Psychotropy a ciąża

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Leki SSRI (np.paroksetyna) w ciąży-brała któraś???

przez kasia000 03 maja 2009, 08:58
czy mażna zażywać np.w minimalnej dawce?
kurcze chciałabym mieć dzidziusia a o odstawieniu leków mowy nie ma-i jestem w kropce!!!z r o z p a c z o n a
kasia000

Re: Leki SSRI (np.paroksetyna) w ciąży-brała któraś???

przez moniczka81 03 maja 2009, 10:43
wydaje mi się że powinnaś porozmawiać o tym z lekarzem,a nie szukać odpowiedzi na forum,bo nikt nie weżmie odpowiedzialności za twojego przyszłego dzidziusia,ale wydaje mi się że podczas ciąży musiała byś odstawić te leki,bo tu chodzi o zdrowie dziecka,ja będąc w ciąży nawet nie brałam leków przeciwbólowych bo nie chciałam zaszkodzić...

przez linka 03 maja 2009, 11:18
kasia000, a moze zastanów się jeszcze raz - jaki jest sens sprowadzać na świat dziekco jak jesteś chora? Nie lepiej poczekać, wyzdrowieć...a potem pomyślec o ciąży....
Chyba nie chcesz zaryzykowac zdrowia dziecka, brać leki w ciąży - bo Ty chcesz...... :roll:
Nie móiąc już o tym...że małe dziecko wymaga wielle uwagi i opieki...a z nerwicą to różnie bywa...
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez isj 03 maja 2009, 21:03
Niech zdrowy dzidziuś poczeka na zdrową mamę, kategorycznie odradzałbym w tym momencie spełniania pragnień życiowych groźnych dla Twojego zdrowia. I przecież nie tylko dla Twojego.

[Dodane po edycji:]

Nie mówiąc już o tym, że konieczne w takim wypadku zmniejszanie dawki leków może spowodować depresję poporodową. Wtedy wrócisz już do seroxatu. Ale z obowiązkami życiowymi równie ważnymi, jak zapewnienie własnemu organizmowi stabilnego funkcjonowania.
Samouczek neurologiczno-lekowy, ostatnia aktualizacja: 12.07.2009. Temat: SSRI-wstęp. Serdecznie zapraszam do lektury. Następna prezentacja: sertralina.

Yoyo, bring the condoms, I'm in room 203 50 Cent
isj

przez kasia000 04 maja 2009, 18:38
tak tylko ja juz sama nie wiem czy potrafie funkcjonować bez leków--to co juz nigdy nie bede mieć dzidziusia-teraz czuje sie jak zdrowa!

biore seroxat w dawce 10mg na przemian z 20 mg

to moze napiszcie mi jak mam odsytawać ten zasrany seroxat?macie jakies sprawdzone metody?
kasia000

przez linka 04 maja 2009, 19:04
Może byś się przeszła do lekarza..lekó nie odstawia się samemu, bez konsultacji ze specjalistą...a nie o takie rzeczy się Tu pytasz...no troszke logiki......sposobów na zajście w ciążę też będziesz tu szukać? :roll:
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez kasia000 04 maja 2009, 19:34
wiem wiem linka...ale myslałam,ze któras brała tego typu leki w ciąży..wiesz mam 32 lata stara juz jestem
kasia000

przez linka 04 maja 2009, 19:55
Z tego co wiem, absolutnie zabronione jest branie antydepresantów z grupy SSRI w ciąży (sama biorę SSRI). Możliwe, że zdarzały się takie wyjątki - ale to raczej jeśli dziewczyna wpadła.......żaden lekarz ginekolog nie pozwoli na planowanie ciąży i jednoczesny zamiar przyjmowania lekó.
Zaś nie wiem jak na taki pomysł zareaguje twój psychiatra....i przede wszystkim twój psychoterapeuta - powinnaś z nim/nią o tym porozmawiać.
Ile już bierzesz te leki? Od kiedy czujesz się dobrze? Co mówi o twoim stanie terapeuta/psychiatra?
Przyjaciel forum

przez isj 04 maja 2009, 20:00
Kasiu000, 32 lata i stara? Wolne żarty... Jesteś jeszcze przez kilkanaście lat w okresie największego rozkwitu swojej kobiecości; pełnej, czystej nasyconej (mrau;)). Niech Ci smarkule zazdroszczą :mrgreen: Dużo starsze kobiety zachodziły od Ciebie w ciążę bez komplikacji. Ja mógłbym przysiąć, że biorac lorafen też juz byłem zdrowy, a jak mnie dorwał zespół odstawienny zamiotło mną jak szmatą.

Naprzemiennie, czyli jak? - 1-0-1 (20-0-10 np.) Jeżeli tak wtedy dawki zmniejsza się równomiernie o tyle samo miligramów. W seroxacie normą jest zmniejszanie dawki o 5-10 mg tygodniowo. Ale każdy indywidualnie, więc sumarycznie przy 30 mg, będziesz pewnie schodziła co 5 mg, i tak byłoby najbezpieczniej. I jeszcze jedno: do lekrza w celu omówienia tej sprawy.

linka656 napisał(a):sposobów na zajście w ciążę też będziesz tu szukać? :roll:
Ekhm... ekhm...
Samouczek neurologiczno-lekowy, ostatnia aktualizacja: 12.07.2009. Temat: SSRI-wstęp. Serdecznie zapraszam do lektury. Następna prezentacja: sertralina.

Yoyo, bring the condoms, I'm in room 203 50 Cent
isj

przez betty_boo 04 maja 2009, 20:09
a mi psychiatra odradzala zachodzenie w ciązy na seroxacie bo skutki uboczne sa niezbadane na kobietach w ciazy z powodów etycznych.

za to ginekolog powiedzial mi że w poczatkowych okresie ciązy mozna brac seroxat!

i badz tu mądry:)

w wypowiedzi w innych tematach widze ze osoby biorace paroxetyne zaszły w ciąże i wszystko bylo ok. ja bym sie tak bardzo tych skutkow ubocznych nie obawiała.

przez linka 04 maja 2009, 20:17
Eh podziwiam , zachodzić świadomie w ciążę wiedząc że będzie się przyjmowało leki.........przecież to moze zaszkodzić dziecku...szczególnie w pierwszym trymestrze kiedy ciąża jest najbardziej zagrożona........a 32 lata to naprawdę nei aż tak dużo :smile:
Przyjaciel forum

przez kasia000 05 maja 2009, 07:36
ja biore seroxat juz 4 lata...chyba za długo?
teraz od pół roku biore 10 mg na drugi dzień 20mg i tak na przemian 20mg na drugi dzień 10mg..wiec stężenie mam troche nizsze leku niz bym zażywała dziennie po 20mg...w czwartek biegiem do lekarza i omawiam z nim sprawy odstawienne.

jeżeli chodzi o moja pania ginekolog powiedziała ,że seroxat nie ma działania tetragennego?czy jakos tak..czyli nie szkodzi na płód i MOGE STOSOWAĆ W CIĄŻY-też zgłupiałam!!!
że gorszym złem jest i dla mnie i dla dziecka odstawienie leku-wiec co mam o tym mysleć?
zobaczymy co psychiatra na to...

chciałaby zostać tylko przy lerivonie na spanko--bo najbardziej boje sie objawów odstawiennych seroxatu w postaci bezsenności-mam nadziej ,że lerivon mnie nie zawiedzie,jak juz całkiem odstawie seroxat...a potem i lerivonem się zajmę..ale narazie mój cel odstawic seroxat.

strasznie sie boje.........................
kasia000

przez linka 05 maja 2009, 10:25
Analiza 2201 przypadków kobiet przyjmujących trójcykliczne leki antydepresyjne (TCA) lub selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) wykazała, że leki te zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego, zaś dzieci urodzone o czasie, które w trzecim trymestrze ciąży eksponowane były na SSRI lub TCA, miały zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń oddychania, zaburzeń endokrynnych i metabolicznych oraz zaburzeń regulacji ciepłoty ciała (Pharmacoepidemiol. Drug Saf. 2007; 16: 1086-1094). Co ciekawe, pewni badacze widzą tylko niektóre takie zależności (zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego, współczynnik prawdopodobieństwa 2,31, BJOG 2007; 115: 283-289), inni zaś takich zależności nie widzą w ogóle (J. Clin. Psychiatry 2007; 68: 1284-1289).
Niewiele wiadomo na temat szkodliwości działania nowych leków antydepresyjnych z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI) oraz z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego noradrenaliny (NRI). Niedawno opublikowane wyniki badania (J. Clin. Psychopharmacol. 2007; 27: 607-613), w którym analizie poddano dane dotyczące 732 kobiet przyjmujących SNRI lub NRI w czasie ciąży wykazują, że kobiety te w porównaniu z 860 215 kobietami ich niestosującymi mają zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego (współczynnik prawdopodobieństwa 1,6), ich dzieci zaś częściej mają problemy z oddychaniem, częściej stwierdza się u nich hipoglikemię, częściej też mają drgawki. W badanej populacji nie stwierdzono natomiast zwiększonego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych.
Dotychczasowe badania sugerują, że poszczególne antydepresanty mogą mieć różnie nasilone działania teratogenne. Największą szkodliwość w tym aspekcie wykazują, jak się wydaje, paroksetyna i klomipramina (Expert Opin. Drug Saf. 2007; 6: 357-370). Metaanaliza danych z publikacji opisujących badania wpływu paroksetyny (jednego z SSRI) stosowanej w pierwszym trymestrze ciąży na zdrowie płodu wskazuje, że zwiększa ona ryzyko wystąpienia istotnych wad wrodzonych (współczynnik prawdopodobieństwa 1,31), w tym zwłaszcza wad serca (1,72). Jeżeli grupę kontrolną stanowią tylko ciężarne leczone innymi lekami antydepresyjnymi, współczynnik prawdopodobieństwa wystąpienia wady wrodzonej u dzieci kobiet przyjmujących w ciąży paroksetynę wynosi 1,30, zaś wady serca - 1,7. Wynik taki potwierdza, że paroksetyna jest lekiem o silniejszym działaniu teratogennym niż inne antydepresanty. Jeśli natomiast grupę kontrolną ograniczy się do ciężarnych przyjmujących leki powszechnie uznawane za nieteratogenne, współczynnik ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dzieci kobiet leczonych w ciąży paroksetyną wynosi 1,54, zaś wad serca - 3,47. Wydaje się jednak, że stosowanie innych preparatów z grupy SSRI we wczesnej ciąży jest dość bezpieczne (Birth Defects Res. A Clin. Mol. Teratol. 2007; 79: 301-308), choć nie wszyscy się z tą opinią zgadzają. Dlatego też lekarz mający pod opieką ciężarną kobietę z depresją musi rozważyć, czy kontynuować terapię lekami antydepresyjnymi oraz czy ich odstawienie nie będzie bardziej niebezpieczne niż kontynuacja leczenia.
źródło:http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/9245/1.html

Radzę się zastanowić .......
Przyjaciel forum

przez kasia000 05 maja 2009, 10:50
TY MNIE LUBISZ STRASZYC...

Dlatego też lekarz mający pod opieką ciężarną kobietę z depresją musi rozważyć, czy kontynuować terapię lekami antydepresyjnymi oraz czy ich odstawienie nie będzie bardziej niebezpieczne niż kontynuacja leczenia.
kasia000

Sortuj wg