Neuroleptyki/leki przeciwpsychotyczne.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Re: Neuroleptyki a porost włosów

przez miko84 24 lis 2010, 10:07
Wg mnie to jest możliwe, gdy neuroleptyk spowoduje u Ciebie duży wzrost prolaktyny. A jednym z objawów hiperprolaktynemii są problemy z hormonami żeńskimi - możliwy problem z włosami. Dotyczy to chyba wyłącznie kobiet, bo hiperprolaktynemia u mężczyzn objawia się inaczej.

Możliwy jest też wpływ neuroleptyków na ogólny metabolizm - jego spowolnienie może spowodować wolniejsze rośnięcie włosów (podobnie jak jest to w przypadku niedoczynności tarczycy)
miko84

przez El Chupacabra 24 lis 2010, 20:11
Wg. mnie rowniez jest to mozliwe, skoro testosteron u mezczyzn wplywa na porost wlosow, to u kobiet tez pewnie jakis hormon plciowy za to odpowiada - leki antykoncepcyjne moga wplywac akurat na niego.

wola człowieka jest jego niebem

przez Magi43 25 lis 2010, 14:15
a czy to jest odwracalne i po jakim czasie od ostawienia neuroleptyku (wczoraj odstawiłam)?
spętana i opętana

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Neuroleptyki

przez Moolik 17 gru 2010, 19:37
Witam mam takie pytanie toz 22 mam wizyte u lekarza i z doswiadczenia wiem ze same ssri nie do kocna na mnie działaja probowałem juz paroksetyny escitalopramu no i krotko nawet w sumie za krotko zeby stwierdzic działanie citalopram i moklobemid noi teraz chciał bym sprobowac sertraliny i dodac jakis neuroleptyk czy najlepiej z lekami poradzi sobie fluanxol bo tam przegladam to forum i coraz wiecej ludzi go zazywa ?? czy jest jaki lepszy neuroleptyk ??
Moolik

Re: Najlepszy neuroleptyk

przez shadow_no 17 gru 2010, 19:40
Zapraszam do sklepu z odzieżą damską i torebkami.
Założyciel / Administrator

przez Moolik 17 gru 2010, 20:44
to moze napisze tak jaki neuroleptyk bedzie pomocny w leczniu fobi społecznej chte brac sertraline i do tego jakis neuroleptyk tylko jaki ??
Moolik

przez Mattej 20 gru 2010, 13:58
Najlepsze działanie przeciwlękowe ma olanzapina, a przerabiałem właściwie wszystkie atypowe neuroleptyki (oprócz paliperidonu). Aktualnie zażywam jej 5mg (oryginalna Zyprexa - mocniejsza od generyków i nie jest to moje zdanie tylko lekarza). Do tego paroksetyna w ilości 20mg. Jak do tej pory najlepsze połączenie na moje fobie i lęki.

przez miko84 20 gru 2010, 15:43
Wg mnie najlepsze neuroleptyki wg działania, badań i opinii osób (sam nie brałem, więc w tym wględzie się nie wypowiem): amisulpiryd, risperidon, flupentiksol.
miko84

przez kasia000 20 gru 2010, 15:50
ale one raczej aktywizuja?

[Dodane po edycji:]

ja tam wole sedatywne bardziej
"Nastał nowy dzień, dziś swe życie zmień....."

przez miko84 20 gru 2010, 16:05
Flupentiksol i amisulpiryd tak, risperidon raczej nie. O co chodzi z neuroleptykami - uważam za głupotę brać neuroleptyk jeśli sedacja/uspokojenie wynika z jego innego działania niż blok dopaminy. Np jeśli neuroleptyk blokuje receptory serotoniny odpowiedzialne za lęk i to jest główny powód jego działania uspokajającego to po czort blokować jeszcze receptory D2 u osób zdrowych i narażać się na niepotrzebne efekty uboczne? Jeśli osoba rzeczywiście potrzebuje bloku dopaminy to fajnie, wtedy neuroleptyk potrzebny, ale u osób którym to nie jest potrzebne podawanie neuroleptyku to moim zdaniem błąd. Wiem jak czułem się na sulpirydzie, nawet na mniejszych dawkach - totalne zombie, problemy z myśleniem, koncentracją, wata w mózgu. Co innego neuroleptyki o działaniu antydepresyjnym - stosowane w małych dawkach, które zwiększają transmisję dopaminergiczną, jak flupentiksol, amisulpiryd - bo jak inaczej u tych osób poprawić funkcjonowanie dopaminy? Stosowanie stymulantów u nas to nadal prehistoria. Tak więc, żeby było jasne: najpierw wypróbować wszystkie dostępne leki sedatywne/uspokajające, a dopiero wtedy rozważyć wprowadzenie neuroleptyku. U nas to wygląda trochę tak, że lekarze albo z niewiedzy albo im się po prostu nie chce próbować leków innych, walą neuroleptyk albo benzodiazepinę.
miko84

przez Mattej 20 gru 2010, 18:28
Taki mały off-topic o metylofenidacie, bo aż mnie korci:
Jedna z najnowszych hipotez zakłada jednak, że hamowanie zwrotnego wychwytu dopaminy, a tym samym zatrzymywanie tej substancji w przestrzeni synaptycznej, powoduje jednoczesne hamowanie dalszego wydzielania dopaminy do synapsy. Dzieje się tak ze względu na działanie autoreceptorów dopaminowych.De facto więc poziom dopaminy ulec może obniżeniu, co tłumaczyłoby uspokajające działanie MPH w terapii ADHD. Słabym punktem tej teorii jest fakt, iż metylofenidat wykazuje działanie natychmiastowe, co jest nietypowe dla leków stosowanych w psychiatrii. Najnowsze doniesienia mówią, że chroniczne podawanie MPH obniża ilość receptorów dopaminowych m.in. w prążkowiu i jądrze półleżącym. (za Wikipedią)
MPH - metylofenidat

Sami producenci mówią, że nie są pewni co do mechanizmu działania leków, do tego dochodzi jeszcze osobniczy metabolizm substancji chemicznych.

przez miko84 20 gru 2010, 22:18
To czemu nie podać chorym na ADHD neuroleptyków? Będą spokojne... próbował ktoś? Pewnie tak - efekt jest zazwyczaj przeciwny. Ja skłaniam się do popieranej przez wiele osób tezy, że za ADHD odpowiada stan niedoboru dopaminy/noradrenaliny. Jak u kogoś silnie zablokujemy dopaminę (np dużą dawką neuroleptyku) to zazwyczaj dostaje akatyzji - to stan bardzo podobny do nadpobudliwości ruchowej. Sam go doświadczyłem i to nie na neuroleptyku a na SSRI.
miko84

przez Mattej 21 gru 2010, 07:18
Mi na nadpobudliwość pomaga neuroleptyk i paroksetyna. Jak widać reakcja osobnicza. Próbowałem brać 15 mg olanzapiny i rzeczywiście doświadczyłem akatyzji (aż łzy cisnęły się do oczu), ale to dawka typowa jak ktoś jest w stanie silnej manii. A z kolei na bupropionie aż mi łapy latały (chociaż to pewnie przez noradrenalinę, nie dopaminę) i miałem 100 pomysłów na minutę, wyciszony nie byłem.
Grunt to odpowiednia dawka neuroleptyku dopasowana do potrzeb.
Inna sprawa, że mam lekkie objawy wytwórcze/niegroźne zresztą/, coś jakby film w głowie, których żadne leki nie likwidują, ale też nie uwydatniają. Taka moja uroda.
miko84, a jak fluwoksamina, zaskoczyła czy zrezygnowałeś?

przez miko84 21 gru 2010, 11:40
No bupropion jest słaby na dopaminę. Z fluwoksaminy zrezygnowałem, brałem ją ponad 2 tyg (początkowo 50mg, później 100mg), zmieniłem na fluoksetynę, która dużo lepiej zadziałała.
miko84

Sortuj wg