09:00
Tak. Morfina jest depresantem(bo wpływa depresyjnie na oun), wykazuje działanie euforyzujące(to działanie mogą wykazywać zarówno depresanty jak i stymulanty, psychodeliki i inne substancje).

Przykłady depresantów(środków wpływających depresyjnie na oun)- alkohol etylowy, barbiturany, benzodiazepiny- np. diazepam (Relanium), klonazepam, alprazolam (Afobam, Xanax, Zomiren), opiaty- np. morfina, kodeina, ogólnie opioidy.

Przeciwne działanie mają stymulanty(wpływają pobudzająco na oun)- np. amfetamina, efedryna, kokaina, nikotyna, modafinil (lek na narkolepsję), metylofenidat (lek na ADHD).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez ania_taka 03 sie 2013, 21:02
metylofenidat - lek na ADHD a działa pobudzająco na oun?? wydaje się to sprzeczne
no i nikotyna? nie wiedziałam ze tak samo dziala.... że uzależnia tak, ale nigdy nie zastanawiałam się nad jej działaniem, ale chyba w dużych dawkach, bo w takim papierosie to chyba nie ma takiego działania, przynajmniej ja go nie czuje

przez Kalebx3 03 sie 2013, 21:06
metylofenidat - lek na ADHD a działa pobudzająco na oun?? wydaje się to sprzeczne

Dla mnie Metylofenidat to ołów w dupie ...tak pobudza ,że robię się spokojniejszy i bardziej wyważony.Lek usuwa chaos i o to chyba w nim chodzi najbardziej.
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez deader 03 sie 2013, 21:15
ania_taka napisał(a):metylofenidat - lek na ADHD a działa pobudzająco na oun?? wydaje się to sprzeczne
no i nikotyna? nie wiedziałam ze tak samo dziala.... że uzależnia tak, ale nigdy nie zastanawiałam się nad jej działaniem, ale chyba w dużych dawkach, bo w takim papierosie to chyba nie ma takiego działania, przynajmniej ja go nie czuje

A nie "rozbudza" cię papieros z rana?

Metylofenidat to stymulant, u ADHDowców chyba zachodzi rekcja paradoksalna
When I die, bury me upside down so the world can kiss my ass

przez ania_taka 03 sie 2013, 21:18
deader napisał(a):
ania_taka napisał(a):metylofenidat - lek na ADHD a działa pobudzająco na oun?? wydaje się to sprzeczne

A nie "rozbudza" cię papieros z rana?

hmmm rano zanim się dobudzę zawsze jest kawa i papieros, ale trudno mi powiedziec czy to dziala pobudzająco bo już "wieki" to robię.... ale w ciągu dnia jak palę to raczej żadnego pobudzenia nie czuję

przez deader 03 sie 2013, 21:21
ania_taka napisał(a):hmmm rano zanim się dobudzę zawsze jest kawa i papieros, ale trudno mi powiedziec czy to dziala pobudzająco bo już "wieki" to robię.... ale w ciągu dnia jak palę to raczej żadnego pobudzenia nie czuję

Nie przesadzajmy, to nie koks że masz poczuć się WonderWoman po sztachnięciu. Ja też palę od lat i w ciągu dnia nie powiem, przerwa na fajka w pracy daje leciutkiego "kopa".
When I die, bury me upside down so the world can kiss my ass

przez Ferdynand k 23 sie 2013, 17:36
Kalebx3 napisał(a):

Dla mnie Metylofenidat to ołów w dupie ...tak pobudza ,że robię się spokojniejszy i bardziej wyważony.Lek usuwa chaos i o to chyba w nim chodzi najbardziej.

bo z adhd tak reagujesz ale to stymulant
nikotyna natomiast łączy w sobie właściwości depresantu i stymulantu
Naczelny Użyszkodnik

przez Kitex120 11 wrz 2013, 12:54
Dokładnie depresanty nie mają nic wspólnego z depresją. Ich nazwa może być mylna, jednak charakteryzują się ona wywoływanie uspokojenia, spowolnienia, wykazują często działanie przeciwbólowe. Jednak bardzo silnie uzależniają ( może z tym bardzo to zależy od konkretnego przypadku). I w wyniku uzależniania jak najbardziej depresja może się pojawić.

-- 11 wrz 2013, 12:58 --

wykończony napisał(a):
Kalebx3 napisał(a):

bo z adhd tak reagujesz ale to stymulant
nikotyna natomiast łączy w sobie właściwości depresantu i stymulantu

Z nikotyną to wogóle jest ciekawa sprawa. Z tego co wiem jest ona agonistą receptorów nikotynowych, których to agonizm wpływa na zwiększenie poziomu dopaminy. Dużo osób cierpiących na schizofrenię pali ( 70 - 80 procent podobno nawet), po to aby zwiększyć poziom dopaminy w pewnych obszarach mózgu. W schizofrenii - w jednym miejscu jest dopaminy zbyt dużo a w innym zbyt mało - takie są opinie.

Sortuj wg