Akatyzja

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Akatyzja

przez tet 12 wrz 2010, 15:02
nie zauważyłam żeby powstał osobny temat dotyczący tej przypadłości. obecnie "wskoczyłam" na 40 mg parokstyny i dostrzegam nieprzyjemne objawy: nie mogę usiedzieć w miejscu, jestem pobudzona, odczuwam przez to znaczny dyskomfort. :roll:

za ukochaną wikipedią:
Akatyzja - zespół objawów, polegający na występowaniu:

* pobudzenia ruchowego - przymusu bycia w ciągłym ruchu. Osoby dotknięte akatyzją nie mogą usiedzieć nieruchomo, ciągle poruszają kończynami, stają, zmieniają pozycję, nieustannie chodzą.
* lęku
* rozdrażnienia
* trudnego do zniesienia niepokoju.

jakieś sugestie co by mogło to złagodzić? proszę o wypowiedzi
tet

Re: Akatyzja

przez Paranoja 12 wrz 2010, 15:35
biorę taką dawkę paro ale nie zauważyłam takich objawów u siebie
Włączam tryb ninja jak jestem sam w domu i sprawdzam wszystkie pokoje czy przypadkiem gdzieś nie czeka na mnie seryjny morderca.
ExModerator

przez potegapodswiadomosci 12 wrz 2010, 16:00
nie mam pojecia o lekach bo nigdy żadnych nie brałam:(
Nasze WIELKIE JA(czyli mi prawdziwi), jest silniejsze niż nasze Małe Ja(czyli, nasze lęki i nerwice) i ciągle w to wierze!!
Dzieki trudnym doświadczeniom stajemy się silniejsi!

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Wujek_Dobra_Rada 12 wrz 2010, 17:00
Ja dzis wziąłem pół tablety sertraliny więcej i mam dokładnie to samo. Rano nie mogłem z łóżka się wygramolić, a teraz mi dupę roznosi :evil:
Pewnie za kilka dni minie. Nie pierwszy i nie ostatni raz, jak znam życie. :evil:
Wujek_Dobra_Rada

przez linka 12 wrz 2010, 23:34
tet, miałam tak na Fluo 20 i 40 mg przez pierwsze 2 tygodnie, samo przechodzi....możesz wspomagać się ziółkami, rozładowywać to sportem albo ewentualnie jakieś benzo, małe dawki, na te pierwsze kilka dni.
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez martini. 13 wrz 2010, 00:00
odstawić lek. Jeśli nie przechodzi. Ja też miałam akatyzję ale po innym leku i mi go psychiatra odstawił właśnie z tego powodu. A dokładniej zmienił na inny lek.

przez linka 13 wrz 2010, 00:07
martini., tiaaa tyle, że jeśłi nie przechodzi przez tydzień, dwa a nie po kilku dniach.
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez martini. 13 wrz 2010, 00:52
linka napisał(a):martini., tiaaa tyle, że jeśłi nie przechodzi przez tydzień, dwa a nie po kilku dniach.

tak, dokładnie to mam na myśli. Faktycznie jeśli ona dopiero zaczeła brać to jeszcze nie jest źle. Twoje rady są całkiem fajne, może to i by pomogło, ja niestety sobie z tym nie poradziłam, ale ja już byłam tym wyczerpana, bo mnie to męczyło dłuższy okres :)

przez miko84 13 wrz 2010, 18:24
Ja też dostaję akatyzji na każdym leku działającym na serotoninę - im silniej tym większa akatyzja. U mnie niestety nie przechodziło po czasie, nawet po paru miesiącach. Nie mogę brać leków działających na serotoninę, w miarę dobrze za to reaguję na wellbutrin i inne leki dopaminowe. Badam się pod kątem ADD. Na akatyzję pomagała trochę mianseryna i benzo.
miko84

przez Badziak 15 wrz 2010, 23:02
ADD pasuje też do mnie. Jutro zaczynam brać Wellbutrin XR. Wiążę z nim duże nadzieje :smile:

Miałam akatyzję po pierwszej tabletce Depakine Chrono. Coś okropnego. Byłam rozdrażniona, nosiło mnie po domu, miałam dreszcze w głowie, huśtawkę nastrojów. Siedząc w miejscu musiałam machać nogą albo ręką z długopisem. Drugiej tabletki już nie wzięłam. Okropne.
Zaburzenia depresyjno-lękowe z elementami fobii społecznej:
Anafranil SR (klomipramina) 150 mg
Amizepin (karbamazepina) 400 mg

+ terapia behawioralno-poznawcza :)

przez Balbina^^ 15 wrz 2010, 23:08
Nienawidzę akatyzji. Zaliczam ją zawsze przy ataku paniki. Mój rekord to cztery miesiące z non stop akatyzją. Koszmar.
Balbina^^

przez miko84 16 wrz 2010, 10:42
Wydaje mi się, że akatyzja właśnie jest odpowiedzialna za samobójstwa i ataki agresji po SSRI. Nie wszyscy wytrzymują ten stan.
miko84

przez Guzik 19 wrz 2010, 20:55
Są leki które zmniejszają akatyzje, więc jeśli po lekach się cierpi coś takiego a lek wciąż działa to można zgłosić się do lekarza bo chyba nie są takie leki wydawane bez recepty (np. akinetol?)

Fluanxol a akatyzja

przez Magi43 26 wrz 2010, 13:21
Witam wszystkich. Zdiagnozowano u mnie osobowość histrioniczną. Biorę fluanxol 3 mg na noc. Początkowo brałam po 0,5 mg rano po południu i wieczorem, ale byłam senna i lekarz przestawił mi na noc 3 mg. Od pewnego czas dostałam bezsenność i akatyzję( niemożność wytrzymania w jednej pozycji, przymus chodzenia). Co robić. Z góry dzięki za pomoc
Magi43

Sortuj wg