Połączenia leków i interakcje.Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Re: Zoloft

przez Anna R. 19 sty 2011, 15:55
Jak chcesz to ryzykuj własnym zdrowiem. Ja czytałam o zespole serotoninowym u chorego, który brał 10 mg escitalopramu i 20 mg paroksetyny. Skończyło się szpitalem i poważnymi komplikacjami. Dwa SSRI muszą być stosowane pod ścisłą kontrola lekarza.
Heimat ist kein Ort, Heimat ist ein Gefühl
Herbert Grönemeyer

przez Zenonek 19 sty 2011, 16:04
Nie ma co przesadzac...

Powszechnie stosuje sie np kombinacje :

- TLPD + SSRI

- SNRI + SSRI

- SSRI + SSRI

No przeciez wiadomo, ze pod sciasla kontrola lekarska... ;)

przez paradoksy 19 sty 2011, 16:07
Anna R. napisał(a):Jak chcesz to ryzykuj własnym zdrowiem. Ja czytałam o zespole serotoninowym u chorego, który brał 10 mg escitalopramu i 20 mg paroksetyny. Skończyło się szpitalem i poważnymi komplikacjami. Dwa SSRI muszą być stosowane pod ścisłą kontrola lekarza.

wiadomo, że JAKIEKOLWIEK leki na receptę MUSZĄ być stosowane pod kontrolą lekarza...

Anno, ale Ty piszesz nie raz, nie dwa, jakbyś BYŁA tym lekarzem. Nie pisz komuś co powininen, a czego nie, bo możesz go wprowadzić w błąd, co może być opłakane w skutkach. :? Troszkę chyba przesadzasz.
paradoksy

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez LonLuvois 19 sty 2011, 16:11
Łączenie SSRI jest stosunkowo bezpieczne, ale pozbawione sensu.

przez Zenonek 19 sty 2011, 16:15
LonLuvois,

Nieprawda.

W ogole wchodzisz i mowisz, ze bezsensu to, tamto. odbierasz ludziom nadzieje na wyzdrowienie.

Piszesz jakby wszystkie rozumy pozjadal.

Bardziej wierze Prof Puzynskiemu niz tobie, wiec moze nie przesadzas z tym szafowaniem wyrokow.

przez Anna R. 19 sty 2011, 16:16
Dwa SSRI nie są stosowane powszechnie, a jak najrzadziej, bo zespół serotoninowy do przyjemności nie należy. Niezbyt często stosuje się tez leki trójpierścieniowe i SSRI (z wyjątkiem opipramolu), ze względu na ryzyko zaburzeń rytmu serca i innych działań niepożądanych. Najczęściej łączy się leki ze wszystkich grup z mianseryną, mirtazapiną, trazodonem oraz neuroleptykami. Rzadko bywa przepisywana kombinacja bupropion i SSRI (wyjątek stanowi sertralina) ze względu na ryzyko drgawek i napadów padaczkowych.

Moja lekarka tez uważa ze im mniej leków, tym mniej ryzyka.

[Dodane po edycji:]

Paradoksy, ludzie tu maja szafkę leków od niejednego psychiatry i sami sobie dobierają połączenia oraz dawki według własnego uznania.
Moze i przesadzam, ale uważam, ze to niebezpieczny proceder i tyle.
Herbert Grönemeyer

przez Zenonek 19 sty 2011, 16:22
Tyle, ze wiekszosc depresji nie reaguje pelna remisja na monoterapie jedna mala dawka.

Wiadomo, ze najlepiej byc zdrowym na jednym leku.

Ale mi sam Zoloft gowno pomogl.

Wniosek z tego prosty. Potrzeba mi wiecej serotoniny.

TLPD + SSRI (np Anafranil + jakis SSRI - to bardzo uznane kombo).

Wenlafaksyna + SSRI to tez czesty zestaw.

przez Korba 19 sty 2011, 16:23
Anna R., to lepiej poradzić im aby skonsultowali to z lekarzem, naprawdę nie rozumiem, dlaczego ludzie zadają takie pytania na forum zamiast u lekarza. takich samozwańczych doradców może się znaleźć wielu, nawet jeśli mają dobre intencje, to jednak mimo wszystko nie są upoważnieni do dawania takich porad, bo skutki mogą być opłakane.
Pieprz-i-vanilia
F60.31 F38 F33 F31
ExModerator

przez Zenonek 19 sty 2011, 16:28
Korba,

No dokladnie. My tutaj co najwyzej cos dyskutujemy, ale denerwujace jest zachowanie niektorych zachowujacych sie jakby co najmniej mieli profesure z farmakologii psychiatrycznej (nie mowie o Annie).

przez Anna R. 19 sty 2011, 16:29
Korba, ludzie próbują leczyć się sami, to niestety ich problem. Ja tylko napisałam, ze stosowanie dwóch SSRI na własną rękę może być niebezpieczne i ze warto łączyć leki z rożnych grup. Nie wiem, gdzie jest tu błąd merytoryczny.

Zenonek, sam pisałeś, ze na 100 mg sertraliny było lepiej niż na pięćdziesiątce. Skoro z nastrojem nadal marnie, lekarz powinien zadecydować o zwiększeniu dawki, a dopiero po wyczerpaniu tych możliwości zmienić lek na inny. To tylko moje zdanie ;)
Herbert Grönemeyer

przez Zenonek 19 sty 2011, 16:32
Anna R.,

Bo bylo lepiej, ale wedlug wszechwiedzacego Lonaluvoisa nie ma sensu zwiekszac dawek powyzej 50 mg, dobre nie ;) ??

Widac, ze posiada wieksza wiedze niz Prof Puzynski :D

przez Korba 19 sty 2011, 16:32
Anna R., Aniu, już pomijam ten temat. Ale widzę, że bardzo duzo się wypowiadasz w dziale Leki. Często użytkownicy zadają Ci pytania typu "czy mogę zażyć x w połączeniu z y", a Ty odpowiadasz "możesz". Napisz chociaż "sądzę, że możesz".
Pieprz-i-vanilia
F60.31 F38 F33 F31
ExModerator

przez Anna R. 19 sty 2011, 16:35
Staram się podkreślać zawsze, ze to tylko moje zdanie. Ale najwyraźniej zbyt rzadko. Będę dodawała więcej "sądzę" i "myślę", ok?

[Dodane po edycji:]

Zenonek, zwiększanie dawek ma istotne znaczenie i wiemy o tym oboje. Potwierdzi to tez niemal każdy lekarz. Połączenie dwóch SSRI takze ma swój sens, ale o tym powinien zadecydować psychiatra.
Herbert Grönemeyer

przez Zenonek 19 sty 2011, 16:50
Anna R.,

No dokladnie, ponadto 2 x SSRI to na pewno mocniejsza wersja i mogaca dac lepsze efekty.

Jedynie rozsmieszylo mnie to co niektorzy wypisuja.

Zreszta wezmy przyklad chocby Zaqa. Chlop bral tyle tego i przewaznie bylo dramatycznie, a teraz na 250 mg Sertry, mowi, ze jest znosnie. Co w jego przypadku jest ogromnym postepem.

Sortuj wg