Dopamina - Serotonina - potrzebne sobie nawzajem

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Dopamina - Serotonina - potrzebne sobie nawzajem

przez miko84 23 lis 2010, 16:40
Zakładam wątek o tych dwóch chyba najważniejszych neuroprzekaźnikach naszego układu nerwowego.

Jako, że cierpię na zaburzenia koncentracji/pamięci oraz nadaktywność ruchową i można to tak nazwać - emocjonalną, poszukałem pomocy z ośrodku zaburzeń ADD/ADHD, później u lekarza leczącego te zaburzenia, od którego otrzymałem receptę - na początku na concertę a później na medikinet (ta sama substancja tyle, że uwalniana od razu). Leki działały ale nie tak jak powinny moim zdaniem - była poprawa koncentracji ale gorzej w nadpobudliwości - doszła nerwowość ze strony ciała, no nie do końca to działało tak jak powinno moim zdaniem. Lekarz przepisał mi więc SSRI, na które jak zwykle średnio zareagowałem - masa skutków ubocznych, które zniwelowała w części mirtazapina na noc (SSRI - spadek apetytu, pogorszony sen, nerwowość - taka szybkość odruchów, trochę jak akatyzja - wszystko to dobrze niwelowała mirtazapina). Jako, że zostało mi trochę medikinetu (który przestałem brać pare tyg temu), postanowiłem go spróbować gdy jestem na SSRI i mirtazapinie. No i jestem w szoku - działanie zupełnie inne. Duży spokój, dużo lepsza koncentracja, od razu wyłączyła się ta nadaktywność i nerwowość powodowana przez SSRI. Do tego mój nastrój się sporo poprawił (a samo SSRI tego nie dawało).

Moje wnioski są takie, że czasami leki na ADD/ADHD mogą nie działać jak powinny bo możemy mieć słabo wrażliwe receptory dopaminy (czytałem badania, że przeciągłe podawanie leków antydepresyjnych, także SSRI powoduje uwrażliwienie receptorów dopaminy - głównie D2 i D3), które mogą uwrażliwić leki antydepresyjne - SSRI. Są też teorie, że za pozytywne działanie SSRI, właśnie po tym czasie odpowiada uwrażliwienie tych receptorów (które trwa ok 2-4 tyg, tyle ile potrzeba czasami by SSRI zaczęły działać) i przez to lepsza transmisja dopaminy.

Podsumowanie i mój wniosek: serotonina jest potrzebna dopaminie i na odwrót, dlatego wg mnie najlepszy lek antydepresyjny to taki łączący blokowanie wychwytu dopaminy i serotoniny. Miejmy nadzieję, że taki jak najszybciej powstanie z korzyścią dla wszystkich chorych.
miko84

Re: Dopamina - Serotonina - potrzebne sobie nawzajem

przez kasia000 23 lis 2010, 18:17
spamilan coś takiego cyba robi-ale nie jestem pewna..ale zresztą spamilan to nie antydepresant...głupoty gadam :oops:
"Nastał nowy dzień, dziś swe życie zmień....."

przez Shadowmere 23 lis 2010, 18:44
od dawna marzylam o takim wlasnie leku dla mnie-ale bez dodatku noradrenaliny nic nie znalazlam..chociaż..coaxil?
Shadowmere

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 24 lis 2010, 00:14
Tak, brałem sertalinę, tyle, że widzisz jest taki problem: ja nie tolerowałem dobrze nawet 50 mg sertaliny a wychwyt dopaminy zaczyna się w wyższych dawkach. Co więc zrobić gdy osoba nie toleruje takiej ilości serotoniny a wogóle nie czuje działania dopaminy? Lek byłby lepszy gdyby jednak w większym stopniu blokował wychwyt dopaminy, nie każdy dobrze toleruje dużą ilość serotoniny.
miko84

przez Badziak 24 lis 2010, 02:23
A co z paroksetyną? Wydaje mi się, że dlatego tak dobrze działa na ludzi z fobią społeczną, że wychwytuje w dużym stopniu dopaminę (czytałam gdzieś o tym), a ludzie z tym zaburzeniem mają niezbyt wrażliwe receptory dopaminergiczne D2 (info z Wikipedii). Tylko dlaczego psychiatrzy nie przepisują dla takich osób agonistów dopaminy? I dlaczego np. moklobemid jest mało skuteczny, mimo że działa na dopaminę?
Zaburzenia depresyjno-lękowe z elementami fobii społecznej:
Anafranil SR (klomipramina) 150 mg
Amizepin (karbamazepina) 400 mg

+ terapia behawioralno-poznawcza :)

przez miko84 24 lis 2010, 10:05
Już Ci odpowiedam: moklobemid słabo działa na dopaminę, jest głównie mao-b, za to nardil który jest złotym lekiem w leczeniu fobii społecznej działa na nią silniej, a w dodatku zwiększa gaba - to wszystko sprawia, że jest najskuteczniejszym lekiem na fobię społeczną. Niestety nie jest dostępny w Polsce, chyba ze względu na jego interakcje z pożywieniem i możliwość wywołania przełomu krążeniowego. Z agonistami dopaminy jest taki problem, że początkowo agonizują hamujące autoreceptory co sprawia, że mamy mniej dopaminy niż zwykle - to może się objawiać obniżeniem ciśnienia, sennością, słabością, to się później reguluje ale nie wszyscy mają siłę przejść początkowy etap. Pozatym te leki mogą potęgować u kogoś zaburzenia typu schizo, urojenia itp. Nie sądzę by paroksetyna miała znaczący wychwyt dopaminy, chodzi tu raczej o inne zjawisko o którym ostatnio czytałem - większość leków o działaniu serotoninowym uwrażliwia receptory D2 i D3 dopaminy dlatego nawet małe ilości dopaminy stają się wtedy znaczące. Niektóre osoby mają mało lub słabo wrażliwe receptory dopaminy D2 i D3 co może objawiać się fobią społeczną. Przeciągłe podawanie SSRI i innych leków antydepresyjnych pomaga w tym. Co ciekawe to uwrażliwanie receptorów trwa ok 3-4 tyg, tyle czasu ile potrzeba by SSRI zaczęły działać. Stąd mój post - serotonina jest potrzebna dopaminie.
miko84

przez Moolik 24 lis 2010, 15:25
miko84, Miko widze ze ty w temacie Foba społeczna tez jestes obeznany wiec moze pomozesz mi i doradzisz jakis lek lub jakies połaczenie lekow myslałem nad seroxat + fluanxol ale moze doradzisz mi cos lepszego
Moolik

przez miko84 24 lis 2010, 16:17
Myślę, że to bardzo dobre połączenie - seroxat jest podobno najlepszym SSRI na fobię społeczną, a fluanxol w małych dawkach działa na dopaminę.
miko84

przez szczesliwy_chomik 24 lis 2010, 17:03
Ja sie jutro przejdę do psychiatry poprosić o sertaline. Wcześniej brałam seronil z lexotanem i było bez szalu, ale mogło być. Mam za soba probe samobojcza , lekarz o tym wie , odstawiliśmy lexotan i jest beznadziejnie, tzn. fluoksetyna już dawno przestała działać. Jakbym łykała niepotrzebnie cukierki. Sertalina działa ponoć i antydepresyjnie i przeciwlękowo, a tego mi trzeba. Orientujecie się jakie są mniej więcej ceny ?

[Dodane po edycji:]

Acha..... I czy jak stosowałam fluoksetynę do dnia dzisiejszego przez spory okres czasu, która notabene też jest SSRI, to czy lek zadziała od razu czy trzeba będzie czekać?

przez Moolik 24 lis 2010, 17:11
miko84, Dzieki za odp słyszałem ze ssri zwiekszaja poziom dopaminy zeby temu zapobiedz wystarczy zwiekszyc poziom dopaimny ?? bobrze mysle ?? jesli nie to prosze o info
Moolik

przez miko84 25 lis 2010, 10:36
SSRI mogą działać pozytywnie na dopaminę uwrażliwiając jej recpetory, ale mają też tendencję to początkowego blokowania jej transmisji, dlatego dobrze połączyć je z czymś na dopaminę, jak z fluanxolem w małej dawce.

szczesliwy_chomik jak nie miałaś długiej przerwy od SSRI i długo je wcześniej brałaś to powinny zadziałać od razu.
miko84

przez Moolik 25 lis 2010, 17:15
kurde zle napisałem ssri zwiekszaja poziom prolaktyny :D przez to ze chamuja poziom dopaminy i zeby nie zwiekszac poziomu prolaktyny przez branie ssri wystarczy brac lek na dopamine ?? dobrze mysle czy zle

aha i czy lepiej do seroxatu brac fluanxol czy spamilan ktory niby tez działa na dopaminy czy moze tylko na niby na na działa ??
Moolik

przez _Pete_ 05 gru 2010, 04:27
Biorę 5 mg paroksetyny od kilku dni. Narazie jest stabilizacja + nieistotne sajdy. Oczywiście chcę więcej z dobrego samopoczucia....
Powiem tak-dostał się w me ręce medikinet i działa to świetnie z SSRI ( póki co). Zobaczymy co będzie dalej (narazie tachykardia, nic niepokojącego)...
_Pete_

przez szczesliwy_chomik 05 gru 2010, 08:03
Mam przepisane prefaxine, działa trochę na dopaminę ponoć. Ale to dopiero bo czasie, bo jeszcze nie wszedł. Futruję jeszcze kudzu, też ponoć po czasie lekko podnosi. Muszę się jeszcze zaopatrzyć w inne suplementy, bo dopamina jest cholernie ważna, w końcu to ona w głównie odpowiada za motywacje.
Acetylo-L-Karnityna ,Niepokalanek mnisi (dostępny w suplementach na menopauzę) też podnoszą dopaminę, ale to jak pieniążki napłyną, bo na razie bieda piszczy. L- Tyrozyna też podnosi, ale dodatkowo noradrenalinę, ale wystarczy mi ta w prefaxine.
Jako, że lekarze tak zaniedbują ten zajebiaszczy hormon, samemu trzeba kombinować.

Magnez, żeń szeń, zielona herbata - narazie tym będę sobie podwyższać, bo to mam pod ręką.

Sortuj wg