Wyczulone receptory 5HT ?

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez devnull 15 sie 2012, 18:21
Od 12 lat biorę antydepresanty, obecnie dawki minimalne.
Kiedyś na działanie SSRI musiałem czekać tydzień a czasem nawet 14 dni.
Aktualnie co mnie dziwi, działanie pojawia się niemal natychmiast po pełnym wchłonięciu leku.
Wszyscy gadają głupoty o tym że leki trzeba brać nawet 3-4 miesiące, co mnie bardzo śmieszy,
a w moim przypadku i w przypadku kilkunastu znajomych z tego forum działanie pojawia się bardzo szybko,
u jednych max 3-4 dni, u niektórych natychmiast - tak jak u mnie.
Podam wczorajszy przykład, od 3 lat biorę na zmianę Escitalopram z Sertraliną, zmieniam co około 3 miesiące,
bo wiadomo życie się zmienia i raz jest epizod nerwicy lękowej a raz depresyjnej, a są to 2 substancje
które najbardziej mi pasują i uważam je dla siebie za najlepsze, testując przez lata dosłownie wszystko.
No więc, z czego wynika u mnie to, że lek zamiast rozkręcać się te przysłowiowe 2-4 tyg, działa od razu,
a nie jest to efekt placebo. Wczoraj robiłem przerzutkę z ESCI na SERT i ponownie dostałem olśnienia,
przymulony ESCI wziąłem około 20mg SERT i maksymalne działanie poczułem po około 8h, było dużo
euforii, wdałem się w 2h gadkę z rodzicami i było naprawdę fajnie, dziś jest to samo.
Od czego to zależy ? Czyżby ponad 10 letnie branie SSRI/SNRI i innych badziewi tak wyrobiło
mi receptory 5HT, że dosłownie wszystko działa od razu ? jak to można scharakteryzować ?
Bo dziwi mnie że inni - chociaż jest ich niewiele, reagują bardzo powoli na te leki.
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez Nika81 31 sie 2012, 16:01
Ha, jestem w sytuacji zupełnie odwrotnej. Jak widać receptory u każdego działają jak chcą ;)
Mam tak pochrzanione receptory podobno, że nic nie chce zadziałać, same uboczne i niepożądane po SSRI, SNRI.
Dlatego mam zrobić przerwę w leczeniu...chyba, że pojawi się depresja, a póki co na nerwicę mam nie brać nic, tylko lexotan w razie czego.

Czy ktoś ma jakieś informacje na temat złej pracy receptorów, przyczyn, możliwości dalszego leczenia, czy takie "wysycenie" receptorów, czy jak to nazwać mija? Szukałam w Internecie, ale nie znalazłam nic.
Proszę o opinie :uklon:
"Czyż życie nie jest snem, który się śni we śnie"? E.A. Poe

przez Stonka 31 sie 2012, 20:57
a co to jest:
A-834,735 ?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez uzytkownik 31 sie 2012, 20:59
uzytkownik

przez Maciej farmaceuta 01 wrz 2012, 15:00
zaqzax-3Sertralinę 18 mg?chyba 180 :smile: Ciekawe masz dojścia di leków,skoro możesz kanabinoidy sobie załatwić :D Raczej to wiele osób reaguje b.wolno na SSRI,takie przypadki jak Ty są wyjątkiem(zazdroszczę).SSRI może wyczulać receptory 5 HT-2,ale w ogromnej większości odpowiada to za efekty negatywne.To co piszesz,może być przejściem depresji w manię-SSRI czasem to powodują

przez Nika81 01 wrz 2012, 17:41
Naprawdę nikt nie spotkał się z tym?
Proszę o opinie, może jednak ktoś z Was coś wie na temat takiego wadliwego działania receptorów lub ich rozregulowania od leków.
Dodam, że leczę się w sumie ponad 10 lat.
Pozdrawiam!
"Czyż życie nie jest snem, który się śni we śnie"? E.A. Poe

przez Mental Cat 02 wrz 2012, 09:54
Potwierdzam na swoim przypadku. Po 1-tygodniowej przerwie wystarczy 50mg sertraliny, abym na drugi dzień miał dobry nastrój i pewność siebie. Niestety po dłuższym braniu takiej dawki przestawiam się na coś w rodzaju manii - co wydaje się objawem przedawkowania hehe. Ewentualnie: słyszałem, że w ChAD-ie stosowanie samych leków przeciwdepresyjnych może wywoływać manię (o czym wspomniał też Maciej farmaceuta)... chciałbym to zbadać w najbliższym czasie.
A co małych dawek, 1/3 tabl 50mg sertraliny dziennie jest w sam raz :D
Zostań nieśmiertelnym wierszem
Bądź nieśmiertelnym wierszem

przez devnull 03 wrz 2012, 17:34
Maciej farmaceuta napisał(a):zaqzax-3Sertralinę 18 mg?chyba 180 :smile: Ciekawe masz dojścia di leków,skoro możesz kanabinoidy sobie załatwić :D Raczej to wiele osób reaguje b.wolno na SSRI,takie przypadki jak Ty są wyjątkiem(zazdroszczę).SSRI może wyczulać receptory 5 HT-2,ale w ogromnej większości odpowiada to za efekty negatywne.To co piszesz,może być przejściem depresji w manię-SSRI czasem to powodują

dokładnie 18mg, czyli dwukrotność minimalnej dawki aktywnej.
manii nie doświadczyłem nigdy.
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez Maciej farmaceuta 03 wrz 2012, 20:55
To wam zazdroszczę ;) Z drugiej strony,gdyby tak wszyscy reagowali,to forum by pewnie upadło :( żarcik.Jest coś takiego jak sensytyzacja,down regulation receptorów,np kanabinoidowych CB1,CB2-ostro jarający trawę upalają się mniejszymi dawkami.

Sortuj wg