Czy leki uzależniają? Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Re: Czy leki uzależniają?

przez niepewna siebie 01 wrz 2010, 19:29
Wg mnie leki uzależniają. Wszystkie. Nawet te, na których napisano coś całkiem innego.

Zbyt wiele mam przykładów wokół siebie ludzi uzależnionych od leków. Połowa mojej rodziny bierze psychotropy i już nikt nie potrafi funkcjonować bez nich.

Ja brałam Deprexolet, Seroxat, Fevarin i kilka innych świństw-zawsze to samo. Trudności z odstawieniem, nawrót lęków po odłożeniu, chociaż na ulotkach zwykle jest napisane, że te leki leczą i po ich odłożeniu będzie lepiej. BZDURA! Być może działa na ludzi, którzy w to wierzą-wiecie, siła autosugestii.
Leki działają na objaw, nie przyczynę. Nigdy nie zlikwidują przyczyny, więc objawy po odłożeniu zawsze będą powracać.

Straszne są też skutki uboczne, które chyba dobrze znacie. Miałam kiedyś dwie piękne koleżanki - dziś obie są grube jak balony i mają wiecznie "naćpane" oczy, a wszystko przez psychotropy.

I naprawdę nie piszę o lekach starej generacji, tylko tych nowych, lepszych.

A wizyta u psychiatry zawsze kończy się przepisaniem leku. Ja bynajmniej innej nie miałam. Pamiętam jedną z rozmów:
"Jest Pani ostatnio bardziej smutna?"
"Taaak..."
"Dobrze, niech będzie Seroxat"
:D

Wybieram życie bez chemii, zupełnie na trzeźwo. Trudniejsze, ale piękniejsze. :)
"Samotnym jest się wtedy, gdy ma się czas."

przez potrojnyproblem 01 wrz 2010, 20:19
Rzeczywiscie jest trudniejsze, ale nie wiem czy piekniejsze. To zycie bez lekow. Mnie np. leki fascynuja. Narkotyki tez.

Musze jednak przyznac, ze wyleczyc sie lekami jest ciezko. Ciagle trzeba brac jakies tam cholerstwo. Jak nie jedno to drugie, a jak nie drugie to trzecie... Gorzej jak w dodatku jednoczesnie trzecie+czwarte. Calkowite wyleczenie sie lekami jest chyba rownie prawdopodobne jak to, ze zaburzenia same mina. Skutki uboczne sa czesto niemile. W tym momencie zaprzecze samemu sobie i napisze, ze jak leki sa zle dobrane to zycie z nimi jest trudniejsze... Dobiera sie je metoda prob i bledow. Nigdy nie wiadomo czy na pewno pomoga.

Ja ostatnio biore m.in klomipramine (Anafranil). Pomaga, ale ma skutki uboczne. Przynajmniej mam ja za darmo. Bo wypisana na przewlekłe choroby jest za darmo. A nowe lekarstwa sa po prostu czesto przereklamowane. Naciski przemyslu farmaceutycznego sa i beda. Ci ludzie zarabiaja ogromne pieniadze na lekach i ludzkich chorobach.

Zylem przez jakis czas pol roku bez zadnych lekow. Duzo mnie to nauczylo. Mialem urojenia, depresje i chyba cos z nerwicy tez. Ale warto bylo, pomimo ze znowu laduje w siebie te swinstwa.
A psychiatrzy sa rozni. Niektorzy sami sie powinni leczyc.

Pozdrawiam Cie niepewna siebie, ale ja zostane jednak przy lekach. Wierze i mam powodu ku temu, aby w nie wierzyc. Dopoki sa wlasciwe i ciagle sie je bierze to pomagaja. A uzaleznic sie mozna od wszystkiego... od seksu, telewizora, komputera, kontaktow z ludzmi, telefonu. A juz od wody, powietrza i jedzenia to kazdy jest uzalezniony.
Chce wreszcie byc trzezwy!!! Zaczac normalne zycie. Pracowac.

przez Wujek_Dobra_Rada 04 wrz 2010, 13:33
Leki uzależniają. Po pierwsze - jesteśmy uzależnieni od lekarza, musimy iść po receptę, po drugie - gdy zaczynamy brać antydepresanty i zaczną działać przez co czujemy się dobrze i przyjdzie taki moment gdzie mamy gorszy nastrój, chociażby ze względu na jakieś nieprzyjemne doświadczenie, to od razu pojawia się myśl ''halo, halo biorę przecież leki, jak mogę mieć zły nastrój? pewnie depresja mi wraca...'' Kolejna kwestia to leki nasenne - pomijam uzależnienie fizyczne i rewelacje związane z odstawianiem. Ale najgorsze jest tutaj wg. mnie przyzwyczajenie, że tabletka zasypia za Ciebie.
Wujek_Dobra_Rada

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez polo 09 wrz 2010, 23:16
ja sobie nie wyobrażam uzależnienia od ssri, ale wyobrażam uzależnienie od benzo. Ale piszę oczywiście o moim przypadku. W każdym razie myślę, że nie powinno się dodatkowo stresować akurat tym przy rozpoczynaniu brania ssri, bo można kociokwiku dostać.
trzymsie.pl - zapraszam na bloga o ukończonej drodze wyjścia z nerwicy (objawy wegetatywne, lęki i natręctwa), piszę tam jako paolo jones, z chęcią odpowiem na pytania

przez Guzik 28 wrz 2010, 22:42
Ripsolept może był fenomenem, ale teraz są nowsze leki, chociaż pewnie lepszy ripsolept niż jakiś haloperidol, może dlatego stał się fenomenem bo pacjenci nie drżeli na samą myśl o halo bo był bardziej przyjazny?
Skąd wiesz że w praktyce fenomenem nie jest? W praktyce ten lek przecież działa. Co miało by świadczyć o tym że lek jest fenomenem?

przez Towarzysz 02 paź 2010, 19:05
KrzysztofT napisał(a):Każdy lek uzależnia! :why:

Nie prawda...nie każdy.
Smutno i źle... :(

przez Zenonek 02 paź 2010, 19:26
Uzaleznic sie mozna od wszystkiego nawet witaminy C...

Wiadomo, ze antydepresanty wywoluja tzw. objawy z odstawienia, jednak takowe rowniez powoduje nagle odstawienie beta-blokerow i wielu innych lekow...

Natomiast dosyc silnie uzalezniaja fizycznie i psychicznie benzo i barbiturany.

przez Towarzysz 02 paź 2010, 21:58
Marek77 napisał(a):Leki które wywołują objawy abstynencyjne uzależniają psychicznie i /bądź fizycznie (a wiec większość antydepresantów,benzodiazepiny,barbiturany )

Antydepresanty nie uzależniają...
Smutno i źle... :(

przez katris 04 paź 2010, 10:12
Wszystko zależy od organizmu i od człowieka, nie można generalizować!

przez rose 04 paź 2010, 20:15
Też mi się tak wydaje, że nie uzależniają tylko my sobie wmawiamy, żę tak jest . A działają na Was te leki ? CZujecie się po nich bezpieczniej, spokojniej ?

przez linka 04 paź 2010, 21:43
Towarzysz, no zgadzam się z przedmówcą.....obawiam się, że nie masz racji...pomijając fakt uzależnienia psychicznego - bo w przypadku nerwicy/depresji dużo łatwiej uzależnić się emocjonalnie od tego co nam pomaga, to jest masa leków antydepresyjnych które należy odstawiać stopniowo....bo w innym wypadku objawy odstawienne mogą być bardzo bardzo nieprzyjemne...co na logikę biorąc oznacza, ze uzależniają także fizycznie.....

Tylko z drugiej strony, nie demonizujmy, odstawianie ich może być nie całkiem przyjemne ale jest to proces dość zwarty, krótkotrwały, bez porównania do odstawiania narkotyków czy alkoholu. ;)
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez Wujek_Dobra_Rada 08 paź 2010, 10:11
Trudno mi powiedzieć, co jest uzależnieniem, a co objawem odstawiennym. Odstawianie niewinnego, NIEUZALEŻNIAJĄCEGO antydepresantu, było dla mnie gorsze, niż odstawianie, paskudnych i uzależniających benzo.
Wujek_Dobra_Rada

przez kasia000 16 lis 2010, 19:14
a jakiego?
"Nastał nowy dzień, dziś swe życie zmień....."

przez Shadowmere 16 lis 2010, 19:17
Odstawianie niewinnego, NIEUZALEŻNIAJĄCEGO antydepresantu, było dla mnie gorsze, niż odstawianie, paskudnych i uzależniających benzo.

true
Shadowmere

Sortuj wg