Badania krwi w trakcie kuracji

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez uzytkownik 02 maja 2012, 10:07
Ja po 2 latach brania mianseryny i citalopramu postanowiłem 3 dni temu zrobić kompleksowania badania krwi (DIFF5, TSH, FT4, ASPAT, ALAT - 60 zł jakby kto pytał).
(objaśnienia: TSH, FT4 = tarczyca, ASPAT/ALAT = wątroba, DIFF5 = ogólna morfologia).

DIFF5 wyszedł bardzo dobrze.
FT4 wykazał niedoczynność tarczycy (przy dobrym TSH) - zatem warto brać poszerzone badania tarczycy. Zaliczam kierunek endokrynolog.

Natomiast gorzej wypadły testy wątrobowe. Wskaźnik de Ritsa mam 0.5, czyli:

Wskaźnik niższy od jedności (AspAT < AlAT) sugeruje takie choroby miąższu wątroby, jak:
- wirusowe zapalenia wątroby (ostre i przewlekłe),
- hemochromatoza,
- uszkodzenia polekowe i toksyczne,
- niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby,
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby;

Obstawiam uszkodzenia po mianserynie.
Jak często sobie robicie badania krwi i jak zmieniał Wam się jej obraz?

Ciekaw jestem dlaczego psychiatra nie skierował na badania tarczycy. Jej niedoczynność powoduje m.in.:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Niedoczynn ... 7_tarczycy

- zwiększenie masy ciała
- uczucie zmęczenia, osłabienie, senność, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci, stany depresyjne
- łatwe marznięcie, uczucie chłodu
- przewlekłe zaparcia (spowolnienie perystaltyki)
- sucha, zimna, blada, nadmiernie rogowaciejąca skóra (objaw brudnych kolan) – jako wyraz zmniejszonego przepływu krwi i zahamowania czynności gruczołów łojowych i potowych
- obrzęki podskórne (tzw. obrzęk śluzowaty – skutek nagromadzenia glikozaminoglikanów (kwas hialuronowy) zatrzymujących wodę (dotyczą twarzy, zwłaszcza powiek), których syntezę hamuje T3)
- łamliwe włosy, czasem przerzedzenie brwi
- zmieniony głos (pogrubienie strun głosowych)
- bradykardia zatokowa
- ściszone tony i powiększona sylwetka serca (płyn w worku osierdziowym – obrzęk śródmiąższowy)
- nieregularne miesiączkowanie
uzytkownik

przez wieslawpas 04 maja 2012, 12:01
na podstawie jednego badania nie mozna tak uogolniac. Oglądaj więcej Discovery science a dowiesz sie o metodach badawczych :)

przez uzytkownik 04 maja 2012, 13:19
Będę miał kolejne badania.
Póki co (nim dostanę się do poradni zdrowia wątroby) na wątrobę dostałem Heparegen (50 zł / 100 tabletek - tylko na receptę). Minimum 3 miesiące mam brać.

Na resztę odpowiednia skierowania (endokrynolog)...
uzytkownik

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez agusiaww 04 maja 2012, 15:48
uzytkownik, ja biore dlugo leki, bo ponad 12 lat biore na tarczyce, a przez pewien czas ok 3 lat bralam antydepresant. Co najsmieszniejsze w trakcie kuracji antydepresantem mialam idealne wszystkie wyniki. Po kuracji mam troszke gorsze, ale w normie.
Warto żyć, warto marzyć, bo to co osiągalne możliwe jest do zdobycia.

Sortuj wg