Połączenia leków i interakcje.Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez JanKowal75 15 kwi 2016, 09:01
Walproinian Sodu 500-500-500 Sulpiryd 200-200-0 Lamotrygina 50-50-0 Sertralina 200-0-0 zaburzenia osbsesyjno kompulsywne uporczywe zaburzenia urojeniowe prosze o opinie.Z góry dziękuję:-)
Wszystko jest prawdą , nawet fałsz - A może to po prostu oznacza że jesteś szalony? - Jasne , ale nie znaczy że nie mam racji , jestem SZALONY , NIE CHORY. sertralina 200 , walproinian sodu 1500 sulpiryd 400 lamotrygina 100 F42 F22 F60

przez bączuś 15 kwi 2016, 11:56
Od blisko dwóch tygodni biorę 2xdziennie po 100 mg amitryptyliny,do tego dołączyłem doraźnie 3x20 mg metylofenidatu,miks ten nie wywołuje u mnie niepożądanych objawów.Senność jest już dużo mniejsza niż na początku farmakoterapii amitryptyliną,co ciekawe mam po niej mniejsze zaburzenia poznawcze niż po SSRI,ogólnie rzecz ujmująć lepiej toleruję TLPD aniżeli SSRI.
bączuś

przez spiety99 15 kwi 2016, 14:39
spamilan + rudotel czy można łączyć ? lekarz mi tak przepisał ale w ulotce spamilanu wynika że nie można łączyć ich z benzo
spiety99

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez paroxinorowiec 16 kwi 2016, 15:20
czy mogę łączyć paroxinor z wellbutrinem?

przez spiety99 08 maja 2016, 22:15
Spamilan z Estazolam tzf można łączyć ?
spiety99

przez spiety99 09 maja 2016, 23:03
spiety99 napisał(a):Spamilan z Estazolam tzf można łączyć ?

proszę o pomoc
spiety99

przez DOROTA777 09 maja 2016, 23:14
Jest fajna aplikacja na tel -DrWidget interakcje .
Aktualnie;Efectin er
Aurorix-syf jakiego jeszcze nie miałam

Zoloft 75,Citronil
Cloranxen
Pernazinum
Atarax

przez spiety99 10 maja 2016, 21:30
wdł strony DrWidget nie ma interakcji
spiety99

przez remson5 23 maja 2016, 21:46
Od jutra zaczynam brac arypiprazol z wenlafaksyną i pregabaliną.Brał ktoś może takie połączenie?

po jakim czasie od odstawienia paroksetyny

przez bedzielepiej 29 maja 2016, 22:04
Po jakim czasie od odstawienia paroksetyny mogę zacząć wpierniczać grejpfruty?

po jakim czasie od odstawienia paroksetyny

przez Lord Kapucyn 03 cze 2016, 10:47
bedzielepiej napisał(a):Po jakim czasie od odstawienia paroksetyny mogę zacząć wpierniczać grejpfruty?

Grejpfrut czy sok z grejpfruta, whatever, jak pewnie wiesz zawiera furanokumaryny- bergapten, bergaptol bergamotynę oraz 6,7-dihydroksybergamotynę oraz flawonoid-naringinę, które są inhibitorami enzymów cytochromu P450 (głównie CYP3A4, CYP1A2, w znacznie słabszym stopniu CYP2C9 oraz CYP2D6) w efekcie mogąc prowadzić do podwyższonego stężenia we krwi leków, które są przez te enzymy metabolizowane. Paroksetyna sama w sobie jest metabolizowana przez CYP2D6, więc połączenie jej z grejpfrutem nie jest aż tak istotne pod względem interakcjogennym jak w przypadku niektórych leków metabolizowanych przez CYP3A4. Myślę, że zażywając paroksetynę można bez obaw spożywać grejpfruty.

Aczkolwiek co się tyczy CYP2D6- tamoksifen który jest metabolizowany przez CYP2D6 do aktywnego metabolitu 4-hydroksytamoksifenu może nie osiągnąć pełnej skuteczności terapeutycznej jeżeli jest zażywany łącznie z grejpfrutem(podobnie jak z każdym innym inhibitorem CYP2D6), kodeina która jest metabolizowana przez CYP2D6 do morfiny może nie osiągnąć pełnej skuteczności przeciwbólowej (i psychoaktywnej :P ), poza tym inhibicja CYP2D6 zaburza metabolizm psychostymulantów takich jak metylofenidat, metamfetamina(racemat), lewo- i dekstroamfetamina. Co więcej grejpfrut może wpływać też na aktywność polipeptydów transportujących aniony organiczne, a także glikoproteiny P (dla której paroksetyna jest substratem)- co w obu przypadkach może wpływać na działanie różnych leków.

Gdybyś jednak chciała zachować 100% przezorność:
Okres biologicznego półtrwania paroksetyny wynosi 21 godzin.
Paroksetyna ulega rozległemu efektowi pierwszego przejścia, peak osiąga po 5,2/6,4 godzinach.
Inhibicja P450 (głównie CYP2A4) przez sok z grejpfruta trwa do 72 godzin.
KLIK

Reszta to czysta matematyka.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez bedzielepiej 03 cze 2016, 11:23
Lord Kapucyn, dzięki za odpowiedź. W końcu ktoś mi to wytłumaczył. Grejpfruty w lodówce już się chłodzą, będę wpierniczać.

przez mirunia 03 cze 2016, 11:58
bedzielepiej, na zdrowie!

Ja niestety przy lekach p/nadciśnieniowych nie mogę jeść grejpfrutów, ani soków. A szkoda, bo bardzo lubię te owoce, szczególnie różowe.
Przy antydepresantach nie ma p/wskazań.
Życie to dobry nauczyciel, ale trochę dużo bierze za lekcje...

przez Lord Kapucyn 03 cze 2016, 12:08
mirunia napisał(a):Przy antydepresantach nie ma p/wskazań.

Przy antydepresantach sensu stricto owszem- nie ma. No dobra- z wyjątkiem trazodonu(Trittico) i nefadozonu które są metabolizowane właśnie przez CYP3A4. Nefazodon został wycofany z rynku.

Problem interakcji z grejpfrutem dotyczy jednak innych leków 'psychotropowych' stosowanych niekiedy jako uzupełnienie terapii przeciwdepresyjnej- tyczy się to głównie kwetiapiny (metabolizowana przez CYP3A4) dodawanej jako 'przeciwdepresyjny neuroleptyk', stabilizatorów nastroju-karbamazepina (via CYP3A4), lamotrygina, a także buspironu (via CYP3A4) czy benzodiazepin/z-drugs (dla odmiany via CYP3A4).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg