Krótki opis neuroprzekaźników na podstawie moich doświadczeń

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez Michuj 22 lut 2012, 23:43
California rocket fuel

No właśnie mam nadzieję, że będzie coś jak double blasta ;)
Lęków nie mam na szczęście. Więc mogę noradrenaliny przyjąć bardzo dużo i dziala na mnie bardzo dobrze.
Loża szyderców

przez miko84 23 lut 2012, 09:57
Tak, bardzo dobry miks, chociaż ja ze względu na lęki wolę kombinację SSRI z mirtazapiną.
miko84

przez malwina77 23 lut 2012, 12:52
Bralam taki mix i moge potwierdzic, ze dziala super- ma sie niesamowita energie. U mnie jednak wystapil dotkliwy skutek uboczny- uporczywa bezsennosc. Dlatego lekarz zamienil mirtazapine na mianseryne.
Sypiam znowu dobrze i czuje sie swietnie
Syndrom Hallervordena-Spatza

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Michuj 24 lut 2012, 18:31
Zastanawiam się jaki efekt będzie lepszy. Czy np. 150 mg wenlafaksyny i 15 mirtrazapiny, czy np 75 wenlafaksyny i 30 mg mirtrazapiny?
Loża szyderców

przez malwina77 24 lut 2012, 21:34
150 mg wenlafaksyny i 45 mg mirtazapiny :mrgreen:

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

przez Michuj 24 lut 2012, 21:58
nie wiem czemu, ale wiedziałem, że to napiszesz ;)
Loża szyderców

przez miko84 25 lut 2012, 10:10
Ktoś wcześniej pytał jaka jest różnica między mirtazapiną a mianseryną, więc mu odpowiadam - główna jest taka, że mirtazapina 2 razy silniej blokuje receptory 5-ht2c niż 5-ht2a, co może mieć spore znaczenie w pewnych typach depresji atypowej z lękiem i fobiami oraz OCD. Agonizowanie receptora 5-ht2a pomaga w tych typach depresji/fobiach oraz OCD więc jego blokowanie może mieć negatywny wpływ - mianseryna blokuje 5-ht2c i 5-ht2a z prawie taką samą siłą. Agonizm 5-ht2a uwalnia dopaminę więc to może mieć pozytywny efekt w wielu depresjach, stąd np silny agonizm 5-ht2a przez psychodeliczne leki powoduje halucynacje i stąd SSRI mogą u niektórych wywołać hipomanię. Agonizm 5-ht2a jest bardzo ważnym efektem działania SSRI w niektórych chorobach.

Pozatym agonizm 5-ht2a ma silne działanie przeciwzapalne, co jest ogromnym plusem. Dodatkowo agonizm 5-ht2a ma pozytywny wpływ na naukę i funkcje poznawcze.

Dlatego ideałem będzie silny, czysty antagonista 5-ht2c (bez antagonizmu 5-ht2a) dodany do SSRI.
miko84

przez QueenForever 25 lut 2012, 11:21
Taki "czysty" antagonista 5HT2c juz jest-agomelatyna ,tylko cena zniecheca do jej stosowania.Blokada 5HT2c odpowiada prawdopodobnie za efekt przeciwkompulsywny;antagonizm 5HT2a nie wykazywał takiego skutku.
QueenForever

przez miko84 25 lut 2012, 11:43
Skłaniałbym się do tego, że agonizm 5-ht2a ma działanie przeciwkompulsywne (patrzy psychodeliki - silni agoniści 5-ht2a, mają działanie przeciwkompulsywne), dlatego antagonizm 5-ht2a uważam za zły w OCD i wielu innych formach depresji oraz np w fobii społecznej (są badania wykazujące, że chorzy z aspergerem mają obniżoną ilość receptorów 5-ht2a i przez to wykazują braki w komunikacji społecznej)

Tak, agomelatyna jest czystym antagonistą 5-ht2c ale moim zdaniem stosunkowo słabym i chyba za złabym by np przeciwdziałać agonizmowi 5-ht2c przy przyjmowaniu SSRI. Pozatym właśnie ta CENA...

"Reduced 5-HT2A estimated binding potential of the cingulate, frontal, and temporal cortex was correlated with qualitative abnormalities in reciprocal social interaction.
These regions are crucial to human social communication."

http://ajp.psychiatryonline.org/data/Jo ... AJ0934.PDF
miko84

przez QueenForever 25 lut 2012, 12:24
Problem leczenia wszelkich zab.psychicznych jest taki ze mózg nie jest poznany nawet w 20% więc wszelkie hipotezy tych chorób są budowane wyłącznie eksperymentalnie-jesli substancja A która likwiduje pewne objawy choroby psychicznej- naukowcy przypisują jej potencjał psychotropowy nadal niewiele wiedząc o przyczynie biologicznej jej powstania jak i o tym czy dana substancja rzeczywiscie ma wartosc leczniczą.Farmakologiczne leczenie psychiatryczne to nadal leczenie objawowe trudno orzec kiedy nauka pozna na tyle mózg by stało sie ono przyczynowe.
QueenForever

przez miko84 25 lut 2012, 12:30
Sporo się zmienia, początkowo naukowcy myśleli, że antagonizm 5-ht2a jest "dobry", ale teraz odchodzi się od tego. Nawet to badanie wskazuje zmniejszoną ilość receptorów 5-ht2a w hipokampie chorych na depresję osób: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14744461

Wiadomo np, że antagonizm 5-ht2a jest dobry na schizofrenię, leczy objawy pozytywne, to logiczne, że jak ktoś ma zwykłą depresję to ten antagonizm może być zły. Agonizm 5-ht2a uwalnia dopaminę w pewnych regionach mózgu, czym tłumaczy się powstawanie halucynacji pod wpływem psychodelików (agonistów 5-ht2a). Dopamina to coś czego może brakować chorym na depresję, więc antagonizm 5-ht2a w pewnych jej rodzajach uważam za zły.

W badaniach wielokrotnie mylono receptor 5-ht2a z 5-ht2c, dopiero niedawno je rozdzielono i odkryto, że mają przeciwstawne funkcje. Wynika z tego, że "ten zły", to 5-ht2c, a niekoniecznie 5-ht2a.
miko84

przez QueenForever 25 lut 2012, 13:58
Najlepszym dowodem na to ze farmakologia psychiatryczna działa po omacku jest różnorody profil działania leków przeciwdepresyjnych ,powiecie ze depresji jest wiele rodzajów i stąd ta różnorodnosc-tylko ze cukrzycy nie leczy sie tyroksyną lub testosteronem a moze prolaktyną tylko insuliną i tylką nią.Ten przykład pokazuje ze psychiatria farmakologiczna ma bardzo wiele do zrobienia by zyskała status nauki leczącej przyczynowo a nie skutkowo.
QueenForever

przez malwina77 25 lut 2012, 23:05
miko84 napisał(a):Ktoś wcześniej pytał jaka jest różnica między mirtazapiną a mianseryną, więc mu odpowiadam - główna jest taka, że mirtazapina 2 razy silniej blokuje receptory 5-ht2c niż 5-ht2a, co może mieć spore znaczenie w pewnych typach depresji atypowej z lękiem i fobiami oraz OCD. Agonizowanie receptora 5-ht2a pomaga w tych typach depresji/fobiach oraz OCD więc jego blokowanie może mieć negatywny wpływ - mianseryna blokuje 5-ht2c i 5-ht2a z prawie taką samą siłą. Agonizm 5-ht2a uwalnia dopaminę więc to może mieć pozytywny efekt w wielu depresjach, stąd np silny agonizm 5-ht2a przez psychodeliczne leki powoduje halucynacje i stąd SSRI mogą u niektórych wywołać hipomanię. Agonizm 5-ht2a jest bardzo ważnym efektem działania SSRI w niektórych chorobach.

Pozatym agonizm 5-ht2a ma silne działanie przeciwzapalne, co jest ogromnym plusem. Dodatkowo agonizm 5-ht2a ma pozytywny wpływ na naukę i funkcje poznawcze.

Dlatego ideałem będzie silny, czysty antagonista 5-ht2c (bez antagonizmu 5-ht2a) dodany do SSRI.

To wszystko ladnie i pieknie Miko, byc moze mirtazapina jest lepszym lekiem, ale u mnie w polaczeniu z wenlafaksyna powodowala nakrecenie i koszmarna bezsennosc.
Wole lek starszej generacji, ktory pozwala mi dobrze spac, bo samopoczucie jest takie samo na obu antydepresantach.

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

przez miko84 26 lut 2012, 11:14
A ja spróbowałem mianseryny i nasiliła mi lęki (chciałem oszczędzić bo mianseryna jest refundowana) i czułem się źle, więc wracam do mirtazapiny. Wracam też do paroksetyny w zamian sertraliny bo paroksetyna dużo lepiej na mnie działała (szczególnie lepiej na lęki).
miko84

Sortuj wg