Odradzam branie wszelkich leków p/depresyjnych.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez hektorka 06 gru 2013, 20:58
Nie zamierzam się kłócić ani wmawiać innym swoich racji. Przede wszystkim to zależy od tego, na co chorujemy. Nie będę truć koleżance (mieszkającej obok) chorej na schizofrenię paranoidalną, żeby nie brała leków. Kiedyś przygniotła mnie ciężka depresja, nie byłam w stanie jeść, myć się, mówić, podnieść z łóżka. Czasem leki są koniecznością. Ale obecnie? Mam lęki w określonych sytuacjach, epizody depresyjne. Nie jestem zwolenniczką medykalizowania problemów emocjonalnych. Co innego, kiedy objawy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

O lekach psychotropowych, ich nagminnym przepisywaniu i szkodliwości świetnie napisała Ewa Woydyłło w książce "Bo jesteś człowiekiem, czyli jak żyć z depresją, ale nie w depresji".

Moje rozmowy z psychiatrami najczęściej wyglądały tak:

-Jest Pani ostatnio bardziej smutna?
-Tak...
-Seroxat 20 mg

Pamiętam, jak byłam kiedyś na terapii grupowej DDA, na której ludzie byli zadziwiająco otwarci, niezestresowani, spokojni. Czułam się przy nich jak kompletna wariatka, czerwona jak burak, z trzęsącymi się rękami, mokra od potu. Co się okazało? Wszyscy na lekach. Równie dobrze mogli sobie kielona strzelić przed sesją. Ironizuję, ale nie wierzę w całkowitą skuteczność terapii, jeśli cały czas jej trwania jest oparty na chemii. A doświadczenie z lekami mam spore.
"Cóż za wspaniała niespodzianka odkryć w końcu, jak wolne od poczucia samotności może być przebywanie samemu."

/Ellen Burstyn/

przez ala1983 06 gru 2013, 21:07
hektorka, :great:
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

przez psychoterapia-ozarow 06 gru 2013, 21:21
Witam
Zainteresowanym tematem polecam książkę Irwinga Kirscha "Nowe leki cesarza. Demaskowanie mitu antydepresantów".
Psychoterapia skutkuje zapisywaniem się i utrwalaniem nowych doświadczeń. Przyjmowanie leków modyfikuje ten proces, stąd część psychoterapeutów we współpracy z psychiatrą sugeruje odstawianie leków w przebiegu terapii (jeśli to możliwe z uwagi na stan pacjenta).

Powodzenia

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez hektorka 06 gru 2013, 21:26
psychoterapia-ozarow :great: , dzięki, na pewno przeczytam!

ala1983, powodzenia w odkładaniu, gdybyś miała jakieś trudności, to pisz śmiało na priv, przechodziłam przez to piekiełko.
"Cóż za wspaniała niespodzianka odkryć w końcu, jak wolne od poczucia samotności może być przebywanie samemu."

/Ellen Burstyn/

przez psychoterapia-ozarow 06 gru 2013, 21:56
Rozmawianie w trakcie sesji o odczuwanych efektach odstawienia lub zmiany leków daje sposobność do wypracowania sposobów radzenia sobie w tym trudnym dla pacjenta czasie.
Pozdrowienia i dobrej nocy

Leki SSRI - Ostrzeżenie

przez aptasia 06 gru 2013, 22:11
miko84 napisał(a):Faktem niezaprzeczalnym jest, że SSRI zmieniają osobowość(...)

trochę się tym zmartwiłam bo w sumie lubię swoją osobowość.
Czy wszystkie SSRI niosą ze sobą takie ryzyko?
Chciałabym się dowiedzieć na ten temat czegoś więcej...
i czy przebiega to w sposob niezauważalny czy ewentualnie można "w porę" zareagować na zachodzące zmiany?
"balansuję wciąż pomiędzy pragnieniami zupełnej samotności, by czytać i pracować, a tak wielką potrzebą ludzkich gestów i słów."
Sylvia Plath

przez ala1983 06 gru 2013, 22:14
hektorka napisał(a):ala1983, powodzenia w odkładaniu, gdybyś miała jakieś trudności, to pisz śmiało na priv, przechodziłam przez to piekiełko.

To już na szczęście za mną, ale dzięki.
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

przez NieznanySprawca 06 gru 2013, 22:16

Zmniejszenie neurotyzmu/zwiększenie ekstrawertyzmu.
No jeśli takich zmian się obawiasz, cóż, są gusta i guściki. No ale przecież neuroza też ma swój artystyczny urok. :105: :pirate:
NieznanySprawca

przez aptasia 06 gru 2013, 22:39
NieznanySprawca napisał(a):

Zmniejszenie neurotyzmu/zwiększenie ekstrawertyzmu.
No jeśli takich zmian się obawiasz, cóż, są gusta i guściki. No ale przecież neuroza też ma swój artystyczny urok. :105: :pirate:

takich zmian się nie obawiam :) Ale wcześniej były opisywane inne zmiany (trwałe) które niekoniecznie by mi się podobały. np. zobojętnienie, utrata motywacji, brak uczuć...
"balansuję wciąż pomiędzy pragnieniami zupełnej samotności, by czytać i pracować, a tak wielką potrzebą ludzkich gestów i słów."
Sylvia Plath

przez zima 06 gru 2013, 23:55
hektorka, Ewa Woydyłło- to dla mnie zaden autorytet. to zart.
ala1983,
To już na szczęście za mną, ale dzięki.
nie zauwazylam.
psycholog to humanista. lekarz to psychiatra.
dream*,
np. zobojętnienie, utrata motywacji, brak uczuć...

weź się zastanów czego Ty chcesz.
specjalista ds. fobii społecznej, depresji i nerwicy.
propagator asertinu i trittico.
setralin [high speed resource] 200mg - 100 mg - 0 mg
trazodon [so good to back home] 75mg/ 0 mg
benzo one day dancer
live yourself.
watch, see your chances, live now.

przez aptasia 07 gru 2013, 07:47
zima napisał(a):weź się zastanów czego Ty chcesz.

Nie muszę, doskonale wiem czego chcę. Nie wiem czemu zakładasz inaczej, nie znając mnie nawet wirtualnie.
Ale podpowiem Ci: chciałabym lepiej spać, nie walczyć ze sobą rano by wstać z łóżka, mieć siłę do życia, móc się skupić nad codziennymi czynnościami, np. w pracy. ot co. W niczym nie kłóci się to z obawą o brak motywacji i zobojętnienie.
Sylvia Plath

przez hektorka 07 gru 2013, 19:30
Widzę, że Zima cierpi na ból dupy, bo są ludzie, którzy przewalczyli ciężkie objawy i funkcjonują na trzeźwo, bez opuchnięcia po lekach, skutków ubocznych, oszukiwania siebie i całego bagna, które się z tym wiąże.

Leki to dragi, tyle, że z przepisu lekarza (choć mam obawy, by określać tak niektórych z tych ignorantów). Fakt, zdarza się, że niektórzy bez dragów nie dają rady, ale to są ciężkie przypadki.

Zimo, psychoterapia nie polega na wysłuchiwaniu wysnutych z powietrza teorii magistrów psychologii.

/Ellen Burstyn/

przez zima 07 gru 2013, 19:42
dream*, czasem nie mozna miec wszystkiego.
specjalista ds. fobii społecznej, depresji i nerwicy.
propagator asertinu i trittico.
setralin [high speed resource] 200mg - 100 mg - 0 mg
trazodon [so good to back home] 75mg/ 0 mg
benzo one day dancer
live yourself.
watch, see your chances, live now.

przez jetodik 07 gru 2013, 20:01
chciałabym lepiej spać, nie walczyć ze sobą rano by wstać z łóżka, mieć siłę do życia, móc się skupić nad codziennymi czynnościami, np. w pracy. ot co

no to nie są jakieś wybujałe oczekiwania :evil:
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

Sortuj wg