Krótki opis neuroprzekaźników na podstawie moich doświadczeń

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez Spooky 02 lut 2012, 22:07
Nie zostało wspomniane w wątku, że często depresja po prostu może przejść.

przez Zenonek 03 lut 2012, 10:08
Spooky napisał(a):Dam sobie głowę uciąć, że prędzej samo przejdzie, przyjdzie jakiś impuls w życiu który zadziała 100 razy lepiej, niż te wszystkie mixy razem wzięte.
Przerobiłem prawie wszystko z tego.

Sam Puzynski napisał, ze w pełni mozna pomóc zaledwie 70 % ludzi, moze do 80 %.

Tzn, ze na 100 tys osób chorych , 20-30 tys nie może być w pełni wyleczonych.

Czyli loteria.

Ale wielu osobom na forum pomogły dopiero takie miksy.

A to, ze przechodzi samo z siebie to fakt, czasami tak jest, ale to juz zalezy od charakteru depresji.

Czasem ktoś kompletnie sobie nie radzi z jakąś sytuacją i to wpędza go/ją w ciężką depresje. Niekiedy i po wielu latach ktoś sie z czymś np pogodzi lub pokona przeszkody to wiadomo, ze wtedy depresja może minąć.

Ale tyczy sie to raczej osób z w miare czystą postacią depresji.

Bo jezeli ktoś ma po prostu zbyt wrażliwy OUN to moze być skazany na leki o hamującym dzialaniu na OUN.

przez malwina77 03 lut 2012, 10:25
Spooky napisał(a):Nie zostało wspomniane w wątku, że często depresja po prostu może przejść.

W jeszcze glebsza depresje ;)
Syndrom Hallervordena-Spatza

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 03 lut 2012, 13:38
Wenlafaksyne próbowałem brać zamiast paroksetyny i pobrałem tylko ok 2 tyg, ale nie zauważyłem pozytywnego działania a nasiliło mi lęki i potliwość, więc odstawiłem. Nie twierdzę, że lek by mi nie pomógł gdybym go dłużej stosował, ale nie chcę, po prostu nie toleruję inhibitorów wychwytu noradrenaliny, tak było z wellbutrinem, metylofenidatem i podobne efekty dała wenlafaksyna.
miko84

przez Spooky 03 lut 2012, 13:40
W jeszcze glebsza depresje

często jest odwrotnie.

przez jobs 05 lut 2012, 11:31
serotonina-apatia, anhedonia, zachowuje sie jakbym miał negatywne objawy schizofrenii, brak zaintersowanai seksem (chemiczna kastracja)

dopamina-pobudzenie, motywacja, ambicja, ale tez troche chłodu emocjonalnego, bystrość, przewidywanie, podniesione libido

noradrenalina-pobudzenie psychoruchowe, stres, świetna pamięć krótkotrwała, lepsza motywacja, zniesienie anhedonii, animusz, optymizm, wiara we własne siły, czasem brak chęci na kontakty społeczne, rywalizacja, agresja, napalenie seksualne

przez malwina77 05 lut 2012, 15:49
Hehe, jednym slowem mix idealny to wenlafaksyna-mirtazapina- olanzapna\flupentiksol.

Malo serotoniny, morze adrenaliny i szczypta dopaminy do smaku :mrgreen:

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

przez miko84 05 lut 2012, 16:38
Serotonina jest potrzebna, dopamina też, noradrenalina u niektórych - ja np nie toleruje jej, widać mam dość rozbuchany układ sympatyczny.
miko84

przez malwina77 06 lut 2012, 08:25
Dla mnie noradrenalina jest bardzo wazna i potrzebna. Leki hamujace jej wychwyt zwrotny maja tylko jedna wade- bardzo podnosza cisnienie i puls.

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

przez miko84 06 lut 2012, 10:25
No u mnie nasilają lęk (tzn nie tylko u mnie, bo wellbutrin u wielu osób nasila lęk lub go wywołuje), przyspieszają puls, do tego pocę się jak świnia :P
miko84

przez jobs 06 lut 2012, 20:19
SSRi + neuroleptyki to nic innego jak hiperprolaktynemia juz same ssri podbijaja prolaktyne, co dopiero w połączeniu z antypsychotykami, blokowanie d2 równiez podbija prolaktyne, więc teoretycznie lepsze winny być olanzapina czy risperidon słabo działające na d2.

Dodatkowo wielu ludzi stwierdza po neuroleptykach więksą apatyczność, anhedonie.

przez malwina77 06 lut 2012, 23:42
Hehe, anhedonia po neuroleptykach? Przeciez po to sie je bierze, aby ja usunac wlasnie ;)

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

przez miko84 07 lut 2012, 10:34
malwina77 i tu widać wypaczenie naszych lekarzy, neuroleptyki są głównie po to by leczyć schizofrenię, mają za zadanie blokować dopaminę bo to ona powoduje powstawanie urojeń i omamów. Niestety schizofrenia jest tak złożoną chorobą, że w jednych regionach chory ma za dużo dopaminy (tzw. objawy pozytywne), a w pewnych za mało (objawy negatywne). Nowe neuroleptyki mają blokować dopaminę by likwidować omamy i trochę ją pobudzać czy motywować do wyjścia, kontaktów społecznych. Działanie na objawy pozytywne zaczyna się od większych dawek i to od lekarza zależy na jakiej dawce pacjent będzie.

Nowe neuroleptyki blokują silniej receptory serotoniny zamiast blokować dopaminę (głównie receptor D2) są więc z tego względu dodawane do SSRI. W małych dawkach blokowanie D2 powoduje głównie blokowanie autoreceptorów D2 na neuronach dopaminy - a więc powoduje to zwiększone uwalnianie dopaminy, ale tylko w małych dawkach (przy większych dawkach blokada receptorów głównych D2 jest zbyt duża i daje to objawy zablokowania dopaminy) i przez jakiś czas (autoreceptory szybko się upregulują pod wpływem antagonizmu).

Typowe neuroleptyki a nawet atypowe w większych dawkach powodują powstawanie anhedonii, wycofania społecznego, spadek motywacji, a nawet objawy parkinsonowskie. To wszystko przez zablokowanie receptorów dopaminy.
miko84

przez malwina77 07 lut 2012, 15:19
Miko, ale my rozpatrujemy neuroleptyki w kategorii lekow antydepresyjnych.
Zaden psychiatra nie przepisuje przeciez do SSRI dawki przeciwpsychotycznej.

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

Sortuj wg