Który lek lepszy?Pytania.Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Re: Metylofenidat czy fluanxol co lepsze na leki

przez Moolik 23 paź 2010, 13:07
Metylofenidat a tego nie dostane u lekarza ?? lecze sie juz ponad rok wiec za krotko ?? i pytanie do wovacuum czy fluanxol zwieksza poziom dopaminy w mózgu czy obniża ??
Moolik

przez Jednakowoż 23 paź 2010, 13:13
W małych dawkach (do 3 mg) podwyższa. Jeszcze lepszy jest Solian w małych dawkach, ale jest drogi, bo nowy.

przez 19_latek 23 paź 2010, 13:15
Fluanxol pobudza ale nie dziala za bardzo na lęki. Poczytaj o paroxetynie, jest bardzo dobra wlasnie na nerwice lękową i fobie spoleczna choc wg mnie fobie mozna inaczej wyleczyc.
19_latek

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Moolik 23 paź 2010, 13:22
Inaczej tzn ?? wiem ze paroksetyna jest dobra ale tyje sie po niej
Moolik

przez wovacuum 23 paź 2010, 13:40
Flupentiksol-fluanxol:
W małych dawkach poniżej 3 mg/dobę wykazuje właściwości przeciwdepresyjne, anksjolityczne, aktywizujące, podnosi nastrój; opisano również działanie przeciwautystyczne. W dawkach 3–24 mg/dobę działa silnie przeciwpsychotycznie, aktywizująco, przeciwlękowo, w bardzo dużych dawkach działa uspokajająco. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi występuje po 4 h.

ja bralam 0,5 mg i zadzialal antylèkowo,w sumie to chyba zalezy od stanu w jakism siè obecnie znajdujesz.
wovacuum

przez ewaryst7 23 paź 2010, 15:17
Przeciez to są leki podawane w ADHD! Mój synek bierze Concerte, inaczej Metylofenidat, na poprawienie koncentracji...Nic nie wiem , o dzialaniu tych leków przeciwlękowo...

przez 19_latek 23 paź 2010, 16:04
wovacuum,
Ja bralem jakis czas 3mg a teraz biore caly czas 1mg na dobę. Czy dziala? Pewnie jakos tam dziala ale strasznie mnie zamula i bardzo ciezko odstawic.
19_latek

przez miko84 23 paź 2010, 17:17
Ewaryst7 ADHD to zaburzenia wydzielania dopaminy w pewnych częściach mózgu. Ogólnie niedobory dopaminy (niektórzy twierdzą, że ADHD to niedobory dopaminy, inni że coś innego) te mogą przejawiać się jak u Twojego synka - nadpobudliwością, przymusem ruchu, brakiem koncentracji, a u innych lękiem, fobią społeczną, wycofaniem, zespołem niespokojnych nóg. Można długo wymieniać a skończyć na najtragiczniejszej chorobie niedoboru dopaminy - parkinsoniźmie. U każdego kto ma niedobór dopaminy, ten ubytek będzie objawiał się zupełnie inaczej. Jest zagraniczne forum o fobii społecznej i większość osób, które tam piszą i które próbowały wielu leków, twierdzą, że za fobię społeczną odpowiada niedobór dopaminy (lub słaba czułość receptorów dopaminowych), a najlepiej na to działają leki dopaminowe. Są badania, które to stwierdzają. Pozatym wiele na to wskazuje - osoby chore na schizofrenie mają objawy negatywne i pozytywne, co jest spowodowane nadmiarem dopaminy w jednej części, a niedborem w innej. Dlatego tak trudne jest leczenie tych ludzi - stosuje się leki takie jak wspomniany fluanxol, który blokując receptory dopaminy powoduje jednocześnie jej uwalnianie (w małych dawkach jak ktoś już napisał).

Twierdzę, że niedobór dopaminy może objawiać się u niektórych osób lękiem. Najlepiej wyrażonym jako fobia społeczna. Lęk to jednak tak szerokie zagadnienie - może go wywoływać także niedobór serotoniny, nadmiar noradrenaliny, mało GABA itd itd. Lęk w wyniku niedoboru dopaminy to skrajność i rzadkość. Osoba z ADHD jest zazwyczaj nadpobudliwa, ale czy zlękniona? Zależy co kto rozumie przez lęk? Bo czy nakręcona, podekscytowana osoba może odczuwać lęk? Oczywiście, ale to ona sama musi sobie na to odpowiedzieć.

A teraz Moolik. Twoje pytanie wynika pewnie z przeczytania mojego postu. Tak, jestem na metylofenidacie i uspokaja mnie on, ale w pewien szczególny sposób, znany tylko osobom chorym na ADD/ADHD. To nie jest środek antylękowy, bo działa on na dopaminę, ale i na NORADRENALINĘ, która w nadmiarze powoduje, że szybciej bije ci serce, pocisz się, jesteś blady - czy to wygląda na działanie antylękowe? Osoby chore na ADHD muszą dzielić działanie uspokajające, normalizujące nadpobudliwość, poprawę koncentracji z lękiem spowodowanym nadmiarem noradrenaliny.

Żeby otrzymać ten lek musiałem przejść ponad 2 letni proces diagnozowania, być u wielu lekarzy i spróbować większości dostępnych leków antylękowych i antydepresyjnych. Przecież gdy idziesz do lekarza w Polsce (tak, bo Polska to pod względem wiedzy lekarzy kraj -zapadła dziura) i mówisz mu o swoich objawach to na pewno dostaniesz leki serotoninowe, prawie nigdy nie dostaniesz leku o działaniu dopaminowym, bo ADD i ADHD u osób starszych to u nas czarna magia. Chociaż trzeba przyznać, że są ośrodki zajmujące się ADD/ADHD u dorosłych, ale jest to nadal rzadkość.

Pozatym u mnie było inaczej. Gdy leki serotoninowe, mimo długotrwałego stosowania powodowały u mnie akatyzję. Inne leki miały słabe albo złe działanie spróbowałem wziąść sprawy w swoje ręce i trochę poczytać. Później wypróbowałem leki działające na dopaminę i gdy pozytywnie na nie zareagowałem postanowiłem zdiagnozować się w poradni ADHD. Wyszło, że mam zaburzenia koncentracji i nadpobudliwość (objawów ADD/ADHD u dorosłych jest wiele, ale bardzo wpływają one na codzienne życie danej osoby), później był lekarz zajmujący się tym - próba concerty a teraz medikinetu (substancja szybko uwalniana...i tańsza ;) i już po paru dniach pozytywna reakcja na ten lek - większy spokój, opanowanie i koncentracja. Życie zaczęło płynąć wolniej.

Mooliku, mimo, że twierdzę iż to dopamina odpowiada za fobię społeczną to nie dostaniesz na to stymulantu. Lekami pierwszego rzutu na fobię społeczną są MAOI - nardil, niedostępne u nas. U nas lekiem który dostaniesz na fobię społeczną będzie jakiś SSRI. Fluanxol jest także dobrym wyborem, bo w małych dawkach ma działanie dopaminowe. Nie będziesz miał problemów z jego otrzymaniem, gdy źle reagujesz na SSRI i inne leki antydepresyjne.

pzdr.

[Dodane po edycji:]

Widzę działanie poprawiające koncentrację - samo to, że trudno by mi było napisać takiego posta, pamiętać wszystkie nazwy leków, ich działanie.
miko84

przez kuzyn 23 paź 2010, 17:52
Zastanawiam się nad fluanxolem dla siebie, kiedyś brałem sulpiryd, ale silnie działał na prolaktyne i odstawiłem szybko, do tego doszły problemy z uwagą i pamięcią
Czy fluanxol też działa na prolaktyne?
mirtazapino ojczyzno moja

gdzie Ty jesteś?

przez El Chupacabra 23 paź 2010, 18:08
Wujek_Dobra_Rada napisał(a):Moolik, Żaden lekarz nie przepisze Ci tego leku od razu. Dostaniesz wiele, wiele innych na początku. To jest narkotyk i różowe recepty na takie leki, wypisują w ostateczności. Nie ma czegoś takiego: a być może dopamina, to dostanę Concertę.

Fluanxol to narkotyk ?? Zwykly neuroleptyk, wiec nie powinno byc zadnych rozwych recept.

wola człowieka jest jego niebem

przez Moolik 23 paź 2010, 20:43
zapytam o niego lekarza czy to bedzie dobre połaczenie lexapro plus fluanxol czy lepiej sprobowac cxzego innego ma fobie dzieki miko za konkretną odp
Moolik

przez miko84 23 paź 2010, 23:08
El on miał na myśli concertę.
miko84

przez Moolik 23 paź 2010, 23:20
Miko widze ze ty troche sie na tym wszytskim znasz wic moze wiesz co jest dobre na natretne mysli no i czy fluanxol sie tu spisze czy raczej nie no i czy jak bede zazywał fluanxol w małych dawkach to czy zwiekszy poziom dopaminy w mozgu ??
Moolik

przez El Chupacabra 24 paź 2010, 04:23
Moolik napisał(a):Miko widze ze ty troche sie na tym wszytskim znasz wic moze wiesz co jest dobre na natretne mysli no i czy fluanxol sie tu spisze czy raczej nie no i czy jak bede zazywał fluanxol w małych dawkach to czy zwiekszy poziom dopaminy w mozgu ??

Z tego co wiem neuroleptyki (Fluanxol) raczej blokuja dopamine.

wola człowieka jest jego niebem

Sortuj wg