Czy leki z grupy SSRI poprawiły Wam niski nastrój??

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez miko84 08 lip 2011, 15:04
Witam, szybkie pytanie i prosze o w miare treściwe odpowiedzi...ciekawi mnie to bo ludzie biorą te leki, piszą, że zmniejszają lęki itd, ale czy podniosły komuś niski nastrój, czy raczej uchroniły go przed jego spadkami? Pytam w sumie bo brałem już wszystkie SSRI i żaden nie podniósł mi nastroju tylko minimalnie uchrania mnie przed jego spadkami...a człowiek chciałby trochę więcej...dzięki za odpowiedzi. Aha jak piszecie że podniósł nastrój to napiszcie od razu jaki lek i jaka dawka i po jakim czasie zadziałał w tej materii.
miko84

przez bretta 08 lip 2011, 15:34
miko84, mi też do tej pory nic nie pomagało i nie pomaga. Wiesz, moja P mi ostatnio powiedziała, że niektórzy nie reagują na leki. Jakieby one nie były, nie przynoszą odpowiednich skutków i wtedy pozostaje tylko terapia... Powodzenia;)...
Kiedy myślę i nic nie wymyślę, to sobie myślę, po co ja tyle myślałem, żeby nic nie wymyślić. Przecież mogłem nic nie myśleć i tyle samo bym wymyślił.

przez Lord Kapucyn 08 lip 2011, 16:35
To zależy jaką przyjąć definicję dla obniżonego, normalnego i podwyższonego nastroju. Myślę, że taki schemat obrazuje to w miarę oględnie:

Obrazek

Oczekiwanie, ze SSRI w znacznym stopniu podwyższają nastrój jest nierealistyczne, aczkolwiek z pewnego punktu widzenia uzasadnione. Myślę, że bardziej doprowadzają do stabilizacji i wyrównania nastroju, aniżeli do pożądanych stanów euforycznych i ekstazy. Tu bardziej by się sprawdził inhibitor dopaminy i noradrenaliny, a nie serotoniny. No i jest jeszcze jeden szkopuł - serotonina jest hormonem niezbędnym do snu. Nie muszę chyba nadmieniać o dość powszechnym skutku ubocznym?
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez tet 08 lip 2011, 16:41
i tym sposobem Mad_Scientist zamknął temat :D

zgadzam się w zupełności - dotychczas SSRI stabilizowały mi nastrój na określonym, niezbyt wysokim poziomie, w sam raz - żeby zbytnio się nie emocjonować... w takiej "zobojętniałej otoczce" łatwiej brnąć przez życie.
tet

przez Lord Kapucyn 08 lip 2011, 16:43
w takiej "zobojętniałej otoczce" łatwiej brnąć przez życie

Kolokwialnie mówiąc na wszystko ma się wyj... :P
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez linka 08 lip 2011, 16:44
Same w sobie chyba nie poprawiały, ale - zniwelowały skutki stanów lękowych, somatyzacje, poprawiły sen - a tym samym poprawiły samopoczucie z czegoś pomiędzy depresją a apatią do stanu normalnego.
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez Zenonek 08 lip 2011, 17:13
Niestety te leki raczej malo komu poprawiaja nastroj w sposob bezposredni. Gdzies czytalem i nie wiem na jakiej podstawie bylo to wnioskowane, ze SSRI wyraznie poprawiaja nastroj ok 20 % ludzi co i tak wydaje mi sie malo realistyczne, bo wtedy takich ludzi byloby mnostwo, a jakos naprawde pozytywnych wpisow jest stosunkowo malo.

Mysle, ze leki te poprzez lekkie wyciszenie, uspokojenie i lajtowe dzialanie zobojetniajace moga czasami posrednio poprawic nastroj do poziomu normalnego.

Ja niestety nie doswiadczylem zobojetnienia, a przydaloby sie.

Miko - wydaje mi sie, ze po przerobieniu tylu lekow pozostaje proba "zabawy" w wysokie dawki i ewentualnie komba.

Byc moze terapia, chociaz nie wiem...niektorym osobom pomaga swiadomosc pewnych rzeczy....Jednak wiekszosc osob wie co i jak nawet bez terapii i ta swiadomosc nic im nie pomaga :bezradny: ...

Po prostu wadliwe dzialanie mozgu i tyle. Przykre to bardzo, ale niestety prawdziwe :evil: ..
Ostatnio edytowano 08 lip 2011, 17:15 przez Lord Kapucyn, łącznie edytowano 1 raz

przez miko84 08 lip 2011, 17:35
Dzięki, tak jak myślałem, nie wygląda to różowo... problem w tym że ja nie oczekuję stanów euforycznych i ekstazy, mój nastrój jest tak kiepski, że nawet nigdy takich stanów nie odczułem, w życiu. Może mam już taka biologiczną budowę.

Mad_Scientist problem w tym, że leki noradrenalinowe i dopaminowe, a brałem agonistów dopaminy, wellbutrin a nawet metylofenidat nie poprawiają mi nastroju...jest tylko głupie nakręcenie i pobudzenie oraz ogólna nerwowość....

To nie jest też takie czarne na jakie wygląda...bo czytałem sporo wypowiedzi na zagranicznych forach ludzi biorących SSRI i sporo miało podwyższenie nastroju...ogólnie przyjęte jest, że serotonina to dobry nastrój. Problem albo i błogosławieństwo przy ssri jest taki, że nie ma tu tych skoków serotoniny które podobno odpowiadają za hipomanię i znaczne podwyższenie nastroju...ale nie ma też spadków serotoniny które objawiają się jego obniżeniem....

Wydaje mi się, że Zenonek ma rację i pozostaje mi śrubować paroksetynę dawkowo......

Ja bym mój stan na dziś określił między depresją a apatią, a powiedzcie, że nawet na SSRI to bardzo mały efekt? Wydaje mi się, że moja depresja pod kątem biologicznym jest bardzo głęboka i zmiany potrzebują dużo więcej czasu.

No nic, zostaje na SSRI, bo dają mi inne plusy, jak więcej energii, lepszy sen, mniejszy lęk, mniejsza wrażliwość.

PS. Jak myślicie, wysoka dawka silnego leku jakim jest paroksetyna powoduje, że serotonina między synapsami jest na wyższym poziomie, czy jest pewien stopień nasycenia przestrzeni międzysynaptycznej której nie da się przeskoczyć?

PS2. Co do komba to rozpatrze dodanie mirtazapiny lub amitryptyliny ale one taaaaak zamulają a ja tego nie znoszę... :evil:
miko84

przez Zenonek 08 lip 2011, 17:47
A moze zamiast podwyzszenia dawki Paro dobrym wyjsciem byloby dodanie Fluo, chociaz 10-20 mg ? Moze ten lek o specyficznym dzialaniu cos by pomogl jako dodatek ?

przez linka 08 lip 2011, 18:08
Tylko trzeba pamiętać, że fluo na początku znacznie zwiększa lęki i niepokój.
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez miko84 08 lip 2011, 18:24
Nie chce fluo, nie lubie jej, pozatym nie chce mieszać dwóch ssri.
miko84

przez Zenonek 08 lip 2011, 18:49
A moze sproboj tak jak Michuj dodac Anafranil ? W jego przypadku sam Paro tez cudow nie zwojowal w sumie (z tego co pisal to mozna przyjac , ze cos tam pomagal oczywiscie, ale co najwyzej na dst) a dodanie Anafranilu znacznie spotegowalo dzialanie antydepresyjne.

przez miko84 08 lip 2011, 19:41
Po co anafranil, to już bym wolał amitryptyline. Znam trochę działanie tych leków. Pozatym nie chce łączyć dwóch leków silnie działających na wychwyt serotoniny, bo wolałbym już zwiększyć dawkę paro. No a Michuj i tak zszedł z paro.
miko84

przez Nel 08 lip 2011, 20:12
Mam zupełnie to samo odczucie...lek ustabilizowal mnie na poziomie wielkiego smutku...ataki histerii mam duzo rzadsze, jestem zobojetniala, dotykam nie swiata ale szyby za którą jest...jestem smutna ale wyciszona i bardziej spokojna...cześciej zapadam sie w siebie...i moze tak ma byc .... z dwojga złego...nie wiem... :(
...Wracam w siebie i znajduję świat!
Znowu raczej w przeczuciu i niejasnym pożądaniu niż w rzeczywistym kształcie i żywej sile...

Johann Wolfgang von Goethe
Nel

Sortuj wg