Neuroleptyki/leki przeciwpsychotyczne.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez Lusesita Dolores 13 lip 2015, 09:44
Po tym wpisie o haloperidorze ja chyba odstawie ten lek. W ogóle wszystkie leki odstawie
chodze boso po ulicy

Ketrel 400mg
Solian 800mg
Haloperidol 5mg

opium

przez zalezna 13 lip 2015, 13:40
haloperidol to chyba najgorszy z mozliwych neuro ;)
zalezna

przez Lord Kapucyn 13 lip 2015, 14:33
Myślę, że powinniśmy zależnej podziękować. Dzięki jej straszeniu demonicznymi neuroleptykami dziewczyna powyżej po raz bodaj milion pincset sto dziwinscetny odstawi wszystkie leki- znów zacznie wypisywać rzeczy, że rodzina próbuje ją otruć, że jest pomazańcem Bożym wyznaczonym przez Chrystusa, że widzi ludzi z czerwoną aurą, którzy mają uszkodzone pole energetyczne, że w windzie grasuje szatan, że jeżdżą za nią czarne wołgi, że w opuszczonych szkołach straszy, że dozorczyni ją prześladuje, w routerach TP-link i w doniczkach ma zamontowane podsłuchy itp.

Zarzucanie mi braku obiektywizmu jest śmieszne. Sam na stronie 11 tego tematu pisałem o skutkach ubocznych neuroleptyków- "Oczywiście, większość neuroleptyków to są katorżnicze leki- złośliwy zespół neuroleptyczny, tycie, zespół metaboliczny X, zaburzenia hormonalne- hiperprolaktynemia, zaburzenia ukł. pozapiramidowego-dyskinezy, akatyzja, polekowy parkinsonizm, wydłużenie odstępu QT i zaburzenia rytmu serca. Ale to nie dotyczy wszystkich neuroleptyków. Niektóre atypowe są pozbawione wielu z tych działań niepożądanych."

Z 3 razy chyba podkreślałem, że są to leki dalekie od ideału, ale chwilowo nie widać żadnej sensownej alternatywy. Pisałem również, że metabolity haloperidolu są neurotoksyczne i haloperidol podawany i.v. może trwale uszkodzić receptor dopaminergiczny D2 i spowodować trwały polekowy parkinsonizm, dyskinezy, depresję polekową itp. Tylko pytanie brzmi czy ktoś ze schizofrenią paranoidalną odniesie więcej korzyści biorąc te leki, czy ich nie biorąc? To pytanie retoryczne. A od czasów haloperidolu i chlorpromazyny (torazyny) wyszło kilkanaście nowoczesnych neuroleptyków, a ktoś tu się chyba zatrzymał kilkadziesiąt lat wstecz.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez zalezna 13 lip 2015, 15:24
widzialam w szpitalu dziewczyne , ktora faszerowali tym lekiem: przesypiala cale dnie, buzia jej sie wykrzywiala i nie byla w stanie w ogole mowic, ciagle wylazil jej jezyk i ogolnie masakra.
ja co prawda bralam co innego bo kwetiapine i olanzapine (nie widzialam specjalnego dzialania nic mi nie daly na moje depresyjne stany), dlugo juz nie biore (odstawilam) i czuje sie calkiem niezle, odpalow zadnych nie mam choc mnie nimi straszono takze:)
a inni jak chca niech sie tym truja, tylko potem niech nie placza , ze maja jakies zaburzenia (ktore lekarz potem uzna za objaw chorobowy hue hue)
zalezna

przez Lord Kapucyn 13 lip 2015, 15:37
Tylko Ty cały czas piszesz o neuroleptykach będących pochodnymi fenotiazyny i butyrofenonu, a począwszy od przełomu lat 80' i 90' ubiegłego wieku wyszło mnóstwo atypowych neuroleptyków. Po haloperidolu to faktycznie nietrudno zobaczyć śliniące się, powyginane warzywa. Zresztą w psychiatrii represyjnej w ZSRR stosowano go jako "kara" dla dysydentów. Kiedyś widziałem gościa, któremu(za karę?) podano haloperidol i.m., bo handlował na terenie szpitala narkotykami. Myślę, że ta "terapia" skutecznie wybiła mu ten biznes z głowy zważywszy jak go sponiewierało na 2 dni. Tylko, że taka kwetiapina, którą brałem off-label 25-100mg na "bezsenność" czy kwetiapina XR, którą brałem 600mg na stany depresyjne nijak ma się do haloperidolu. W zasadzie kwetiapina to jeden z neuroleptyków najsłabiej blokujących receptory dopaminergiczne- dla D2 Ki(nm)= 379, a dla D3 odpowiednio Ki(nm)=340.

Tu jest tabelka jak kwetiapina w poszczególnych dawkach wykazuje powinowactwo do różnych receptorów i z jakim efektem jest to związane- http://bipolarnews.org/wp-content/uploa ... roquel.jpg

Moderator/ R2 - D2

przez suwak 14 lip 2015, 00:28
A moc działania dopaminergicznego amisulprydu w niskiej dawce można jakoś porównać do bupropionu? Który z nich silniejszy?

przez zalezna 15 lip 2015, 18:51
Nie chcę się mądrzyć, nie jestem lekarzem, ale mam wrażenie, że wszystko , co działa hamująco na receptory dopaminergiczne działa depresjogennie.
A i mam pytanie: często mówi się, że po kwetiapinie się tyje: czy jest to kwestia zwiększonego łaknienia, czy po prostu zmniejszonej przemiany materii i zatrzymywania się wody w organizmie?
zalezna

przez padaka 15 lip 2015, 19:08
Nie chcę się mądrzyć, nie jestem lekarzem, ale mam wrażenie, że wszystko , co działa hamująco na receptory dopaminergiczne działa depresjogennie.
Depresyjnie mogą działać klasyczne neuroleptyki w większych dawkach. U mnie np. Trilafon wywoływał depresję od dawki 24mg i to już tego samego dnia.
F21 F42 G48
Paroksetyna 20mg
Olanzapina 10mg
Lewetiracetam 2000mg

przez Lord Kapucyn 15 lip 2015, 21:38
padaka, To prawda- haloperidol może spowodować silną depresją polekową. Perfenazyna, którą brałeś, również. Niestety to nie jest takie proste, bo na chłopski rozum wystarczyłoby podać lek, który działa pobudzająco na receptory dopaminergiczne i problem z bańki. Ale agonistów dopaminy stosuje się w zasadzie głównie przy chorobie Parkinsona, a innych przeciwdepresyjnych leków stricte prodopaminergicznych(poza bupropionem) nie ma. Dlaczego? Bo leki pobudzające układ dopaminergiczny niestety w badaniach wykazują znaczący potencjał uzależniający, a do tego zwiększają tendencję do zachowań ryzykownych- hazard, przygodne kontakty seksualne, zwiększona motywacja do popełnienia samobójstwa itp. Większość narkotyków w jakimś tam stopniu aktywuje układ nagrody, np. metamfetamina jest wybitnie prodopaminergiczna. Był taki lek przeciwdepresyjny-amineptyna- który był inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy. 10 lat temu wycofano go, oficjalnie- ze względu na przypadki "hepatotoksyczności". A nieoficjalnie? Cóż, przyczyna mogła leżeć gdzie indziej...

Moderator/ R2 - D2

przez suwak 16 lip 2015, 09:47
No ale jak to, podać dopaminergiki razem a neuroleptykami? Toć przecież ich działanie będzie się znosić...
A poza tym założenie chyba jest takie, że schizofrenicy mają zbyt aktywne receptory dopaminy, więc jeśli tak jest faktycznie u kogoś, to blokowanie w pewnym stopniu tych receptorów nie powinno działać depresjogennie. Chyba, że problem tkwi gdzie indziej, a blokowanie dopaminy jest tylko rozwiązaniem pośrednim.

przez Lord Kapucyn 16 lip 2015, 11:12
suwak, No i tu właśnie pojawia się największy problem ze schizofrenią. Występuje nadmierna aktywność układu dopaminergicznego na szlaku mezolimbicznym- co odpowiada za objawy pozytywne(omamy,urojenia), ale jednocześnie obniżona aktywność układu dopaminergicznego na szlaku mezokortykalnym- co odpowiada za objawy negatywne(apatia,anhedonia,autyzm,zobojętnienie itp.).

Moderator/ R2 - D2

przez suwak 16 lip 2015, 13:10
I jak mniemam nie ma leków które działają tylko na jednym z powyższych szlaków?

przez zalezna 16 lip 2015, 13:47
przypominam, że neuroleptyki biorą nie tylko osoby ze zdiagnozowaną schizofrenią...
zalezna

przez Petek 16 lip 2015, 23:34
Możecie mi powiedzieć czy neuroleptyki niszczą kolagen w skórze w twarzy?
Pusta przestrzeń przypomni ci o błedach
Chciałeś ognia to z piekła ogień cie dosiega

Sortuj wg