Neuroleptyki/leki przeciwpsychotyczne.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez zalezna 31 paź 2015, 06:17
ile musi minac czasu(po odstawieniu neuroleptykow) zeby calkowicie zlikwidowac je i skutki ich brania z organizmu?
zalezna

przez Vengence 31 paź 2015, 07:38
zalezna napisał(a):ile musi minac czasu(po odstawieniu neuroleptykow) zeby calkowicie zlikwidowac je i skutki ich brania z organizmu?

A jakie masz te skutki uboczne??
"Nawet jeśli udało ci się wygrać bitwę, nie oznacza to od razu, że wygrałeś wojnę, depresja ma swoje nawroty"

ODSTĄPIĘ LEKI
obserwowany

przez zalezna 31 paź 2015, 08:06
Vengence napisał(a):A jakie masz te skutki uboczne??

niepokój, pobudzenie, drżenie rąk, bezsenność, depresja. i co myslicie na temat tego, ze neuroleptyki moga poglebiac lub przyczyniac sie paradoksalnie do powstawania psychoz?
zalezna

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Vengence 31 paź 2015, 08:25
zalezna napisał(a):
Vengence napisał(a):A jakie masz te skutki uboczne??

niepokój, pobudzenie, drżenie rąk, bezsenność, depresja. i co myslicie na temat tego, ze neuroleptyki moga poglebiac lub przyczyniac sie paradoksalnie do powstawania psychoz?

A ile juz jestes po odstawieniu, co do psychoz, to raczej watpliwe, choc na poczatku brania sadze, ze jest mozliwe, zobacz na ulotce, a jaki to lek ??
"Nawet jeśli udało ci się wygrać bitwę, nie oznacza to od razu, że wygrałeś wojnę, depresja ma swoje nawroty"

ODSTĄPIĘ LEKI
obserwowany

przez Lord Kapucyn 31 paź 2015, 08:33
zalezna napisał(a):ile musi minac czasu(po odstawieniu neuroleptykow) zeby calkowicie zlikwidowac je i skutki ich brania z organizmu?

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie w odniesieniu do wszystkich neuroleptyków- bo każdy z nich ma inny okres półtrwania, np. zyprazydon 7 godzin, amisulpryd 12 godzin, a sertindol do 3 dni. Generalnie okupacja receptorów dopaminowych D2 w przypadku atypowych neuroleptyków spada po 24 godzinach od zażycia ostatniej dawki. A upregulacja receptorów to z parę tygodni.

zalezna napisał(a):niepokój, pobudzenie, drżenie rąk, bezsenność, depresja

Hmm, identyczne objawy to ma z 90% osób cierpiących na zaburzenia nerwicowe/ lękowe, które nigdy w życiu nie zażywały żadnego neuroleptyku.

zalezna napisał(a):i co myslicie na temat tego, ze neuroleptyki moga poglebiac lub przyczyniac sie paradoksalnie do powstawania psychoz?

Zależy co uznać za leżące u podstaw etiopatogenezy psychoz. Jeżeli przyczyną objawów pozytywnych (omamy, urojenia) psychoz jest nadmiar dopaminy na szlaku mezolimbicznym, albo dokładniej mówiąc, nadmierna aktywność układu dopaminergicznego na tym szlaku to ok. Pomijając cały profil receptorowy , neuroleptyki blokują postsynaptyczne D2 ,a także presynaptyczne autoreceptory D2. Blokada postsynaptycznych D2 powoduje zahamowanie transmisji dopaminergicznej , ale jednocześnie upregulację tych receptorów. Czyli po odstawieniu neuroleptyków , te receptory będą "uwrażliwione" , będzie je łatwiej pobudzić. U predysponowanych osób może to mieć działanie psychozotwórcze. Ale jednocześnie neuroleptyki blokują autoreceptory D2 , również prowadząc do ich upregulacji. W trakcie podawania neuroleptyku , blokada autoreceptorów , powoduje paradoksalnie wzrost syntezy/ uwalniania dopaminy do szczeliny synaptycznej. Natomiast po odstawieniu neuroleptyku, gdy te receptory są z-upregulowane to będą "uwrażliwione" , będzie je można łatwiej pobudzić = prościej będzie można obniżyć syntezę dopaminy/ zahamować jej uwalnianie do szczeliny synaptycznej. Oczywiście to nie wyczerpuje tematu, bo neuroleptyki wpływają na ukł. dopaminergiczny także na inne sposoby- pośrednio via receptory serotoninowee 5-HT2a/5-HT2c, przez działanie antycholinergiczne itp. Z psychozami jest ten problem, że abstrahując od wzrostu aktywności dopaminergicznej na szlaku mezolimbicznym występuje też drastyczny spadek aktywności dopaminergicznej na szlaku mezokortykalnym(objawy negatywne). Ideałem jest więc selektywne modulowanie dopaminy na określonych szlakach- hamowanie na jednych, a pobudzanie jej gdzie indziej. Dlatego tutaj przewagę może mieć arypiprazol(Abilify), który w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych neuroleptyków nie jest antagonistą receptorów dopaminowych D2/D3, tylko ich częściowym agonistą. A częściowy agonistą z definicji zachowuje się w dwojaki sposób- w sytuacji nadmiaru endogennego liganda(dopaminy) działa jako antagonista, natomiast w sytuacji niedoboru endogennego ligandu(dopaminy) działa jako agonista. Czyli arypiprazol może selektywnie wykazywać dużą skuteczność zarówno na objawy pozytywne jak i objawy negatywne.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez zalezna 31 paź 2015, 08:34
Vengence napisał(a):A ile juz jestes po odstawieniu, , a jaki to lek ??

atypowy neuroleptyk, chyba nie ma znaczenia jaki(dla mnie wszystkie podobnie dzialaja). nie ma znaczenia ile jestem po odstawieniu.
moje pytanie brzmiało: jak długo lek i jego działanie utrzymuje się w organizmie po odstawieniu.
zalezna

przez Lord Kapucyn 31 paź 2015, 08:37
atypowy neuroleptyk, chyba nie ma znaczenia jaki(dla mnie wszystkie podobnie dzialaja)

Duży błąd. Jest to bardzo rozległa grupa substancji, z których niektóre mają bardzo brudny profil farmakologiczny (google -> dirty drug ), podczas gdy niektóre są wybitnymi czyścioszkami (jak sulpiryd klasyfikowany jako pół-atypowy neuroleptyk, kiedyś jako typowy, czy amisulpryd ). Albo lek o zupełnie innym mechanizmie od dotychczasowych atypowców- arypiprazol.

Moderator/ R2 - D2

przez Vengence 31 paź 2015, 08:44
zalezna napisał(a):
Vengence napisał(a):A ile juz jestes po odstawieniu, , a jaki to lek ??

atypowy neuroleptyk, chyba nie ma znaczenia jaki(dla mnie wszystkie podobnie dzialaja). nie ma znaczenia ile jestem po odstawieniu.
moje pytanie brzmiało: jak długo lek i jego działanie utrzymuje się w organizmie po odstawieniu.

Neuroleptyki, w organizmie siedzą krótko, ale nie da się konkretnie powiedzieć bo nie wiem jaki lek, wróżką nie jestem, :pirate: każdy lek ma
inny okres półtrwania w organizmie.

ODSTĄPIĘ LEKI
obserwowany

przez zalezna 31 paź 2015, 09:02
pytam bo niedawno na ulotce jednego z neuroleptykow ktore bralam bylo napisane ze ze skutkow ubocznych moga wystapic trudnosci w oddawaniu moczu(u mnie tak bylo i jest). Bylam z tym u psychiatry, ktory powiedzial, ze to nie ma zwiazku(ciekawa na jakiej podstawie to stwierdzil). a problem jak powstal tak jest nawet mimo odstawienia :/ ignorancja i arogancja niektorych lekarzy (zwaszcza psychiatrow) mnie przeraza :/
zalezna

przez Vengence 31 paź 2015, 09:21
zalezna napisał(a):pytam bo niedawno na ulotce jednego z neuroleptykow ktore bralam bylo napisane ze ze skutkow ubocznych moga wystapic trudnosci w oddawaniu moczu(u mnie tak bylo i jest). Bylam z tym u psychiatry, ktory powiedzial, ze to nie ma zwiazku(ciekawa na jakiej podstawie to stwierdzil). a problem jak powstal tak jest nawet mimo odstawienia :/ ignorancja i arogancja niektorych lekarzy (zwaszcza psychiatrow) mnie przeraza :/

No bo psychiatrzy tak maja, poznałem 8 lekarzy i powiem ci, że tylko jeden naprawdę coś się znał, reszta to nie wiem jakim cudem skończyła medycynę. :pirate:

ODSTĄPIĘ LEKI
obserwowany

przez Lord Kapucyn 31 paź 2015, 09:38
pytam bo niedawno na ulotce jednego z neuroleptykow ktore bralam bylo napisane ze ze skutkow ubocznych moga wystapic trudnosci w oddawaniu moczu(u mnie tak bylo i jest). Bylam z tym u psychiatry, ktory powiedzial, ze to nie ma zwiazku(ciekawa na jakiej podstawie to stwierdzil)

Można to orientacyjnie stwierdzić na podstawie farmakodynamiki danego leku i jego profilu receptorowego. Leki, które powodują trudności w oddawaniu moczu z reguły blokują receptor alfa1- adrenergiczny selektywnie, w obszarze pęcherza , albo wpływają na receptor beta-adrenergiczny 2 albo muskarynowy M3. Po symaptykomimetykach i stymulantach to dopiero są problemy z oddawaniem moczu. Zaś jeżeli neuroleptyk nie posiada powinowactwa do żadnego z tych receptorów to można stwierdzić, że nie powoduje trudności w oddawaniu meczu.

Skutki uboczne nigdy nie biorą się znikąd. Zawsze wynikają stricte z mechanizmu farmakologicznego leku, a także przeważnie z jego względnie niskiej selektywności. Jeżeli neuroleptyki podwyższają stężenie hormonu-prolaktyny oznacza to, że muszą blokować receptory dopaminowe D2 na laktotrofach i obniżać aktywność dopaminergiczną na szlaku guzkowo-lejkowatym. Albowiem dopamina nie jest tylko neuroprzekaźnikiem, wydzielania przez komórki neurokrynne pełni rolę hormonu, a więc jest w istocie neurohormonem (inna jej nazwa to prolaktostatyna- od prolakto- prolaktyny i od statos- stałe, bez zmian, w bezruchu, bo kontroluje uwalnianie prolaktyny). Inny przykład- jeżeli betabloker wczesnych generacji może powodować duszności, nasilać astmę oskrzelową to dlatego, że oprócz blokowania targetu podstawowego czyli receptorów Beta1 zlokalizowanych w mięśniu sercowym przez swoją niską selektywność blokuje też receptor Beta2 zlokalizowany m.in. w oskrzelach co powoduje skurcz tychże oskrzeli. Jeżeli jakiś lek- dajmy na to klomipramina może powodować obstrukcję i suchość w ustach, to dlatego , że zapewne posiada działanie antycholinergiczne (blokuje konkretne receptory muskarynowe) co wywołuje zahamowanie wydzielania z gruczołów. itd.

Moderator/ R2 - D2

przez zalezna 31 paź 2015, 09:38
ale nikt mi wiecej nie powie, ze psychotropy nie powoduja trwałych zaburzen... ale lekarze nadal beda je przepisywac, a jesli ktos nie bedzie chcial ich brac i bedzie do leczenia uprzedzony, znaczy: ma paranoje. paranoja...
zalezna

przez Lord Kapucyn 31 paź 2015, 09:40
zalezna napisał(a):ale lekarze nadal beda je przepisywac, a jesli ktos nie bedzie chcial ich brac i bedzie do leczenia uprzedzony, znaczy: ma paranoje. paranoja...

Nikt przecież Cię nie zmusza do ich brania. Z tego co się orientuję leczysz się ambulatoryjnie, a nie w szpitalnictwie zamkniętym, nie jesteś ubezwłasnowolniona, jesteś pełnoletnia. Więc po co jej bierzesz?

Moderator/ R2 - D2

przez Siarlek 31 paź 2015, 20:39
Dark a powiedz mi takie coś,
Jest taka tabelka pokazująca w jakich dawkach kwetiapina zaczyna działać na określone receptory. To rozumiem zależy od powinowactwa. Czyli jeżeli biorę np 25 mg to dotykam tylko histaminy i reszta receptorów jest nietknięta, potem 5ht7 itp itd na końcu d2 i d3. Czy to oznacza, że ten lek podawany w innych dawkach jest zupełnie innym lekiem. Czyli jak daje 25 mg to to jest lek nasenny i on nie ma nic wspólnego z antypsychotykiem? A jak biorę np 100 mg to on nie ma nic wspólnego z stabilizatorem?

Sortuj wg