Połączenia leków i interakcje.Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Re: SSRI/TLPD itp połączenia

przez Anna R. 20 sty 2011, 17:21
Kasiu, przecież pisałam ci nie raz i nie dwa: byłam już na sertralinie przez ok. trzy miesiące. Poczułam się lepiej już od pierwszej tabletki (w kwestii depresji), a po tygodniu było rewelacyjnie. Po miesiącu nastąpił spadek nastroju- lekarka podniosła mi dawkę do 100 mg, ale było coraz gorzej. Chciała mi lek odstawić i zmienić na Anafranil, ale ja się bałam trójpierścieniowych i zaproponowałam, żebyśmy jeszcze spróbowały 150 mg. Brałam taka dawkę tez około miesiąca i czułam się fatalnie- wychudłam, przestałam spać i nasiliły mi się natręctwa. Lęków wtedy nie miałam, bo przyjmowałam regularnie Afobam.
Potem było odstawienie i przejście na klomipramine, która pomogła mi skuteczniej.

Staram się być obiektywna i sądzę, oraz pisałam wystarczająco często, ze sertralina to bardzo dobry antydepresant, o ile ktoś pozytywnie na nią zareaguje. Pomaga szybko, jest dobrze tolerowana i powinna być lekiem pierwszego wyboru. Tobie tez z pewnością przyniesie ulgę.

Ale jeśli jakaś osoba zadaje mi pytanie na forum, muszę odpowiedzieć zgodnie z prawdą, nawet jeśli ci się to nie podoba i budzi niepokój.

Obecnie próbowałam sertraliny przez trzy tygodnie, dwa tygodnie na 50 mg, potem na setce, bo tak kazała lekarka. Na pewno brałam zbyt krotko, ale wywoływała u mnie ogromne lęki i problemy z najprostszymi czynnościami. Nie odstawiałam pochopnie, próbowałam stłumić lęk za pomocą mianseryny, fluanxolu, olanzapiny i benzo (oczywiscie nie wszystko na raz), ale nic nie pomagało i musiałam Asentre odstawić. Teraz biorę fluoksetynę z olanzapiną i czuję się wspaniale, czego i tobie życzę ;)
Ostatnio edytowano 20 sty 2011, 17:33 przez Anna R., łącznie edytowano 1 raz
Heimat ist kein Ort, Heimat ist ein Gefühl
Herbert Grönemeyer

przez Zenonek 20 sty 2011, 17:32
kasia000,

Nie mam NN. Mam tylko umiarkowanie natretne mysli o problemach, o tym co mnie boli, z czym sie nie moge pogodzic.

Aczkolwiek lekarka nie dala mi takiej diagnozy, gdyz nie bylo to takie jednoznaczne u mnie.

Natomiast na pewno mam depresje polaczona z brakiem dystansu do swojej sytuacji (po prostu za bardzo sie przejmuje).

Marek77,

Dlaczego masz zamiar zmniejszyc dawke jak nie zadziala ? PRzeciez sam pisales, ze jak 100 nie zadziala, to jak ma 50 ?

Czy bedziesz dodawal jakis neuroleptyk ?

przez Zenonek 20 sty 2011, 17:46
Marek77,

A brales jeszcze jakies antydepresanty ? Z jakim skutkiem ?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Anna R. 20 sty 2011, 18:10
Wenlafaksyna pobudza chyba najbardziej- rzecz jasna nie wszystkich. Jadłowstręt u mnie nie występował tylko bezsenność, kołatanie serca i wysokie ciśnienie. Pojawiły się tez myśli samobójcze, których wcześniej nigdy nie miałam. Ale myślę, ze to bardzo dobry lek na depresje z brakiem napędu i zahamowaniem dla osób u których nie powoduje problemów ze snem, sercem i ciśnieniem. Koniecznie trzeba do niej dobre benzo lub neuroleptyk.
Herbert Grönemeyer

przez Zenonek 20 sty 2011, 18:25
Nie jest wesolo. Antydepresanty nie pomagaja nam zbytnio.

Choc w moim przypadku bede zmienial dopiero na drugi lek, hmmm.

Mimo to bardziej wierze w neuroleptyki...

SSRI reklamuje sie jako "paracetamol na psychike" i jako prochy na wszelkie problemy psychiczne.

No coz w moim przypadku Zoloft sie nie sprawdzil. Zobaczymy jak bedzie z drugim lekiem.

Re: Sertralina + lek przeciwpadaczkowy?

przez Anna R. 20 sty 2011, 18:28
Osobiście nie brałam leków przeciwpadaczkowych wraz z antydepresantami, ale takie połączenia się stosuje i wcale nierzadko. Niejeden z forumowiczów donosił o efekcie antydepresyjnym lamotryginy, występującym ponoć już od pierwszej dawki. Ma ona tez najmniej działań niepożądanych, a pacjenci piszą, ze nie zamula ani usypia. Nie trzeba mieć epizodów manii, żeby dostać stabilizator. On naprawdę może spotencjalizować działanie leku głównego. Ja nieco się obawiam przyjmowania leków przeciwpadaczkowych, bo mam w rodzinie osoby, które są stale na Depakine Chrono i w charakterze stabilizatora wole brać neuroleptyk.
Herbert Grönemeyer

przez Anna R. 20 sty 2011, 18:38
No co ty Zenonek, pewnie, ze pomagają. Tylko trzeba znaleźć ten właściwy. Ty jeszcze mało brałeś, a leków jest mnóstwo. Anafranil z Lerivonem i Seronil z Zolafrenem postawiły mnie błyskawicznie na nogi. W przypadku klomipraminy efekt utrzymał się kilka lat. Masz mnóstwo możliwości: inny antydepresant, kombinacja dwóch lub trzech, antydepresant plus neuroleptyk, antydepresant plus stabilizator.

Jak dostaniesz Lexapro, to pisz co i jak, bo jestem ciekawa jak naprawdę działa. Ponoć uspakaja i zalecają brać przed snem. Ma być tez niezły na kompulsje. Ja wole te mniej selektywne leki- paroksetyna tez niewiele mi dala: apetyt, przymulenie i senność.
Herbert Grönemeyer

przez Anna R. 20 sty 2011, 20:35
No właśnie także czytałam, ze zamula- z tego względu go nie chciałam. Chociaż jakby go połączyć z Fluanxolem lub Wellbutrinem to by może coś z tego było.
Herbert Grönemeyer

Kombinacja-Trazadon(trittico) + Wellbutrin super na depresj

przez montechristo 20 sty 2011, 21:51
Biorę trittico 200 mg od roku plus od 8 dni Wellbutrin - genialne połączenie.
Chce sie żyć, walczyć, osiągać...

Polecam

Re: Kombinacja-Trazadon(trittico) + Wellbutrin super na depresj

przez Michuj 20 sty 2011, 22:04
Poczekaj kilka tygodni gdy Wellbutrin osiągnie docelowe działanie, wtedy będziesz mógł powiedzieć, czy jest ok. Na początku Wellbutrin działa prawie jak amfetamina i bardzo łatwo o euforię.
Michuj

przez Zenonek 21 sty 2011, 11:57
Wydaje mi sie, ze dla mnie idealny bylby zestaw jakis SSRI + neuroleptyk.

Mysle, ze dopiero wtedy bym mogl sie poczuc naprawde dobrze.

przez Anna R. 21 sty 2011, 13:53
To znajdź lekarza, który ci takie połączenie przepisze. Bo są one naprawdę bardzo skuteczne.
Herbert Grönemeyer

przez kasia000 21 sty 2011, 14:04
dziś poczytałam trochę o nijakim doktorze BEGGIN nie wiem z jakiego kraju on jest?ale strasznym krytykiem leków przeciwdepresyjnych jest..serio tyle książek wydał..pisze o szkodliwości,o odstawienu,o skutkach ubocznych-że leki zmienijają morfologię mózgu,że trwsłe uszkodzenia itp..można sie ładnie nakręcić..
ogólnie jest wrogiem leków! :(

[Dodane po edycji:]

ANIU apropo wcześniejszych wątków nie gniewasz sie chyba na mnie,,,?
"Nastał nowy dzień, dziś swe życie zmień....."

przez Zenonek 21 sty 2011, 14:06
kasia000,

Nie zwracaj uwagi na oszolomow, ktorzy chca robic ciezkie pieniadze na gloszeniu smiesznych tez.

Na swiecie znajdzie sie wszystko, rownie dobrze jakby ktos chcial i mial wystarczajaco samozaparcia moglby napisac ksiazke o rzekomo szkodliwych wlasciwosciach jablek albo chleba....

Sortuj wg