Połączenia leków i interakcje.Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez remson5 23 maja 2016, 21:46
Od jutra zaczynam brac arypiprazol z wenlafaksyną i pregabaliną.Brał ktoś może takie połączenie?

po jakim czasie od odstawienia paroksetyny

przez bedzielepiej 29 maja 2016, 22:04
Po jakim czasie od odstawienia paroksetyny mogę zacząć wpierniczać grejpfruty?

po jakim czasie od odstawienia paroksetyny

przez Lord Kapucyn 03 cze 2016, 10:47
bedzielepiej napisał(a):Po jakim czasie od odstawienia paroksetyny mogę zacząć wpierniczać grejpfruty?

Grejpfrut czy sok z grejpfruta, whatever, jak pewnie wiesz zawiera furanokumaryny- bergapten, bergaptol bergamotynę oraz 6,7-dihydroksybergamotynę oraz flawonoid-naringinę, które są inhibitorami enzymów cytochromu P450 (głównie CYP3A4, CYP1A2, w znacznie słabszym stopniu CYP2C9 oraz CYP2D6) w efekcie mogąc prowadzić do podwyższonego stężenia we krwi leków, które są przez te enzymy metabolizowane. Paroksetyna sama w sobie jest metabolizowana przez CYP2D6, więc połączenie jej z grejpfrutem nie jest aż tak istotne pod względem interakcjogennym jak w przypadku niektórych leków metabolizowanych przez CYP3A4. Myślę, że zażywając paroksetynę można bez obaw spożywać grejpfruty.

Aczkolwiek co się tyczy CYP2D6- tamoksifen który jest metabolizowany przez CYP2D6 do aktywnego metabolitu 4-hydroksytamoksifenu może nie osiągnąć pełnej skuteczności terapeutycznej jeżeli jest zażywany łącznie z grejpfrutem(podobnie jak z każdym innym inhibitorem CYP2D6), kodeina która jest metabolizowana przez CYP2D6 do morfiny może nie osiągnąć pełnej skuteczności przeciwbólowej (i psychoaktywnej :P ), poza tym inhibicja CYP2D6 zaburza metabolizm psychostymulantów takich jak metylofenidat, metamfetamina(racemat), lewo- i dekstroamfetamina. Co więcej grejpfrut może wpływać też na aktywność polipeptydów transportujących aniony organiczne, a także glikoproteiny P (dla której paroksetyna jest substratem)- co w obu przypadkach może wpływać na działanie różnych leków.

Gdybyś jednak chciała zachować 100% przezorność:
Okres biologicznego półtrwania paroksetyny wynosi 21 godzin.
Paroksetyna ulega rozległemu efektowi pierwszego przejścia, peak osiąga po 5,2/6,4 godzinach.
Inhibicja P450 (głównie CYP2A4) przez sok z grejpfruta trwa do 72 godzin.
KLIK

Reszta to czysta matematyka.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez bedzielepiej 03 cze 2016, 11:23
Lord Kapucyn, dzięki za odpowiedź. W końcu ktoś mi to wytłumaczył. Grejpfruty w lodówce już się chłodzą, będę wpierniczać.

przez mirunia 03 cze 2016, 11:58
bedzielepiej, na zdrowie!

Ja niestety przy lekach p/nadciśnieniowych nie mogę jeść grejpfrutów, ani soków. A szkoda, bo bardzo lubię te owoce, szczególnie różowe.
Przy antydepresantach nie ma p/wskazań.

przez Lord Kapucyn 03 cze 2016, 12:08
mirunia napisał(a):Przy antydepresantach nie ma p/wskazań.

Przy antydepresantach sensu stricto owszem- nie ma. No dobra- z wyjątkiem trazodonu(Trittico) i nefadozonu które są metabolizowane właśnie przez CYP3A4. Nefazodon został wycofany z rynku.

Problem interakcji z grejpfrutem dotyczy jednak innych leków 'psychotropowych' stosowanych niekiedy jako uzupełnienie terapii przeciwdepresyjnej- tyczy się to głównie kwetiapiny (metabolizowana przez CYP3A4) dodawanej jako 'przeciwdepresyjny neuroleptyk', stabilizatorów nastroju-karbamazepina (via CYP3A4), lamotrygina, a także buspironu (via CYP3A4) czy benzodiazepin/z-drugs (dla odmiany via CYP3A4).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez jakub358 06 cze 2016, 05:33
Czy risperidon w niskich dawkach (<=1mg) nasila działanie antydepresyjne wenlafaksyny (75-150mg) niwelując jej skutki uboczne (,,sztuczne nakręcenie")? Ktoś brał?
Wenlafaksyna [225mg] + Abilify [7,5mg] + Trittico [150mg] +
Chloroprotiksen [doraźnie] + czasami Lorafen, lub Haloperidon

przez radek2678 17 wrz 2016, 14:06
chciałem spytać Was w tym dziale o takie połączenie leków, czy nie jest to dawka za duża, czy w ogóle można tak, po przeczytaniu ulotek oczywiście spanikowałem. solian 50mg rano i poludnie, zoloft 25mg rano i 25 w poludnie, a na wieczór trittico 50mg.

przez OLX88 01 paź 2016, 09:22
Czy leki na zgage można łączyć z seronilem ??
chodzi o leki na recepte typu omeprazol i podobne?

lamotrygina i pramolan?

przez leonz 20 paź 2016, 16:40
Witajcie.
Tutaj zacznę - zarejestrowałem się tu w końcu z powodu wątpliwości co do przepisanych leków. Mam generalnie depresję, dołki mniejsze lub większe, jakieś lęki itd. ale na razie nie o tym.
Dostałem Lamotryginę i Brintellix. Sporadycznie przedtem zażywałem tranxene, właście w celu wyciszenia, ale pomyślałem, że tak długo się nie da. Acha, miałem brać tritico, ale po 3 dawkach i wystąpieniu przykrych początków priapizmu w nocy, nie zażywam go. Lekarz więc pozostać kazał na dłóch lekach.
Tylko, ze jestem dość spięty - juź po pierwszej dawce wieczornej lamotryginy gorzej spałem, pod koniec dnia epizod większego lęku, zołądek ściśnięty, choć nastrój niezbyt zły. uspokoiłem się tranxene. Po drugiej i trzeciej dawce Lamotryginy ledwo co spałem, pomogłem sobie apapem noc. w dzień ścisk zolądka na parę godzin.
I nie wiem, czym się wspomóc - bo tranxene nie chcę, choc lekarz mówi, że w tami razie na początku przez parę dni mogę w razie czego brać. Ale może brać do tego pramolam, który gdzieś tam jeszcze mam a który nie wywołuje uzaleznienia? Choć po nim branym kiedys solo miałem lekkie pobudzenie, co oznaczało raczej stan normalny ;-)

W ogóle boję się tych leków. Parę lat temu wyszedłem z deprechy przez seronil. Dobrze działał,chwilowo przymulał i uspokajał. Nie pamiętam co do tego jeszcze brałem, ale juz po miesiącu wyglądałem lepiej.
Boję się zrobić mózgowi huśtawkę.

Proszę o jakies rady i zgóry dziękuję.

Sortuj wg