Euthyrox/tarczyca

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Re: Euthyrox/tarczyca

przez miko84 15 sie 2010, 15:00
Ja mam zdanie, że nie trzeba mieć przekroczonych norm by mieć objawy nadczynności. Ja najlepiej czuję się gdy mam ft4 niższe (w normie ale niższe). Teraz się badałem i mam już ft4 - 20 (norma góna 22), muszę je zbić do ok 16.
miko84

przez MOCca 15 sie 2010, 15:03
miko84, poczytałeś sobie o tych przytarczycach? I niedoczynności również...
idxcie na całosc nie łapiąc yonka, pusycyajcie latawce na łące i dmuchajcie motzlki...

"Wyobraź sobie prawa i obowiązki, przywiązania i potrzeby, wspomnienia i wdzięczność, zespól to wszystko pod jednym imieniem i imieniem tym będzie Ojczyzna". V.v.G.

przez El Chupacabra 15 sie 2010, 15:10
MOCca napisał(a):Chupacabra,
Jeśli Twoje objawy odpowiadają temu opisowi to chyba endokrynolog
może wskazać na nadczynność, ale jak widać nadal jeszcze w normie, może potwierdzi się za jakiś czas faktu, iż norma we krwi nie odzwierciedla stanu faktycznego kondycji tarczycy.

Czy USG tarczycy da mi 100 % pewnosci, ze wszystko gra lub nie ? Sa jeszcze jakies inne badania ?

Miko - ja tez do konca nie wierze w te normy, testosteron tez mialem w normie - ledwo, ledwo (3 przy normie 2,5-8) - ale mialem i czulem sie fatalnie, zaczalem przyjmowac testosteron egzogenny i samopoczucie sie poprawilo, ze nie wspomne o libido. Inna sprawa, ze dalej nie jest do konca ok, wiec szukam dalej.

wola człowieka jest jego niebem

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez MOCca 15 sie 2010, 15:17
Chupacabra, usg tarczycy :

*podaje rozmiary płatów tarczycy,

*sprawdza jej echostrukturę,

*wykrywa przy zmianach ogniskowych, np. torbiele, guzki,

Nie zaszkodzi wykonać...
idxcie na całosc nie łapiąc yonka, pusycyajcie latawce na łące i dmuchajcie motzlki...

"Wyobraź sobie prawa i obowiązki, przywiązania i potrzeby, wspomnienia i wdzięczność, zespól to wszystko pod jednym imieniem i imieniem tym będzie Ojczyzna". V.v.G.

przez El Chupacabra 15 sie 2010, 15:51
MOCca napisał(a):Chupacabra, usg tarczycy :

*podaje rozmiary płatów tarczycy,

*sprawdza jej echostrukturę,

*wykrywa przy zmianach ogniskowych, np. torbiele, guzki,

Nie zaszkodzi wykonać...

Ok, ale sa jeszcze jakies lepsze metody diagnozy ?

przez RafQ 15 sie 2010, 17:08
USG może być w normie co nie oznacza,że tarczyca pracuje poprawnie.Ja mam zawsze USG dobre i brak jakichkolwiek oznak,że z tarczycą jest coś nie tak.Jednak jak się okazuje w moim przypadku tarczyca praktycznie wogóle nie pracuje.Mój kolega jest po usunięciu tarczycy i bierze identyczne dawki hormonów co ja.
U mnie to się zaczęło ostrą arytmią i leczyłem się początkowo u kardiologa.Szukali przyczyny i wkońcu zrobili badania tarczycy TSH,FT3 i FT4.Wyniki były fatalne więc natychmiast dostałem euthyrox.Leki na serce odstawiłem bo przyczyna tkwiła właśnie w tarczycy i w miarę przyjmowania hormonów po jakimś czasie arytmia ustąpiła całkowicie.

U mnie wystąpiła jeszcze inna dziwna sprawa po tym jak zacząłem zazywac hormony tarczycy.Coś stało się z wątrobą i w wieku 19 lat wylądowałem w szpitalu.Nie mogli dojść od czego to się wzięło i co spowodowało niewydolność tego narządu u mnie.Ktoś wkońcu pomyślał,że może to być reakcja na hormony tarczycy ale endokrynolog zaprzeczał i mówił że to mało prawdopodobne.Niemniej jednak postanowiłem spróbować odstawić hormony i od razu poczułem się lepiej jeżeli chodzi o wątrobę.Niestety po 6 miesiącach pojawiła się mega arytmia i po ostrej reakcji mojego lekarza wróciłem do przyjmowania euthyroxu.Problem z wątrobą mam do tej pory,ale tak na prawdę najgorsze chyba już za mną.Przez około 5 lat miałem niezłe jazdy,nie mogłem jeść bo miałem non stop nudności,często wymiotowałem,bardzo bolało mnie w boku.Miałem nawet taki okres że jak zjadłem cokolwiek to od razu kładłem się bo tak byłem osłabiony.Nie wspomne o alkoholu bo to oczywiste,że ani kropli nie mogłem wypić bo od razu następowało zatrucie.
Jakoś się to ustabilizowało chociaż wyniki są dalej powyżej normy.Zdania co do mojej przypadlości z wątroba są podzielone,ale kilku lekarzy wspomniało że przyczyną mogły być hormony tarczycy,które zacząłem zażywać.Tak czy inaczej sprawa pozostaje niewyjaśniona.
RafQ

przez miko84 15 sie 2010, 19:09
Czytałem o tych przytarczycach, ale nadal nie wiem jak to się diagnozuje. Miałem robione usg i wychwyt jodu, nie wiem jakie badania zrobić by wykluczyć przytarczyce.
miko84

przez MOCca 15 sie 2010, 19:18
RafQ napisał(a):Tak czy inaczej sprawa pozostaje niewyjaśniona.

:? :-|

Czy teraz przyjmujesz jakieś leki wspomagające pracę wątroby ?

miko84

Nadczynność przytarczyc.
Polega na zwiększeniu w surowicy stężenia parathormonu – hormonu przytarczyc, którego nadmiar powoduje hiperkalcemię (wzrost poziomu wapnia) oraz hipofosfatemię (spadek poziomu fosforanów) we krwi. Przytarczyce to niewielkie narządy wewnętrznego wydzielania, położone w obrębie szyi tuż obok tarczycy. Nadczynność przytarczyc wpływa na kości, zęby, naczynia krwionośne, nerki, układ pokarmowy, ośrodkowy układ nerwowy i skórę. Choroba atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn, dotyczy chorych w różnym wieku, jednak najczęściej chorują osoby w wieku 30-50 lat.

Najczęstsze dolegliwości i objawy, cytuje:

Bóle kostne
Złamania kości
Kolka nerkowa wynikająca z obecności kamieni w drogach moczowych
Krwiomocz
Bóle brzucha (mogą wskazywać na zapalenie trzustki lub wrzód żołądka)
Utrata łaknienia
Nudności, wymioty
Zaparcia
Depresja
Psychoza
Niekiedy choroba może przebiegać bezobjawowo, a zwiększone stężenie wapnia w surowicy wykrywane jest przypadkowo.

Stężenie wapna we krwi jest chyba jedyną mi znaną wychwytu choroby przytarczyc. Nalepiej skonsultuj sie z lekarzem. ;) Może już to czytałeś http://www.emedica.pl/szczeg_choroby.php3?nr=40&typ=1

[Dodane po edycji:]

Chciałam zapytać jeszcze.. osoby z niedoczynnością czy krwawią Wam też dziąsła? :roll:

przez miko84 15 sie 2010, 20:39
No depresja jako jeden z objawów, ciekawe. Dzięki za info. Zrobię jeszcze badanie parathormonu.
miko84

przez RafQ 15 sie 2010, 20:57
MOCca w tej chwili na wątrobe nie biorę praktycznie nic.Kiedyś brałem Hepatil,ale nie powiedziałbym żebym odczuwał jakieś pozytywne działanie tego leku.

Odnośnie krwawiących dziąseł,to u mnie nic takiego nigdy nie występowało.
RafQ

przez El Chupacabra 15 sie 2010, 21:56
Czy ktos odpowie na moje ostatnie pytanie ? :roll:

przez MOCca 15 sie 2010, 22:22
RafQ, podobno dobry jest Silimarol ten silniejszy, najlepiej przyjmować przez trzy miesiące, to jedzą u mnie w domu. ;)

Chupacabra, cały czas odpowiadamy. ;) Masz takie możliwości:

*wyniki krwi

*obraz USG

innych możliwości nie ma, jeśli w tych badaniach wychodzą jakieś nieprawidłowości wtedy wykonuje się dodatkowe, np., (jeśli jest guz, guzki,).

miko84, tylko później idź do specjalisty, nic na własną rękę. :nono: ;)

przez El Chupacabra 15 sie 2010, 22:46
Ok, wreszcie jasna odpowiedz :)

przez MOCca 17 sie 2010, 11:22
Po pierwszych dwóch dniach euforia i dobre samopoczucie, teraz mam jakieś nudności i znów to samo, chyba przeżyłam efekt placebo. ;)

Sortuj wg