Połączenia leków i interakcje.Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Groźna interakcja amisulprydu (słabych neuroleptyków) z SSRI

przez smootny 20 kwi 2011, 18:23
Guzik napisał(a):Ale to jest chyba tak, że te leki mają wyrównywać ten poziom serotoniny, który był obniżony, więc nie można chyba mówić o jakimś nienormalnie wysokim poziomie serotoniny. Ja tam nie odczuwam jakiegoś jej poziomu więc może neuroleptyk jest w stanie stymulować wydzielanie dopaminki bo mu ta serotoninka oscylująca na granicy minimum nie robi?

Nie jest tak jak piszesz... Otóż "wyrównywanie" poziomu serotoniny to slogan reklamowy używany przez propagandę farmaceutycznych koncernów, sugerujący jakoby te leki przywracały naturalny stan mózgu.

Żeby było ciekawiej, to istnieją odmiany deprsji, w której poziom serotoniny jest właśnie z powodu depresji podwyższony (sic!), i wówczas bardzo pomocna jest np. tianeptyna (Coaxil), będące SSRE (wzmagająca wychwyt zwrotny 5-HT i obniżająca jej poziom!).

Efekt terapeutyczny leków SSRI polega głównie na aktywacji receptorów 5-HT1A i w mniejszym stopniu 5-HT2A. Pozostałe receptory po aktywacji powodują skutki uboczne (5-HT3 - nudności mdłości i wymioty, 5-HT7 jest nawet podejrzewany o działanie wzmagające depresję, a 5-HT2C powoduje anoreksję, lęk i pobudzenie w bardzo niemiłym wydaniu).

Źródła? Proszę bardzo:
http://en.wikipedia.org/wiki/5-HT2C_receptor#Function

- piszą tam, że nienormalnie wiele tychże nagłupszych spośród serotoninowych receptorów mają potencjalni samobójcy.
Jak też napisano i wiadomo, aktywacja receptora 5-HT2C powoduje silne zmniejszenie wydzielania katecholamin w mózgu. O ile noradrenalinę bardzo fajnie i użytecznie jest obniżyć, bo powoduje dolegliwości sercowe i lęk oraz nadciśnienie, o tyle katecholaminą jest też dopamina, której poziomu obniżenie jest jednym z niedobrych skutków działania SSRI, przynajmniej dla części chorych.
To właśnie aktywacja receptora 5-HT2C przyczynia się do akatyzji po lekach SSRI u osób wrazliwych na zaburzenia poziomu dopaminy! :!:

Ale to prawda, że lepiej się nawet faszerować lekami o najdziwaczniejszym i najnienormalniejszym wpływie na mózg, niż miesiącami czy latami cierpieć właściwie bezproduktywnie i nie móc normalnie funkcjonować w życiu. Z tym to ja się zgadzam absolutnie.
Amisulpryd w niskich dawkach.

Groźna interakcja amisulprydu (słabych neuroleptyków) z SSRI

przez Guzik 21 kwi 2011, 23:36
smootny napisał(a):Ale to prawda, że lepiej się nawet faszerować lekami o najdziwaczniejszym i najnienormalniejszym wpływie na mózg, niż miesiącami czy latami cierpieć właściwie bezproduktywnie i nie móc normalnie funkcjonować w życiu. Z tym to ja się zgadzam absolutnie.

Do tego właśnie zmierzałam. Nie będę udawać że znam się na lekach. Przy każdym nowym leku czytam ulotkę, stracham się skutków ubocznych, czytam forum i tyle. I tak zaczynam brać. Po odstawieniu sulpirydu jestem w takim niestanie, którego nie życzę nikomu. Odliczam dni, kiedy zacząć będę mogła brać fluanxol z nadzieją, że mi pomoże. Nawet jeśli ma mieć najnienormalniejszy wpływ na mój mózg. Ja teraz nie mogę normalnie funkcjonować, nie czuje się normalnie i naprawdę żadne groźne interakcje nie mają znaczenia (przynajmniej dla mnie) kiedy mam perspektywę w miarę normalnej egzystencji.

Sertagen + Chlorprothixen

przez clone 27 kwi 2011, 14:34
Lekarz przepisał mi oba leki na drganie rąk i lekką nerwicę + fob. społeczną.

Dawki:

Sertagen 50 mg - 2x1
Chlorprothixen 15 mg - 3x1

Jestem dopiero po pierwszej dawce i już czuję się strasznie senny i trochę spowolniony. Minie to? W jakich porach najlepiej przyjmować te leki?
Ostatnio edytowano 29 kwi 2011, 19:55 przez Korba, łącznie edytowano 1 raz
Powód: przeniesiono - tu dyskutujemy o połączeniach leków

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Sabaidee 27 kwi 2011, 14:42
Z większością leków na początku są jakieś jazdy, które z czasem przechodzą, albo nie przechodzą i trzeba udać się ponownie do lekarza. A co do terminów brania leków to lekarz powinien Ci powiedzieć lub napisać na recepcie np. 1-1-1 lub 1-0-1. Leki najlepiej brać po posiłkach.
Sabaidee

przez clone 27 kwi 2011, 16:51
Może brać Chlorprothixen raz dziennie pod wieczór? Chyba że faktycznie początki są takie tragiczne...

przez imponderabilia 27 kwi 2011, 19:08
clone, to lekarz powinien powiedzieć, jak i kiedy zażywać dany lek
mi osobiście lekarz zalecił setaloft (sertagen) raz dziennie rano i chlorprotixen też raz tyle, że na noc (po chlorprotixenie bardzo chce się spać)

przez małaMI25 28 kwi 2011, 22:32
Mi po chlorprotixenie spać się chce dopiero po jakiejś godzinie.Biorę 2 tabletki wieczór...Całą noc przesypiam ,nie narzekam na ten lek.
Przyjaciel- to osoba przy której można myśleć głosno

przez manko 29 kwi 2011, 18:56
ja biorę sertagen 100mg w połączeniu z depakine chrono 500mg i też w ciągu dnia jestem troszkę sennych tak że muszę znaleźć sobie tą godzinkę na odespanie...

Senność po tym jest ale działanie dosyć fajne - czuje się zrelaksowany.

Połączenia leków.

przez Misiek_NL 30 kwi 2011, 00:19
Ja biorę Anafranil 75 SR pół rano i całą wieczorem + Seronil 20 mg rano i do tego Rudotel 10 mg pół rano i pół wieczorem. Seronil biorę dopiero tydzień i i na początku było ciężko przez uboki, ale już jest lepiej, poza tym zchodzę powoli z rudotelu, przedtem brałem 15 mg na dobę 1/2 - 1/2 - 1/2

Czy Anafranil 75 SR + Seronil 20 mg i schodzenie z Rudotelu to dobre połączenie ??
Misiek_NL

Połączenia leków.

przez małaMI25 13 maja 2011, 14:32
czy witamina B wpływa jakoś nie korzystnie na połączenie z depralin i wieczór,Relanium 5mg ? orientujecie się ?
Przyjaciel- to osoba przy której można myśleć głosno

Połączenia leków.

przez paradoksy 13 maja 2011, 14:34
od kiedy witaminy wpływają na psychotropy?
witaminy to suplementy diety, a nie leki.
paradoksy

Połączenia leków.

przez Lord Kapucyn 13 maja 2011, 14:35
Nie wpływa niekorzystnie. A niedobór wszystkich witamin z grupy B wpływa negatywnie na układ nerwowy.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Połączenia leków.

przez *Wiola* 13 maja 2011, 14:42
paradoksy
Witaminy wbrew pozorom wcale nie są takie niewinne. Nie wiem czy wiecie , ale brana regularnie przez dłuższy czas, B6 silnie uzależnia.
Moderator

Połączenia leków.

przez paradoksy 13 maja 2011, 14:44
wiola173, Wiolu, ale my tu nie uzależnieniach, tylko o wpływie witamin na działanie leków :mrgreen:
wiem też, że witaminy w nadmiarze nie są wcale dobre,a wręcz szkodliwe. ale to nie ten temat ;)
paradoksy

Sortuj wg