Połączenia leków i interakcje.Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Zażywanie neuroleptyku z antydepresntem jednocześnie

przez Raptor3 30 sty 2014, 19:27
tak solian to wspaniały lek tylko co zrobić z tą szajbą która trwa dwie godziny po jego zażyciu a czasami dłużej :( dzisiaj rano łyknołem solian razem z parogenem, jest dużo lepiej ale i tak jestem nerwowy. Gdyby nie zaparcia po hydroksyzynie, to bym z hydro łykał. Jakieś sugestie :cry:

-- 01 lut 2014, 17:08 --

Nistety ale pomimo że zażywam solian razem z parogenem, mam te chore pobudzenie i szajbe. :why: nie mam już siły. chyba zmienie solian na perazyne. Wizyta u lekarza za dwa miechy

przez side 04 lut 2014, 21:21
Moi drodzy, mam pytanie odnośnie łączenia Cloranxenu z Xanaxem.
Dokładnie chodzi o mojego ojca. Od dłuższego czasu leczy się na nadciśnienie, plus do tego bierze na uspokojenie Cloranxen (jest człowiekiem bardzo nerwowym).
Wczoraj wieczorem dostał ataku paniki: zaczęła go boleć głowa, do tego doszło podwyższone tętno, ciśnienie, drżenie całego ciała, zlewne poty.

Byliśmy dzisiaj u kardiologa, oprócz leków typowo "sercowych" dostał też dodatkowo Xanax, który ma zażywać doraźnie właśnie w takich stanach lękowych i napadach paniki.

Teraz zwracam się do Was: czy takie połączenie (C. + X.) jest bezpieczne? Nie ukrywam, że parę miesięcy temu czytałam co nieco o X. i wiem, że to bardzo mocny środek. Czy zamiast tego nie ma jakiejś "bezpieczniejszej" alternatywy na takie ataki?

Z góry dzięki za propozycje.

przez Lord Kapucyn 05 lut 2014, 11:30
side, Cloranxen zawiera jako substancję czynną klorazepat/klorazepan, a Xanax zawiera alprazolam. Oba te leki należą do tej samej grupy- benzodiazepin. Wywierają działanie uspokajające, przeciwlękowe, nasenne, przeciwdrgawkowe. Oba mogą uzależniać fizjologicznie i psychicznie. Z bezpieczniejszych i nieuzależniających alternatyw to może być hydroksyzyna, chlorprotiksen(tylko się nie przeraź, że to "lek na schizofrenię" i listą skutków ubocznych, to dość łagodny anksjolityk), ewentualnie łagodniejsza benzodiazepina o dłuższym okresie półtrwania- diazepam(Relanium). Aczkolwiek nie wiem jakie leki na serce bierze Twój tata i jak wygląda łączenie ww. leków z nimi.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez side 05 lut 2014, 15:27
Dark Passenger napisał(a):. Aczkolwiek nie wiem jakie leki na serce bierze Twój tata i jak wygląda łączenie ww. leków z nimi.

Na serce bierze taką kombinację: Beto 50 zk (metoprolol), Valtap (walsartan) oraz Amlopin (0,5 tabeletki na noc). Póki co będziemy szukać przyczyny nadciśnienia (kardiolog chce, aby tata m.in. przebadał tarczycę, kręgosłup oraz odbył wizytę u neurologa - do tej pory leczeniem zajmowała się lekarka rodzinna, która faszerowała ojca tabletkami, bez zlecania badań).

Co do Xanaxu- boję się ewentualnego uzależnienia, dlatego szukam zamiennika. Ojciec już jest lekko uzależniony od Cloranxenu i widzę skutki uboczne przyjmowania tego leku (jest rozkojarzony, ma problemy z pamięcią i konstruowaniem zdań), dlatego wszelkie sugestie mile widziane ;) dzięki za pomoc.

przez PiterParker 09 lut 2014, 21:43
Witam Rano stosuję Citabax(Citalopram) 20mg raz dziennie, moje pytanie brzmi czy bezpiecznie jest łączenie Citalopramu i Chlorphrotixenu?? niechce brac ich razem tylko citabax biore rano 1tab i Chlorphrotixen 1tabletka na noc? będe wdzięczny za pomoc, czy owe połączenie nie ważne czy razem czy w odstępie 12h może wywołac jakies interakcje?! dodam że jeszcze nie bralem Chlorphrotixenu

przez Lord Kapucyn 09 lut 2014, 21:45
PiterParker, Można oba te leki brać razem, pora i odstęp nie ma znaczenia.

Moderator/ R2 - D2

przez khaleesi 09 lut 2014, 21:47
Dark Passenger napisał(a): khaleesi, Na oko nie da się tego stwierdzić. Wymaga to określenia stężenia kwasu walproinowego i mianseryny w osoczu. Porozmawiaj o tym z lekarzem jak dostosować dawkę mianseryny zażywając jednocześnie Depakine(pod kątem tej interakcji na poziomie metabolizmu).

ok. A jak stęzenie będzie duże kwasu i mianseryny to co wtedy? Zatruje organizm? ;)
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez PiterParker 09 lut 2014, 22:04
Dark Passenger napisał(a):PiterParker, Można oba te leki brać razem, pora i odstęp nie ma znaczenia.

Dark przytocze słowa użytownika z innego forum "Osobiście bym nie łączył, (chlorp.) antagonista receptora serotoninowego i inhibitor wychwytu zwrotnego tegoż samego, nie wiem, jakoś to średnio widzę. Jeden blokuje pracę, a drugi spowalnia dodatkowo ten proces poprzez inhibicję (cita.) "

sam już niewiem czy mogę brac czy nie?!

-- 09 lut 2014, 23:11 --

pomoże ktos ostatecznie doradzic?? bo widzę że Dark Passenger zwątpił by dementowac słowa użytkownika z innego zródła które podalem wyżej.

przez Lord Kapucyn 10 lut 2014, 11:23
PiterParker napisał(a):bo widzę że Dark Passenger zwątpił by dementowac słowa użytkownika z innego zródła które podalem wyżej.

No chyba raczysz sobie żartować. Nie siedzę na forum 24/7, mam życie prywatne.

PiterParker,

"Osobiście bym nie łączył, (chlorp.) antagonista receptora serotoninowego i inhibitor wychwytu zwrotnego tegoż samego, nie wiem, jakoś to średnio widzę. Jeden blokuje pracę, a drugi spowalnia dodatkowo ten proces poprzez inhibicję (cital.) "

Ten człowiek kompletnie nie ma pojęcia o czym pisze. Pomiędzy tymi lekami (Citabax i Chlorphrotixen) nie zachodzi żadna interakcja, możesz to sobie chociażby sprawdzić na stronie Ministerstwa Zdrowia- http://www.bil.aptek.pl/servlet/interak ... ho=patient - wpisując Citabax i Chlorprothixen.

Mechanizm wychwytu zwrotnego polega na reabsorpcji puli neuroprzekaźnika(w tym wypadku serotoniny), która nie została zużyta w procesie przesłania impulsu bioelektrycznego pomiędzy neuronami, ze szczeliny synaptycznej do neuronu presynaptycznego za pomocą transportera monoamin(w tym wypadku transportera serotoniny- SERT). Citalopram(Citabax) należy do klasy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny(SSRI)- czyli blokuje wychwyt zwrotny/białko transportujące serotoniny= dzięki czemu serotonina nie jest wchłaniania z powrotem do neuronu presynaptycznego=dłużej znajduje się w szczelinie synaptycznej=dłużej może stymulować neuron postsynaptyczny=zachodzą procesy neuroadaptacyjne, które po pewnym czasie odpowiadają za efekt terapeutyczny. To duże uproszczenie, bo SSRI prowokują wiele zmian- we wrażliwości/zagęszczeniu receptorów serotoninowych, wpływają na oś HPA(podwzgórze-przysadka-nadnercza), na zwiększone uwalnianie neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego(BDNF), na cytokiny, receptory glutaminianu NMDA itp. W wielkim skrócie SSRI zwiększają pulę serotoniny w szczelinie synaptycznej. Czemu tak? Zgodnie z hipotezą serotoninową depresja jest związana z deficytem serotoniny, a w etiopatomechanizmie wielu zab. psychicznych odgrywa rola zaburzony układ serotoninergiczny.

Agonista=związek posiadający powinowactwo i aktywność wewnętrzną(pobudza receptor tak jak endogenny ligand- np. serotonina)
Antagonista=związek posiadający powinowactwo, ale nie posiadający aktywności wewnętrznej(blokuje receptor)

Receptory serotoninowe są różne-

5-HT1a - jego agoniści powodują pogorszenie pamięci, pogorszenie zdolności uczenia się, wywierają działanie przeciwlękowe, działanie przeciwdepresyjne, częściowi agoniści redukują pozytywne, negatywne i poznawcze objawy schizofrenii, agoniści do pewnego stopnia wywierają działanie uśmierzające, obniżają agresję, zwiększają uwalnianie dopaminy w korze przedczołowej, zmniejszają syntezę i uwalnianie serotoniny;

Pozostałe receptory 5-HT1x mają wpływ głównie na naczynia krwionośne.

Serotonina reguluje też krzepliwość krwi(znajduje się w trombocytach), wpływa na skurcz mięsni gładkich narządów wewn., na skurcz naczyń krwionośnych, ma regulacyjny wpływ na przewód pokarmowy itp.

5-HT2a- jego agoniści wywołują działanie psychodeliczne(ten receptor jest targetem dla np. LSD czy meskaliny), zarówno agoniści jak i antagoniści wywierają działanie przeciwdepresyjne, antagoniści obniżają lęk, łagodzą pozytywne i negatywne objawy schizofrenii, zwiększają uwalnianie noradrenaliny w miejscu sinawym, receptor wpływa też na uwalnianie glutaminianu w korze przedczołowej.

5-HT2c- jego agoniści blokują uwalnianie dopaminy na szlaku mezokortykolimbicznym(antagoniści powodują wzmożone uwalnianie dopaminy tamże), agoniści powodują też wzmożone uwalnianie acetylocholiny w korze przedczołowej, zmniejszają apetyt(antagoniści zwiększają), agoniści wywierają działanie przeciwpsychotyczne(redukują objawy pozytywne schizofrenii), antagoniści redukują objawy negatywne schizofrenii, zarówno agoniści i antagoniści mogą wywierać działanie przeciwdepresyjne.

Zarówno agoniści jak i antagoniści downregulują recetory 5-HT2a/c.

Receptory 5-HT3/4/5/6 mają nieco mniejsze znaczenie w depresji. Antagoniści receptora 5-HT7 mogą wywierać działanie przeciwdepresyjne(patrz: amisulpryd czy wortioksetyna).

Chlorprotiksen jest-

-antagonistą rec. serotoninowych z rodziny 5-HT2 co odpowiada za działanie p/psychotyczne, przeciwlękowe
-antagonistą rec. dopaminowych D1-3, co odpowiada za działanie p/psychotyczne(ale jest ona za słabe, by ten lek stosować powszechnie w psychozach)
-antagonistą rec. histaminowego H1- co odpowiada za sedację, zwiększenie apetytu=możliwe zwiększenie masy ciała
-antagonistą rec. adrenergicznego alfa-1- co może odpowiadać za tachykardię i nadmierne obniżenie ciśnienia
-antagonistą muskarynowych receptorów cholinergicznych= co odpowiada głównie za działanie atropinopodobne czyli działania niepożądane jak suchość w ustach, zaparcia, nieostre widzenie, kołatanie serca itp.

Ten lek, tak samo jak atypowe neuroleptyki, mianserynę/mirtazapinę (które też są antagonistami receptorów serotoninowych) często łączy się z SSRI w celu augmentacji/potencjalizacji terapii i jest to połączenie powszechnie stosowane przez psychiatrów.

To dobitnie pokazuje, że człowiek niestety nie ma zielonego pojęcia o czym pisze, bo korzystając z chłopskiej logiki uważa, że oba te procesy przebiegają w tym samym kierunku i wzajemnie się sumują jak 2+2=4("bo jeden coś blokuje, a drugi dodatkowo to spowalnia przez inhibicję czegoś tam"- tymczasem są to procesy przebiegające w zupełnie odmiennych kierunkach, bo:

- blokada białka SERT przez citalopram(Citabax) prowadzi do ZWIĘKSZENIA puli serotoniny w szczelinie synaptycznej(serotonina nie jest reabsorbowana do błony presynaptycznej) tym samym dochodzi do WZMOŻONEJ stymulacji postsynaptycznych rec. serotoninowych przez endogennego agonistę(serotoninę),

- a chlorprotiksen jako antagonista rec. serotoninowych z rodziny 5-HT2 BLOKUJE te receptory, co HAMUJE albo osłabia działanie agonisty(serotoniny) na nie i prowadzi do zahamowania aktywności receptora.

Jedno z drugim ma się jak piernik do wiatraka. Ponadto SSRI poprzez to, że pośrednio agonizują(poprzez zwiększanie puli serotoniny) rec. 5-HT2a/c i 5-HT3 prowadzą do nieprzyjemnych skutków ubocznych jak działanie anoreksjogenne, nudności, bezsenność, dysfunkcje seksualne itp.

Zapytasz w takim razie jaki jest sens brać te dwa leki razem skoro jeden z nich zwiększa pulę dostępnej serotoniny i prowadzi do wzmożonej stymulacji serotoninowych receptorów postsynaptycznych za pomocą endogennego agonisty(serotoniny), a drugi te receptory blokuje? Tu Cię odsyłam do rozpiski powyżej jakie efekty farmakologiczne wywołuje blokada(antagonizm) rec. 5-HT2a/c i dlaczego jest to pożądane w leczeniu pacjentów. Poza chlorprtoiksen ma znacznie szerszy profil receptorowy i w jego przypadku istotne jest też działanie na inne receptory(choćby na rec. H1)- co ma tonizować, uspokajać, działać p/lękowo.

Na poziomie metabolizmu wątrobowego też nie zachodzi interakcja pomiędzy tymi lekami. Jedyne co oba(citalopram i chlorprotiksen) mogą robić to nieznaczne wydłużać odstęp QT(czyli czas trwania depolaryzacji+repolaryzacji komór serca), ale to akurat cecha większości neuroleptyków.

Reasumując- zaufaj wykształconemu człowiekowi- czyli swojemu lekarzowi od którego jak mniemam dostałeś chlorprotiksen, bo postępuje lege artis, a nie czytasz jakieś głupoty i się niepotrzebnie stresujesz.

-- 10 lut 2014, 11:38 --

khaleesi, Leki nie bez powodują mają określone dawkę/stężenie minimalną, terapeutyczną, maksymalną, toksyczną i śmiertelną. Kwas walproinowy blokuje metabolizm mianseryny tym samym zwiększa jej stężenie. Jeżeli bierzesz wysokie dawki obu leków to mianseryna może "wyjść" poza okienko terapeutyczne i osiągnąć stężenie toksyczne- tym samym mogą się nasilić jej działania niepożądane czy wyniknąć jakieś komplikacje. Oczywiście taka sytuacja to już ekstremum, ale tak jak mówię- interakcja jest określana jako "istotna".

Moderator/ R2 - D2

przez lunatic 14 lut 2014, 22:27
Pseudoefedryna/fenylefryna + Wellbutrin/Edronax/Mianseryna?

Dysponuje ktoś jakimś info?

przez Lord Kapucyn 15 lut 2014, 10:28
lunatic napisał(a):Pseudoefedryna/fenylefryna + Wellbutrin/Edronax/Mianseryna?

Dysponuje ktoś jakimś info?

Są poniekąd sympatykomimetykami. Może Ci się np. za bardzo podnieść ciśnienie krwi czy w skrajnych przypadkach zwiększyć ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych. Szczególnie jeśli masz na myśli pseudoefedrynę w dawkach znacznie wyższych niż na katar, gdzie zaczyna stanowic ekwiwalent efedryny.

Moderator/ R2 - D2

przez lunatic 16 lut 2014, 17:04
Czytałem kiedyś jeden przypadek młodej osoby która wzięła Wellbutrin z pseudoefedryną i dostała zawału serca, ale czy nie miała jakichś problemów z sercem wcześniej i czy to wyłącznie od leków to nie wiem

przez mrsoldier33 10 mar 2014, 22:02
witam, czy mozna laczyc lek pram z kefrenex'em ?? bralem caly czas pram20 rano ale z racji tego ze nie pomagalo za wiele dostalem wlasnie kefrenex i mialem go brac na wieczor na sen. ale zapomnialem lekarza sie zapytac czy kontynuowac branie pramu

przez Lord Kapucyn 10 mar 2014, 22:50
mrsoldier33, Można oba leki brać razem.

Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg