SSRI-temat ogólny

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Zwięzłe przedstawienie mechanizmu działania SSRI.

przez hashim 11 paź 2011, 18:32
Mirtazapina to bloker 5ht2a i 5ht2c (troche silniej jak pisał miko blokuje 5ht2c niz 5ht2a) oraz agonista 5ht1aco chyba też zwiększa uwalnianie dopaminy w korze czołowej? tu mam sprzeczne dane z tym 5ht1a

trazodon według ostatnich badań to agonista a nie antagonista 5ht2c oraz bloker 5ht2a, blokuje również acetylocholine

Cyproheptadyna blokuje i 5ht2a i 5ht2c oraz antagonizuje h1 (szkodzi uczeniu) oraz antagonizuje muskarynowe

Pizotifen blokuje i 5ht2a i 5ht2c oraz blokuje histaminowe i muskatynowe (podobnie jak cyproheptadynA)

Agonistą 5ht1a jest buspoiron

Mam jeszcze, że osmotezon agonista 5ht1a nasilił wzrost dopaminy w korze czołowej po kokainie

przez ania_taka 11 paź 2011, 18:50
hmm a jeżeli już dzięki SSRI odwrażliwią się te receptory po kilku tygodniach i wypuszczają więcej serotoniny do przestrzeni to dlaczego kurcze nie nauczą się raz na zawsze żeby tak już robić i po zaprzestaniu leków wszystko wraca?

przez nickyfour13 11 paź 2011, 19:52
odpowiedź jest prosta. kiedy wprowadzamy z zewnątrz sztucznie jakąś substancje równowaga biochemiczna w mózgu sie zmienia, ale oczywiście do czasu kiedy substancja ta jest obecna w organizmie. później wszystko musi wrócić do poprzedniego stanu, nie ma innej opcji. wyobrazasz sobie np. że po wypiciu alkoholu czujesz jego działanie do końca zycia? to tak nie działa, że zmusimy mózg do uwalniania większej ilości serotoniny a on to pokornie będzie robił już cały czas

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Dość pilne pytanie w/s SSRI

przez manko 13 paź 2011, 07:49
ja też przechodziłem z każdego leku z dnia na dzień bez żadnej przerwy. Myślę że w większości leków można tak robić. Z tego co wiem to tylko po inhibitorach MAO nie wolno brać od razu SSRI tylko dopiero po dwu tygodniach.

przez NoMoreDepression 13 paź 2011, 15:21
Tez tak przechodzilem z dnia na dzien, nie ma problemu. Nie zawali sie swiat jak troche tego escitalopramu "najdzie" na fluoksetyne... Z inhibitorami MAO jedynie mozna by sie obawiac.

przez ania_taka 13 paź 2011, 18:36
hmmm szkoda więc żę mózgu nie można poddać terapii behawioralnej żeby się tego wyuczył :)

przez paradoksy 13 paź 2011, 18:41
Mareczku, mówiłeś że już się nie będziesz na forum rejestrował...? :bezradny:
paradoksy

przez Zmęczonyyy 13 paź 2011, 19:27
ania_taka poniewaz zwykle tak jest ze odstawiając leki zaczynają działać w mózgu podobne mechanizmy jakie były obecne przed ich zastosowaniem tzn.w przypadku SSRI po ich odstawieniu szczególnie gdy zrobi się to zbyt szybko ale i często po powolnym ich odstawianiu autoreceptory ponownie zaczynają jako reakcja z odbicia blokować wyrzut serotoniny do przestrzeni międzysynaptycznej co skutkuje nieprzyjemnymi objawami abstynencyjnymi.
Po nagłym odstawieniu miałem 3 dni "chorobę morską" i "grypę"
Zmęczonyyy

przez ania_taka 14 paź 2011, 17:44
Zmęczonyyy ja po powolnym odstawianiu antydepresanta miałam różne dziwadła,a po trzech miesiącach musiałam wrócić do brania, ehh

teraz znowu odstawiam ale będę to robić duuuużo wolniej :)

przez brak uczuć 24 paź 2011, 11:48
A jak mi głupi lekarz zapisywał bez potrzeby seroxat przez bite 7 lat to mogły mi się te receptory na maxa odwrażliwić? I może dlatego w ogóle nie odczuwam przyjemnosci i nie odczuwam uczuć?Tzn czuje pustke i cierpienie caly czas
brak uczuć

przez hashim 24 paź 2011, 12:48
Brak uczuc lecz ta tarczyce plus zelazo, leki odstawiaj na bok.
Seroxat do kosza.

przez ania_taka 25 paź 2011, 18:21
hm... no cóż.... u mnie paroksetyna hamuje natrętne myśli i czynnosci zupełnie, a jeżeli chodzi o emocje to nie zauwazyłam żadnego działania. Potrafię się wkurzyć na maksa i być zła jak osa, mało z dumy nie pękam na wywiadówkach u córci :) a i jak do tej pory cieszyć się potrafię tak na prawdę też. Biorę ponad rok. Wcześniej też brałam rok potem 3 m-ce przerwy. I mam nadzieje że te emocje mi sie nie "spłaszczą"

przez lucasso 26 paź 2011, 03:39
Nic ci nie bedzie. Lekarze w stanach potrafia trzy antydepresanty na raz wypisac...

Ja np z fluoksetyny na wenlafaksyne schodzilem w trzy dni a na ulotkach pisza zaleznie od producenta TYDZIEN, DWA, lub TRZY tygodnie.

przez shinobi 26 paź 2011, 12:04
Amon_Rah napisał(a):Prawdopodobnie zadne. Ja przeszedlem z fluoksetyny na sertraline z dnia na dzien i nic sie nie stalo. I lekarz nic nie mowil o zadnych okresach poltrwania i odczekiwania. Identycznie z dnia na dzien pzechodzilem z sertraliny na Paroxetyne.

Potwierdzam. Też z dnia na dzień zmieniałem antydepresanty z jednego na drugi, z tego co pamiętam przerwy dłuższe miałem tylko w przypadki zmiany np. moklobemidu na SSRI i anafranil

Sortuj wg