Czy leki uzależniają? Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Re: Czy leki uzależniają?

przez inez3 30 wrz 2008, 13:56
hmm, ja od jakichs 3 lat biore asentre. bardzo, ale to bardzo mi pomogla w dawce 50 mg raz dziennie. oczywiscie pierwsze 3 - 4 tyg. to byl koszmar. leki 3 razy takie itd., klelam lekarza, ktory mi to przepisal, jednak po tym czasie i pierwszych skutkach ubocznych czulam sie normalnie, nie specjalnie pobudzona ani senna tylko zupelnie normalnie. po jakims roku, niecalym zdecydowal lekarz o odstawieniu. znow 3 tyg. bylo zle, jak to przy odstawieniu... niestety po 6 mies. mialam nawrot (slabszy zdecydowanie) no i znow asentra, tym razem o wiele szybciej wrocilam do stanu normalnego (od razu po 3 tyg. czulam sie dobrze). teraz biore sobie ta asentre juz jakies 2 lata non-stop (maly dolek i musialam zwiekszyc dawke do 75 mg dziennie, ale teraz znow biore 50mg). teraz przygotowuje sie powoli do odstawienia, zobaczymy jak bedzie. mnie asentra nie uzaleznila wogole, czuje sie po niej bardzo dobrze, postawila mnie na nogi i pozwolila skupic sie nad terapia. i tez zdarzalo mi sie zapominac... kazdy organizm reaguje inaczej. mi sie udalo dobrac lek od razu inni potrzebuja dluższego okresu... z reszta z tego co mi wiadomo leki z grupy asentry nie uzalezniaja... gorzej z benzo.

przez mao2 06 paź 2008, 11:01
Witam biore relanium w dawce ok.10,15mg dziennie już od paru miesięcy i chcę przestac brać to świństwo.Moje pytanie czy jestem już bardzo od tego uzależniony?Czy odrazu przestać brac ten lek czy odstawiać stopniowo?

przez Rafał9 08 paź 2008, 14:43
Byłem wczoraj u psychiatry bo rudotel się skończył by mi przepisał coś co wyłączy moje natrętne myśli (bo właściwie z wegetatywnymi objawami i lękiem po tym leku miałem nawet spoko) i ta mi przepisała jakiś Anafranil i Pernazyne. Brał to ktoś (z tego co czytałem na forum ta Pernazyna jest na schizofrenie - co dodatkowo mnie zdołowało zwłaszcza, ze mam w swej nerwicy etap strachu przed tą chorobą) czy to bedzie powodowało, że natrętne myśli mi znikną. Boję się tego, że jest przy nich zwłąszcza Pernazynie dużo efektów ubocznych (obawiam się omamów) i tak się zastanawiam czy nie wykupić tylko tego pierwszego - choć lekarz przepisał mi najmniejsze dawki.
Czy będę żył jutro nie umiem powiedzieć. Jednak wiem na pewno, że nie żyję dzisiaj

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez groza 15 paź 2008, 18:52
jak na moje oko, to leki niby-uzależniają. Ja biorę Cilon, który nie jest silnym lekiem - teraz biorę po 2 tabletki. Od dwóch dni nie brałam, bo się skończyły i już zaczynam mieć ataki wściekłości (akurat u mnie taki jest efekt uboczny brania proszków: ataki złości; teraz się akurat nasiliły).

Chociaż z drugiej strony - gdyby odstawić leki, to "zejście", które może po tym nastąpić, to raczej wynik tego, że przestaje się dostarczać organizmowi coś, co zawierają leki (w moim przypadku jest to serotonina). Organizm się przyzwyczaja do jakiejś dawki, a jeśli się ją nagle odetnie, to wiadomo, że skutki mogą być rożne. Wnioskuję więc, że właśnie z tego powodu nie można przerywać nagle brania proszków - proszki się "rzuca" stopniowo zmniejszając dawkę. Nie jest wiec pewne, że to jest całkowicie uzależnienie "samo w sobie" - tego samego typu, co palenie papierosów czy innego rodzaju używki.

I to tyle ode mnie - mam nadzieję, że nie napisałam niepotrzebnie jakichś oczywistych oczywistości vel truizmów :smile:

przez Rozkminiacz 21 paź 2008, 23:52
Czy uzależniają to zależy jak na to patrzeć. W ulotce pisze ,że nie. Dlatego bo nie ma po tych lekach uczucia "głodu" i nie dochodzi też przecież do zachowań skrajnych, takich jak np. kradzieże w domu by mieć na lek, pobicia by zdobyć kasę na wykup recepty etc. Dominantą uzależnienia są jednak przykre objawy braku substancji w organiźmie (lęk, deprecha, drgawki etc.) i te przy antydepresantach występują. Kwestia definicji. Jak dla mnie uzależniają.Koncerny jednak zrobią/zrobiły wszystko by utrwaliła się teoria, że antydepresanty to takie bezpieczne, lajtowe leki:)Proponuję poczytać na anglojęzycznych stronach jakie problemy rodzi u części osób odstawienie seroxatu. Czytałem o objawach odstawiennych, które dochodziły do 18 miesięcy! Proponuję się dokształcać:) Ja seroxat już rzuciłem-tak na wszelki wypadek.

przez kasia000 22 paź 2008, 12:44
jak sie szybko odstawia to tak jest w przypadku seroxatu!!!jak sie to zrobi pod kontrolą lekarza i bardzo wolno to nie!!!!!!!!!!!
kasia000

przez Rozkminiacz 22 paź 2008, 14:21
kasia000 napisał(a):jak sie szybko odstawia to tak jest w przypadku seroxatu!!!jak sie to zrobi pod kontrolą lekarza i bardzo wolno to nie!!!!!!!!!!!

Powiedz to ludziom, którzy po kilku latach brania , mają problemy z zejściem z dawki 20 mg na 15 mg:) Czytałem o przypadkach, gdzie takie zejście trwało rok czasu bo objawy odstawienne były koszmarne.

przez namiestnik 22 paź 2008, 14:33
Masz jakiekolwiek udokumentowane takie przypadki czy to takie gadanie, że kumpel mówił, że kumpela słyszała, że ktoś znalazł w sieci, że.... ?

przez Rozkminiacz 22 paź 2008, 14:48
namiestnik napisał(a):Masz jakiekolwiek udokumentowane takie przypadki czy to takie gadanie, że kumpel mówił, że kumpela słyszała, że ktoś znalazł w sieci, że.... ?

Żarty na bok... Proszę bardzo - www.seroxatusergroup.org.uk/Seroxat%20U ... 20Pack.pdf

W tabelce na końcu dokumentu znajdziesz dużo interesujących informacji o przygodach z odstawianiem, a także o przypadkach gdzie ludzie po prostu nie mogą go odstawić bo koszmar z tym związany przekracza ich możliwości...

przez namiestnik 22 paź 2008, 19:10
A kto mówi o żartach?

natomiast ja ponawiam pytanie czy masz jakiekolwiek UDOKUMENTOWANE przypadki o jakich wspominasz?

taki pdf mogę skroić o dowolnym leku - bo nawet nie wiemy czy to nie zmyślone historie. A nawet jak nie zmyślone - to czy ktoś obiektywnie zbadał co i jak. Pamiętaj, że to są leki podawane osobom które mają problemy z psychiką. Więc co poniektórzy nawet mieliby skutki uboczne przy odstawianiu placebo gdyby tylko się ich obawiali i o nich czytali.

Podaj jakikolwiek udokumentowany przypadek konkretnego pacjenta. Zapewniam Cię, że są. Choć BARDZO sporadyczne.

przez Rozkminiacz 22 paź 2008, 23:23
Nie bardzo rozumiem:) Znaczy, że ktoś zmodyfikował ten pdf,albo napisał go ot tak sobie? Po co? Przychodzi Ci coś do głowy? Co rozumiesz przez słowo "udokumentowane"? Mam podać dane osobiste każdego przypadku? Zajrzyj na http://www.paxilprogress.org. Dalej twierdzisz, że to mistyfikacja? Przecież to jakaś bzdura, żeby ktoś tym manipulował- bo i niby w jakim celu?

przez namiestnik 22 paź 2008, 23:57
A mało to bzdur w sieci ludzie wypisują. A po co? Niektórzy nawet tylko po to by pisać.

Chodzi mi o choć jeden udokumentowany przypadek. Tzn. z dokumentacją medyczną.

przez kasia000 25 paź 2008, 10:15
Kim Ty jesteś "kasiu"? Bo raz piszesz jako kobieta, raz jako mężczyzna. Raz niby boisz się objawów odstawienia, następnym razem straszysz ludzi.
Powiedziałem WYRAŹNIE, że nie pozwolę na straszenie uczestników forum.
To tyle z mojej strony. //Amon

---- EDIT ----

kurcze ktoś mnie tu nie rozumie!!!!!skopiowałam wątek który tu ktos napisał!!!!!!!!!!!!!!!!dlaczego to ktos skasował????????ja to tylko skopiowałam!!!!!!!!!!!!!i czekałam na wytłumaczenie--ale ktos to źle zrozumiała musze skopiować to znów!!!bo liczyłam na odpowiadzi!!!!!\

Nie krzycz. I nie wyrażam zgody na publikację tego wątku. Z mojej strony EOT. //Amon
kasia000

przez Misiek 26 paź 2008, 10:40
Są leki które uzależniają... i są takie które nie uzależniaja...

Sortuj wg