Czy wszytskie leki należy popijać np.wodą?

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Czy wszytskie leki należy popijać np.wodą?

przez Wujek_Dobra_Rada 06 wrz 2010, 14:58
Hej,
Mam takie banalne pytanie, ale nie mogłem doszperać się odpowiedzi. Czy wszystkie leki powinno się popijać? Chodzi mi o leki długofalowego stosowania. I czy branie na dłuższą metę leku na pusty żołądek ,może mieć jakieś konsekwencje dla zdrowia? A wąściwie dla żołądka. Skąd moje pytanie? Otóż antydepresanty które biorę natychmiast stawiają mnie na nogi po przebudzeniu. Jeśli wezmę po śniadaniu, to najpierw zanim się wykąpie itd...Chwilę to trwa.
Pomijam kwestię benzodiazepin, które często się rozpuszcza w ustach, żeby działały jak najszybciej.
Wujek_Dobra_Rada

Re: Czy wszytskie leki należy popijać np.wodą?

przez Balbina^^ 06 wrz 2010, 15:26
Na ulotce wielu leków jest napisane że można je brać niezależnie od picia i jedzenia. Ja czasem popijam wodą a czasem niczym, zależy co mam pod ręką.
Natomiast leków nie wolno popijać mlekiem i absolutnie nie sokami cytrusowymi, bo lek nie zadziała.
Balbina^^

przez szklanyczlowiek 06 wrz 2010, 16:40
Na pewno nie mozna popijac niczym gazowanym, najlepsza jest woda.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Balbina^^ 07 wrz 2010, 12:53
Haniu, ja nie piszę o SSRI (np o sertralinie) tylko ogólnie o lekach.

Polecam -> http://www.pfm.pl/u235/navi/179541/back/179538
Balbina^^

przez Korba 07 wrz 2010, 16:03
szklanyczlowiek napisał(a):Na pewno nie mozna popijac niczym gazowanym, najlepsza jest woda.

ja popijam wodą gazowaną :P
Pieprz-i-vanilia
F60.31 F38 F33 F31
ExModerator

przez nnn 08 wrz 2010, 08:00
A ja mam takie pytanie czy citalopram, citabax ... można popijać gorącą herbatą ?
nnn

przez Balbina^^ 08 wrz 2010, 10:02
Gorąca herbata przyspiesza rozpuszczanie, ja zawsze benzo gorącą herbatą popijam.
p.s. A tak na co dzień to wodą gazowaną :smile:
Balbina^^

przez nnn 08 wrz 2010, 10:58
No właśnie czy woda może być gorąca do popijania leków ssri ?

Z tego co tu czytam to(http://www.doz.pl/czytelnia/a1552-Czym_popijac_leki):

"Popijanie leków właściwym płynem to wciąż niedoceniane zagadnienie – mimo lawinowo rosnącej liczby publikacji na ten temat. Leki często są mieszane z różnymi sokami i napojami w celu maskowania ich nieprzyjemnego smaku. Powszechnym zjawiskiem jest np. pospieszne przyjmowanie leków z niemal gorącą jeszcze herbatą. Niestety takie postępowanie może znacząco zaburzyć proces leczenia. Podkreślmy więc na koniec (odpowiadając na zadane we wstępie pytanie): większość leków powinna być popijana wyłącznie niegazowaną, przegotowaną wodą, która nie zawiera zbyt wielu składników mineralnych. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy lekarz lub farmaceuta zalecą inaczej. Woda nie może być gorąca. Objętość też nie jest bez znaczenia. Bywa, że zaczerpniemy zaledwie łyk wody i uznajemy lek za popity. Okazuje się, że najbezpieczniejsza jest szklanka (około 200 ml) wody. Ta zasada powinna dotyczyć leków dostępnych na podstawie recepty lekarskiej, leków bez recepty, a także suplementów diety. Unikajmy przygodnych „popitek”! Takie postępowanie pozwoli nam uniknąć tych poznanych, ale również tych wielu nieustalonych jeszcze interakcji. "

[Dodane po edycji:]

No właśnie czy woda może być gorąca do popijania leków ssri ?

Z tego co tu czytam to(http://www.doz.pl/czytelnia/a1552-Czym_popijac_leki):

"Popijanie leków właściwym płynem to wciąż niedoceniane zagadnienie – mimo lawinowo rosnącej liczby publikacji na ten temat. Leki często są mieszane z różnymi sokami i napojami w celu maskowania ich nieprzyjemnego smaku. Powszechnym zjawiskiem jest np. pospieszne przyjmowanie leków z niemal gorącą jeszcze herbatą. Niestety takie postępowanie może znacząco zaburzyć proces leczenia. Podkreślmy więc na koniec (odpowiadając na zadane we wstępie pytanie): większość leków powinna być popijana wyłącznie niegazowaną, przegotowaną wodą, która nie zawiera zbyt wielu składników mineralnych. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy lekarz lub farmaceuta zalecą inaczej. Woda nie może być gorąca. Objętość też nie jest bez znaczenia. Bywa, że zaczerpniemy zaledwie łyk wody i uznajemy lek za popity. Okazuje się, że najbezpieczniejsza jest szklanka (około 200 ml) wody. Ta zasada powinna dotyczyć leków dostępnych na podstawie recepty lekarskiej, leków bez recepty, a także suplementów diety. Unikajmy przygodnych „popitek”! Takie postępowanie pozwoli nam uniknąć tych poznanych, ale również tych wielu nieustalonych jeszcze interakcji. "
nnn

Sortuj wg