Czy leki uzależniają? Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Czy Zalasta i Olzapin uzależniają ?

przez Mattej 12 lut 2011, 19:07
kasiątko napisał(a):jeśli masz schizofremie tego typu leki musisz brać całe życie
nie uzależniają ale są Ci nie zbędne do normalnego fukcjonowania

Błagam, tylko nie schizofremię, pisze i mówi się schizofreNia.
Po pierwszym epizodzie psychotycznym bierze się 1-2 lata, po drugim 5 lat, po 3 rzeczywiście całe życie.
Nie uzależniają, chociaż występuje efekt odstawienny, jeżeli gwałtownie zejdzie się z dawki.

Pozdrawiam towarzysza niedoli

przez C(c)złowiek 12 lut 2011, 20:17
Brałem zarówno Olzapin jak i Zalaste. I odpowiedź brzmi prosto: nie uzależniają. Ale nie wiem jak się bierze te leki przez długie lata może właśnie wtedy nastąpić efekt odstawienny jak ktoś wyżej napisał, ale tego to już nie wiem.

Pozdrawiam. ^^
"Żyjemy w świecie przyjemności pozbawionych radości" ;) Erich Fromm
GG: 5365347

przez Anna R. 14 lut 2011, 12:09
Przestałam brać olanzapine z dnia na dzień. Zero objawów odstawiennych.
Heimat ist kein Ort, Heimat ist ein Gefühl
Herbert Grönemeyer

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Anna Maria 14 lut 2011, 12:30
Mattej napisał(a):
kasiątko napisał(a):jeśli masz schizofremie tego typu leki musisz brać całe życie

Po pierwszym epizodzie psychotycznym bierze się 1-2 lata, po drugim 5 lat, po 3 rzeczywiście całe życie.
Nie uzależniają, chociaż występuje efekt odstawienny, jeżeli gwałtownie zejdzie się z dawki.

a ja jestem ciekawa kto Ci tak na obiecywał
teoretycznie to tak,ale w książkach tyle że żaden lekarz Ci na to nie pójdzie
sorki,wkurzyłeś mnie za to poprawianie błędów które uważam za brak kultury
pozdrawiam dyslektyczka ;)
Anna Maria

przez Mattej 16 lut 2011, 14:46
kasiątko napisał(a):
Mattej napisał(a):

a ja jestem ciekawa kto Ci tak na obiecywał
teoretycznie to tak,ale w książkach tyle że żaden lekarz Ci na to nie pójdzie
sorki,wkurzyłeś mnie za to poprawianie błędów które uważam za brak kultury
pozdrawiam dyslektyczka ;)

Widzisz, schizofrenia schizofrenii nie równa, nie każdy lata na golasa po ulicy. Ja wlaśnie po półtora roku miałem odstawione neuroleptyki, a poszedł na to konsultant woj. podlaskiego ds. psychiatrii, więc nie generalizuj.
Brak kultury? Nie żartuj, dużo osób nie obeznanych z tematem mówi schizofreMia i mnie to po prostu śmieszy. A jeżeli to literówka to inna sprawa, tu zwracam honor. A błędy należy właśnie poprawiać, szczegolnie na ogólnodostępnym forum, żeby nie wprowadzać ludzi w błąd.

Czy leki uzależniają?

przez Denial 23 lut 2011, 18:34
Moim zdaniem leki uzależniają i to fizycznie.

Najpierw zrobiłam głupio - w złości - i odstawiłam wszystko na raz. To jest mianserynę, chlorpromazynę i kwas walproinowy. Akurat wtedy brałam to trio.

Totalny zjazd - inaczej się tego nie da nazwać. Miałam naprawdę wrażenie że umrę, że jest bardzo ŹLE ze mną. Zaczęłam więc odstawiać powolusieńku - ale i tak nie było różowo. Budziłam się w nocy dosłownie zlana potem jak szczur, miałam straszne zawroty głowy a mój nastrój sięgnął dna totalnego, nie miałam siły i ochoty ruszyć palcem. Potrafiłam leżeć tak cały dzień.

Nikomu nie polecam, w życiu tak nie róbcie!!! NAPRAWDĘ trzeba konsultować odstawianie z lekarzem. Jeśli kiedyś jeszcze będę brała leki na pewno tak głupio nie postąpię.

Chyba ze dwa miesiące - jak nie lepiej - minęły nim doszłam w pełni do siebie i zaczęła mi tak jakby... schodzić "mgła" z myśli.

A jeśli myślę o lekach i uzależnieniu - zwłaszcza tym psychicznym - to mam tylko jedno przed oczami: benzodiazepiny. Uważajcie. Można się wkręcić :roll:
I sing the body electric...

Czy leki uzależniają?

przez CichoCiemny 25 lut 2011, 09:48
Wszystko zależy od danej substancji, ale każda może uzależnić psychicznie (to się tyczy wszystkiego dosłownie), niektóre nawet i fizycznie, więc zanim się cokolwiek weźmie należy jak najwięcej przeczytać o tym i zastanowić się czy na pewno jest się gotowym na skutki jakie wywoła długotrwałe przyjmowanie jakiejś substancji, którą nam lekarz zapisał.
Najpopularniejsze są widać benzodiazepiny, które bardzo szybko uzależniają psychicznie, a ze względu na zjawisko tolerancji mogą uzależnić też fizycznie i wtedy problem staje się naprawdę poważny. Już nawet nie wspomnę o tym, że wiele ludzi "załatwia" sobie benzo tylko po to, żeby się naćpać, bo im się nudzi.
Przemysł farmakologiczny to jedna, wielka machina kierująca się zasadą "im więcej uzależnionych, tym większe zyski". A rząd niby "walczy z narkotykami", śmiech na sali po prostu, bo prawdziwy problem stanowią właśnie takie leki (i alkohol), a czarny rynek będzie się rozwijać tak czy siak, więc to walka z wiatrakami.
CichoCiemny

Czy leki uzależniają?

przez agusiaww 16 mar 2011, 16:11
Bralam lek antydepresyjny 2,5 roku szybciutko zeszlam w ciagu paru m-cy, Nie biore juz go i nic mi sie nie dzialo, oprocz paru przemijajacych objawow, a teraz juz go nie biore i jest OK. Mnie nie uzaleznil.
Warto żyć, warto marzyć, bo to co osiągalne możliwe jest do zdobycia.

Czy leki uzależniają?

przez JERZY62 07 cze 2011, 08:57
Prawie każdy lek co nam pomaga jak tu już ktoś napisał, w jakimś stopniu uzależnia większym lub mniejszym, wiem to po sobie.
♪♪♪

Czy leki uzależniają?

przez marcol13 14 cze 2011, 15:30
Mój anafranil mnie uzależnił ;p
Co mi tam wziąć jeden dziennie ;p
Ale bez niego źle się czuję ;D

Czy leki uzależniają?

przez NoMoreDepression 20 cze 2011, 19:13
Momentami strasznie sie boje, ze bede musial brac antydepresanty (np. paroksetyne) do konca zycia. Mam wyrzuty sumienia sam przed soba, ze nie umiem poradzic sobie SAMEMU z zyciem, tylko siegam po leki.

Czy leki uzależniają?

przez ExxonValdez 23 cze 2011, 00:22
Myśle że leki o których mowa (z wyjątkiem benzodiazepin i innych leków o rozwijającej sie b.szybko tolerancji), uzależniają nie tyle fizycznie co psychicznie, człowiek przywiązuje sie do pewnego schematu, tak ja z paleniem petów, kokona itp. Robisz to codziennie i masz poczucie że ci pomaga, wchodzi ci to w nawyk, nawet jeżeli całkowity efekt terapeutyczny na poziomie chemi mózgu nastąpi i sie utrwali, to zabierając / odstawiając ci ten lek ingeruje ci sie w poukładany schemat postepowania każdego dnia, poruszenie nawyku zaczyna powodować że myślisz o tym, potem myślisz na temat myśli, zaczynasz sie coraz bardziej zagłebiać i zasanawiać czy bez leków dasz rade, teraz nic niebedzie ci już pomagało, odstersowywało itp.
"Szaleństwem jest zachowywać się w ten sam sposób i oczekiwać innego rezultatu"

Czy leki uzależniają?

przez JERZY62 13 lip 2011, 22:17
marcol13, jak długo bierzesz ten anafranil i w jakiej dawce i czy działa jako tako, pytam z tego powodu bo sam go biore i dlatego jestem ciekaw informacji na jego temat.
♪♪♪

Czy leki uzależniają?

przez Madzzia 19 lip 2011, 15:18
moim zdaniem tak, ale to chyba dużo zalezy od składników
Hurtownia rur i kształtek pcvWiPlast.pl PVC, PP, PE HD - http://www.adicom.com.pl

Sortuj wg