Połączenia leków i interakcje.Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Re: Andepin, Lerivon + Peritol?

przez LSDisland 02 lis 2009, 19:34
olo20 napisał(a):Cześć! Mam następującą sprawę. Leczę się już od paru miesięcy, z - jak na razie - dość mizernym, ale może jednak jakimś skutkiem na zaburzenia depresyjno-nerwicowe, w tym coś w rodzaju anoreksji i nerwicę natręctw. Obecnie stosuję Andepin (fluoksetyna) i Lerivon (mianseryna) - 20 mg i 60 mg na dobę. Już wcześniej miałem problemy z potencją, a nasiliły się one odkąd się leczę - podejrzewam, że to wpływ fluoksetyny (spadek zainteresowań, wydolności i opóźniona ejakulacja), mianseryna także raczej nie poprawia u mnie tej sfery życia, a przynajmniej tego nie odczuwam. Zauważyłem natomiast, że jest lepiej, kiedy stosuję na noc niektóre leki przeciwhistaminowe, które mam zapisane na alergię.

Zastanawiam się nad włączeniem do mojej terapii Peritolu (cyproheptadyny), bo z tego co wiem wpływa ona pozytywnie i na sferę libido, i na apetyt, no i działa też antyalergicznie (ogólnie silny przeciwhistaminik), co w sumie bardzo by mi pasowało. Ale z drugiej strony, wiem, że Peritol działa również przeciwserotoninowo, co koliduje z działaniem Andepinu, który - jak każdy SSRI - podwyższa poziom serotoniny. Nie wiem, czy jest w takim wypadku sens łączyć dwa przeciwstawnie działające leki, a Andepin - ogólnie rzecz biorąc - też jest niezłym lekiem, zmniejsza trochę natłok natrętnych myśli, trochę pobudza do działania (choć, szczerze powiedziawszy, spodziewałem się po nim większego "powera" ;-)). Brałem pod uwagę jeszcze inny przeciwhistaminik - Ketotifen, ale ten z kolei zmniejsza retencję wody w organizmie, co przy mojej niedowadze, nie jest najlepszym rozwiązaniem. :] A może coś innego? Z góry dziękuję za rady i sugestie, nieodmiennie fachowych użytkowników forum. Pozdrawiam ;].

[Dodane po edycji:]

PS. Chodzi mi m.in. o to, czy Peritol nie nasili u mnie natręctw, za sprawą przeciwserotoninowego działania.

wiele razy to powtarzałem, ale powiem jeszcze raz Peritol w żadnym stopniu nie koliduje z SSRI, brałem go pół roku z citalopramem i było tylko lepiej, nic gorzej. gdzie kolego usłyszałeś, że Peritol podwyższa libido? :?
Peritol jest dobry na apetyt, bo żre się po nim baaardzo dużo :) ale bardzo trudno jest go odstawić przy 1tab dziennie, mimo, że jest to lek nieuzależniający...
Wolny od leków?

przez olo20 02 lis 2009, 20:51
Np. tu - http://www.slam.katowice.pl/wydawnictwa ... ucia_K.pdf. "Przydatna w leczeniu dysfunkcji seksualnych wywołanych
przez TLPD, MAOI oraz SSRI może być cyproheptadyna, antagonista receptorów
histaminowych i serotoninergicznych 5HT2 [32]. Zazwyczaj podaje się 4–16 mg preparatu w godzinach wieczornych. Niestety, może ona wywołać nadmierną sedację i przyrost masy ciała, a ponadto osłabiać efekt terapeutyczny LPD, co znacznie ogranicza jej zastosowanie." (Uwaga na ostatnie zdanie - działanie przeciwserotoninowe. I stąd moje wątpliwości. Poza tym ciekawe są wyniki badań dotyczące zaburzeń seksualnych po poszczególnych lekach, i np. okazuje się, że tak zachwalana mianseryna też je powoduje u ok. 35 % pacjentów).

Pozdro.
"Dajcie mocny napój ginącemu i wino strapionemu na duchu!Niech piją i zapomną o nędzy i nie pomną już swojego trudu". Przypowieści, 31:6-7

przez LSDisland 02 lis 2009, 21:18
olo20 napisał(a):Np. tu - http://www.slam.katowice.pl/wydawnictwa ... ucia_K.pdf. "Przydatna w leczeniu dysfunkcji seksualnych wywołanych
przez TLPD, MAOI oraz SSRI może być cyproheptadyna, antagonista receptorów
histaminowych i serotoninergicznych 5HT2 [32]. Zazwyczaj podaje się 4–16 mg preparatu w godzinach wieczornych. Niestety, może ona wywołać nadmierną sedację i przyrost masy ciała, a ponadto osłabiać efekt terapeutyczny LPD, co znacznie ogranicza jej zastosowanie." (Uwaga na ostatnie zdanie - działanie przeciwserotoninowe. I stąd moje wątpliwości. Poza tym ciekawe są wyniki badań dotyczące zaburzeń seksualnych po poszczególnych lekach, i np. okazuje się, że tak zachwalana mianseryna też je powoduje u ok. 35 % pacjentów).

Pozdro.

przestań wierzyć w to co piszą na necie :) zacznij brać to się sam przekonasz, każdy inaczej reaguje...

ja przy kuracji SSRI, brałem 1tab peritolu codziennie rano, przez pierwsze 2 tygodnie byłem bardzo ospały, potem przeszło.
cały czas towarzyszył mi wilczy apetyt :) ale nie jadłem wszystkiego co było pod ręką tylko zastosowałem odpowiednią dietkę i siłownia do tego i wyszło mi to na dobre :) jedynie to odstawienie... ehh... masakra
Wolny od leków?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Anna R. 03 lis 2009, 22:31
Olo, piszemy o tendencjach w stosowaniu leków, a reakcje na nie mogą być indywidualne. Również 30 % osób biorących Wellbutrin doświadcza zaburzeń libido i potencji, a jednak bupropion jest określany jako nie wywierający negatywnego wpływu na te sferę.

Faktem jest natomiast, ze w leczeniu zaburzeń seksualnych stosuje się mianserynę i trazodon, także u osób, u których te dolegliwości nie wiążą się z przyjmowaniem antydepresantów.

Przeczytałam twoje źródło i uderzyła mnie mnogość słów "może", "powinno" i "teoretycznie". To trochę takie gdybanie, a proponowanie yohimbiny, leków takich jak amantadyna, apomorfina, metylfenidat, dekstroamfetamina i pemolina lub wprowadzanie drug holiday wydaje mi się wręcz szkodliwe dla pacjenta.

Podana statystyka ma się nijak do aktualnych wyników badan naukowych, zaś określenie citalopramu jako leku wywołującego zaburzenia seksualne u 72,7 % osób nim leczonych (a wiec najwięcej z leków SSRI) wydaje mi się po prostu absurdalne.
Heimat ist kein Ort, Heimat ist ein Gefühl
Herbert Grönemeyer

przez olo20 05 lis 2009, 20:56
Ok, dzięki za rady. Nie będę się upierał, że to jakieś nieomylne źródło, ale na pewno leki różnie działają na poszczególne osoby, także w sferze libido - jednym pomagają, innym nie. Na razie zostanę przy tych, co mam, a z czasem pomyślę może o mianserynie. A poza tym, orientuje się ktoś może, czy Ketotifen blokuje także receptory serotoninowe (tak jak Peritol)? I czy można zażywać leki na astmę, jednocześnie z lekami na depresję? Z góry dzięki i pozdrawiam.

Tfu, miało być - mirtazapinie ;-).
"Dajcie mocny napój ginącemu i wino strapionemu na duchu!Niech piją i zapomną o nędzy i nie pomną już swojego trudu". Przypowieści, 31:6-7

przez Anna R. 05 lis 2009, 22:34
Nie twierdze, ze jest złe, a jedynie przestarzałe. Wiele badan, na których się opiera, przeprowadzono przed 10 laty z górą. W wypadku antydepresantów to niemal wieczność ;)

W moim przypadku z mirtazapiną było tak: możliwości wprawdzie istniały, ale tylko na papierze, bo libido obniżyło się do poziomu ujemnego i powstał wstręt do seksu.

Sam pisałeś poza tym, ze nie prowadzisz aktywnego życia intymnego, wiec w grę może wchodzić jedynie autoerotyzm. A jeżeli tak jest, to lecz się i głowy sobie seksem nie zaprzątaj. Przyjdzie jeszcze na to czas, gdy twój stan się poprawi i ustabilizuje.
Herbert Grönemeyer

przez olo20 06 lis 2009, 18:19
Cóż, masz rację, że teraz to, co najmniej mi potrzebne, to bycie "bogiem seksu" ;) - lepiej pomyśleć nad ważniejszymi sprawami.

Nie wie ktoś, czy wszystkie leki przeciwhistaminowe (antyalergiczne) I generacji działają blokująco na serotoninę? Bo zastanawiam się nad sensem stosowania takowego leku, przy jednoczesnym stosowaniu SSRI (chodzi mi szczególnie o to: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ketotifen ).

lekarz przepisał Seronil + Anafranil - czy można brać razem?

przez monami 07 lis 2009, 16:02
Witam. Byłam u lekarza psychiatry ponieważ podejrzewałam u siebie depresję od około roku, lekarz posłuchał, zadał parę dziwnych pytań, po 20 minutach wypisał repcepte i do widzenia.

Dostałam Seronil, Anafranil, i Depakine chrono. Problem w tym że na karteczce napisał że te leki mam brać naraz, tzn. jedne wieczorem inne rano ale w tym samym czasie. W ulotkach wyczytałam że Seronilu i Anafranilu nie wolno brać razem, bo grozi to zespołem serotoninowym, który grozi śmiercią.

Teraz mam dylemat - brać te leki czy nie? Może odpuścić sobie jeden z nich, ale który? Czy zaufać lekarzowi? Z drugiej strony nie wolno sobie zmieniać jak się podoba brania takich leków.. po Anafranilu pierwszego dnia rano czułam się jak naćpana, potem zawroty głowy i nudności - bardzo się boję bo nie sądziłam że te leki są takie silne (moja dawka to narazie tylko 25mg Anafranilu dziennie i 20mg Seronilu, po tygodniu mam zwiększyć Seronil i Depakine dwukrotnie).. (za to nastrój mam świetny:))
Biorę te leki dopiero czwarty dzień.

Proszę szybko o radę!

Re: lekarz przepisał Seronil + Anafranil - czy można brać razem?

przez ALEKS*OLO 07 lis 2009, 16:08
Ja tez biore Anafranil (teraz juz 75 mg) razem z Depakine Chrono , i jest ok , żeczywiscie humor dopisuje po tym zestawie , niestety nie wiem czy Anafranil z Seronilem jakos koliduja ze soba , jesli masz watpliwosci , to moze skontaktuj sie z jakims innym lekarzem , zeby podpytac co i jak , ale jesli przepisal to specjalista to chyba zna sie na rzeczy i jest pewien ze mozna brac te leki w polaczeniu .
"Kobiety i koty zawsze będą robić to, co chcą, a mężczyźni i psy powinni się zrelaksować i powoli oswajać z tą myślą."

"Panować nad sobą to największa władza" - Seneka
ExModerator

przez Kleopatra 07 lis 2009, 16:54
Jeśli nie ufasz lekarzowi, skontaktuj się z innym, ale też psychiatrą. Może też jakiś aptekarz Ci odpowie na to pytanie? Jak to piszą w reklamach: "Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą" :)
Strzeż mnie jak źrenicy oka, Ukryj mnie w cieniu swych skrzydeł
Psalm 17,8

przez Anna R. 07 lis 2009, 21:11
Jak najbardziej można brac Seronil z Anafranilem, gdyż TLPD w zasadzie dobrze komponują się z SSRI. Skoro lekarz tak zalecił (a wydaje mi się naprawdę dobrym fachowcem), to bierz, zdrowiej, a w necie nie przesiaduj i ulotek nie czytaj. Przynosi to bowiem więcej szkody niż pożytku.
25 mg Anafranilu to malutka dawka, wiec zespól serotoninowy na pewno ci nie grozi.

Brałam 250 mg Anafranilu i do tego 60 mg Seronilu, żyłam i miałam się dobrze ;)

To połączenie zresztą bardzo mile wspominam, było idealne na depresję i natręctwa.

Skutkami ubocznymi zaś się nie przejmuj, powinny minąć wkrótce. Zresztą może wcale nie są zasługą klomipraminy tylko Depakine.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia
Herbert Grönemeyer

sertralina+trazodon (asertin+trittico CR )

przez rober6666 08 lis 2009, 19:20
Witam serdecznie
Brał ktoś taki mix??? Jak działał ?? czy trazodon niwelował w jakiś sposób skutki uboczne sertraliny ??
W jakich dawkach braliście?? Cierpię na zaburzenia lękowo - depresyjne oraz CHAD. Oczywiście obok wyżej wymienionych leków muszę brać lit jako stabilizator ale głównie interesuje mnie połączenie Serty z Trazodonem
Pozdrawiam
NON SERVIAM

Choroba Afektywna Dwubiegunowa - obecnie F.31.WAR
obserwowany

Re: sertralina+trazodon (asertin+trittico CR )

przez Anna R. 09 lis 2009, 01:22
Robercie, po tym co napisałeś, proponuje ci telefon do lekarza i zamianę sertraliny na trazodon. Branie obu leków na raz bez konsultacji z psychiatrą nie jest dobrym pomysłem. O ile faktycznie masz CHAD może to się zakończyć epizodem maniakalnym. Maila wysłałam.

Pozdrawiam
Herbert Grönemeyer

Re: sertralina+trazodon (asertin+trittico CR )

przez rober6666 09 lis 2009, 11:51
ANIU !
Wielkie "DZIĘKUJĘ" za wyczerpującego maila i za cierpliwość , jaką się wykazałaś, klarując mi pewne sprawy !!
LUDZIE - Ta KOBIETA to prawdziwy skarb na tym forum
Przeogromna wiedza, poparta, nie teoretycznymi studiami medycznymi ( bo tak naprawdę lekarze nie są w stanie zrozumieć tego co się z nami dzieje i jak strasznie cierpimy doświadczając bólu istnienia- marzę o spotkaniu lekarza chorego na podobne schorzenia, które ja mam....).Z resztą ja sam , zanim zachorowałem byłem aktywnym , pewnym siebie ,niepracującym, zarobionym facetem i jak słyszałem słowo "depresja" to kojarzyło mi się to z frajerami którzy swoje nieudacznictwo, lenistwo i rozmemłanie ,oraz jęczycielstwo zwalają na karb jakieś chimery czyli "depresji".....
Ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i teraz, kiedy od 2 lat dosłownie zdycham i ciągle rozważam wyjście ostateczne szlag mnie trafia ,że nikt poza Wami nie potrafi pojąć jak ja cierpię.
Wiedza Anny
wynika z dociekliwości ,inteligencji , a przede wszystkim wieloletniej walki z chorobą i testowania za sprawą lekarzy na własnej skórze całej masy leków...
Dobrze że jesteś Aniu. Bądź zdrowa !
Myślę że wielu wiele Ci zawdzięcza.
NON SERVIAM

Choroba Afektywna Dwubiegunowa - obecnie F.31.WAR
obserwowany

Sortuj wg