Odstawianie leków i objawy abstynencyjne.Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Re: Jakie macie sposoby na wyjscie z antydepresantów?

przez Anna R. 02 lis 2008, 22:51
Sądzę, że najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak bardzo i za wszelką cenę pragnie się zrezygnować z leków, które nam pomagają normalnie żyć. Jeśli specyfik jest dobrze dobrany i nie ma (lub są, ale niewielkie) działań ubocznych, to po prostu trzeba się cieszyć tym, co się ma.
Moja lekarka jest zdania, że jeżeli nerwica lub depresja jest słabo nasilona i o łagodnym przebiegu, okresem minimalnym brania leków jest rok. Potem, jeśli wszystko jest w porządku można spróbować odstawienia. Jeśli choroba ma średnio nasilony przebieg, leki bierze się dwa lata, a potem jeszcze przez rok do dwóch dawkę podtrzymującą.
Jeśli natomiast choroba trwa latami i ma skłonność do nawrotów, po uzyskaniu poprawy dawkę podtrzymującą bierze się do końca życia. Ludzie chorzy np na serce, padaczkę lub na nadciśnienie również biorą swoje leki latami. Myślę, że trzeba zaakceptować swoją chorobę, oswoić ją i nauczyć się z nią żyć. Leki przeciwdepresyjne nie uzależniają, zapewniają spory, jak na nasze warunki, komfort życia i są naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobą.
Kiedyś myślałam podobnie jak wy, w głowie miałam tylko jedno- jak najszybciej odstawić, nie pozwolić, aby przejęły nade mną kontrolę, samemu decydować o swoim losie. W efekcie przestawałam brać i choroba powracała. I tak szarpałam się latami. Teraz zmieniłam podejście i zaczekam po prostu żyć. I cieszyć się tym jedynym życiem, jakie mamy. A że pomaga mi w tym mała biała tabletka? No cóż nie można mieć wszystkiego ;)
Heimat ist kein Ort, Heimat ist ein Gefühl
Herbert Grönemeyer

przez Pennywise 02 lis 2008, 23:38
na pytanie jak długo mam przyjmowac lek, lekarz powiedział, ze to zalezy ile czasu potrzebuje mój organizm i zebym sie nie bała, ze przestanie mi recepty wystawiac bo taka bedzie miał ochote :) powiem szczerze, ze jak zaczełam sie dobrze czuc to tak sie własnie zastanawiałam, ze moze zaraz powinnam odstawic i ze bedzie mnie namawiał, on jednak twierdził, ze przede wszystkim ja o tym zdecyduje, i zdecydowałam, od pół roku nie jestem pod opieka mojego psychiatry bo nie ma mnie w kraju, a tutaj akurat nie czułam potrzeby by isc, dostałam leki na zapas i wreszcie doszłam do wniosku, ze juz czas pozegnac sie z pigułkami :) na poczatku było ciezko i próbowałam "złagodzic" dolegliwosci alkoholem, ale jakos słabo mi to wychodziło, wiec dałam temu spokój i postanowiłam przeczekac, teraz jest spoko i mysle, ze bedzie dobrze.
"Ja zabijałem tylko siebie, ale zawsze tym, który umierał był tego świadek." Dennis Nielsen

przez fobia 03 lis 2008, 01:52
Anna R. -moze faktycznie jest latwiej wziasc tabsa i po sprawie, ale co jesli ktos tak jak ja na przyklad chcialby miec dziecko w niedalekiej przyszlosci? Tabsy odpadaja i to na dluzszy okres :roll:

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez kasia000 03 lis 2008, 10:39
właśnie jak biorę seroxat chciałabym mieś drugie dziecko i jak?mam brać czy odstawic?
kasia000

przez fobia 03 lis 2008, 11:02
kasia000 no niestety ale w ciazy tego typu leki odpadaja :(

przez Anna R. 03 lis 2008, 11:21
Gdybym chciała jeszcze mieć dzieci, to też bym pewnie odstawiła. Chociaż byłam raz na forum o tematyce ginekologiczno- położniczej, gdzie kobiety po poronieniu wpadły w depresję i brały leki. Potem niektóre zaszły znów w ciążę i lekarz nakazał kontynuowanie terapii. Niestety nie pamiętam jaki lek brały. Może był to Cloaxil, ale nie jestem pewna.

---- EDIT ----

Przepraszam, drobna literówka. Był to Coaxil
Heimat ist kein Ort, Heimat ist ein Gefühl
Herbert Grönemeyer

przez kasia000 03 lis 2008, 14:56
mi lekarka powiedziała ze nie mają działania tetrogennego..nie wiem co to znaczy ale ,że moge seroxat brać--to juz zgłupiałam
kasia000

przez suzak29 03 lis 2008, 16:58
Witajcie
Kasia w ciąży mozna brać lorafen,oraz relanium.
Z tym,że te leki są bardziej na uspokojenie...niż na depresje.
Ja brałam ponad rok czasu leki (CITABAX)oraz (ZOMIREN)i jak zaszłam w ciąże odstawiłam z dnia na dzień.
Nie musze być idealna,wystarczy,że jestem wyjątkowa:)XD

przez jaaa 03 lis 2008, 17:03
Lorafen ,relanium ludzie toz to silne leki uzalezniajace powariowaliscie?
relanium to benzo w dodatku
jakbym bral aleki nie dcydowalabym sie na dzieci!

http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=1309
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży.

http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=1865
stnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na karmione dziecko. Nie wolno zażywać leku w okresie karmienia.

co to znaczy tetrogenne oddzialywanie?

przez suzak29 03 lis 2008, 19:21
Witajcie;)

Nom może tak i piszą ,ale Ja brałam lekarz mi zalecił i to nie jeden.

Z pierwszysm dzieckiem brałam leki i nic się nie stało mój synek ma już 7 lat i dobrze sie rozwija.

Moja kuzynka natomiast chora na nerwicę i padaczke brała cała ciąże relanium i inne leki
i ma dwojke ślicznych,zdrowych dzieci;)

Każde leki oddziałowują na płód nawet leki przeciwbólowe.

Jeżeli nie ma potrzeby ,nie trzeba brać!

Ale kiedy matka w ciąży dostaje ataki,to wtedy jak najbardziej.

Wiele kobiet cierpiących na depresje,w ciąży czuje sie doskonale.

Lekarze mówią ,że dziecko wyleczy;)

P.S. Nie zwariowałam to są zalecenia lekarzy!!
I każdy lekarz ginekolog+psychiatra ustala to z ciężarna indywidualnie.

przez jaaa 03 lis 2008, 19:40
ja bym wolala jednak nie ryzkowac,lek uzalezniajacy wiec i dziecko mozna uzaleznic,na dziecko tez lek dziala...
zalecenia sa ale to w ostatecznsoci chyba gdy atak jest baaardzo silny
zreszta ataki powodujemy sami wiec i sami mozemy nad nimi zapanowac

cwiczenia ,cwiczenai i psychoterapia
potem mozna dziecko sobie zrobic;)

przez suzak29 03 lis 2008, 19:57
To Twoje zdanie każdy ma prawo się wypowiedzieć.
I nie kazdy umie nad atakami zapanować.....
Pozdrawiam wszystkich;)

przez jaaa 03 lis 2008, 20:11
wiem ze moje;) ale mam prawo je napisać chyba

ja bym dziecka truc nie chciała i tyle

ataki można zwalczyc i opanowac ale trzeba to ćwiczyc na terapii np.

przez linka 03 lis 2008, 20:24
Dla mnie to też troszkę dziwne....ja chcę....ja chę mieć dziecko TERAZ!
Kurcze osoba chora na depresję i/lub nerwicę która usi brać tabletki moim skromnym zdaniem powinna odłożyć tą decyzję do czasu osiągnięcia równowagi psychicznej...potem terapia i odstawiene lekó..traktować ciążę jako swoiste lekarstwo - głupota,, bo po porodzie pewnie wszystko wróci do poprzedniego stanu albo i gorzej bo jest tyle zajęć przy bobasie....
Poza tym świadomie narażać dziecko na branie leków - tzn. świadomie podjąć decyzję o ciąży w trakcie leczenia - to bardzo egoistyczne.

Rozumiem, jeśli dziewczyna się leczy i ups wpadka - wtedy faktycznie trzeba rozważyć czy branie leków przyniesie więcej korzyści czy szkód....ale można się skutecznie zabezpieczać, mamy w końcu XXI wiek.
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

Sortuj wg