SSRI-temat ogólny

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Re: Najlepszy SSRI obecnie dostepny

przez *Wiola* 22 paź 2010, 21:07
anafranil-t588-924.html
Poczytaj, sporo informacji tam jest. Czy Tobie pomoże to trudno powiedzieć. Sam widzisz jednym pomaga taki lek, a drugim inny. Dlatego nie można odpowiedzieć jaki jest najlepszy bo dla każdego najlepszy jest inny. Zależy od organizmu. Trzeba po prostu próbować i trafić na najlepszy dla siebie.
Moderator

przez El Chupacabra 22 paź 2010, 21:12
zaqzax napisał(a):Według dziesiątek różnych badań wygląda to tak:

1. Escitalopram (Lexapro)
2. Sertralina (Zoloft)
3. Paroxetyna (Seroxat)

te 3 leki sa najczesciej przepisywanymi ssri.

+ Fluoksetyna

Ogolnie trudno jest stwierdzic, ktory najlepszy. Jest to kwestia tego na czym Ci bardziej zalezy, np. Paroxetyna jest dobra, ale ostro sie po niej tyje i kladzie libido a Zoloft troche mniej skutecznie podnosi nastroj, ale mniej sie tyje i wieksze libido. Twoj wybor :)

Faktem jest jednak, ze lekarstwa powyzej (troche watpliwosci mam co do Zoloftu) sa lekami pierwszego rzutu, bo wiekszosci pacjentow pomagaja.

wola człowieka jest jego niebem

przez Moolik 22 paź 2010, 21:24
Lexapro nie działa paroksetyna fakt tyje sie strasznie lecz działa sertralinyt i fluoksetyny nie probowałem nie wiem wydaje mi sie ze f;uoksetyna na fobie na słaba probował ktos ??
Moolik

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez cytrynka84 23 paź 2010, 14:37
Paroxetyna najlepsza na fobie,f.spoleczna tez chyba mam,bo nie wychodze prawie z domu,kiedys paro b.mi pomogla na stany lekowe,a teraz jak ja bralam to wytrzymalam tylko 2 tyg,bo byly straszne sk.ub.,ogromne leki i jeszcze pare innych dla mnie nie do zniesienia :( , musialam paro odstawic

U mnie najlepszy z lekow na leki i depresje to Efectin,wyciagnal mnie nie raz juz z okropnego stanu,teraz tez go biore,dopadl mnie znowu mega kryzys,ale to przez trudna sytuacje,a nie to ze lek nie dziala,bez niego bym sobie wogole nie poradzila Efectin to SNRI,chce mi sie czesciej wyjsc z domu,chyba dzieki niemu wlasnie.
Life is brutal!

Sertralina 100mg

przez nnn 23 paź 2010, 20:11
Nie wiem który jest najlepszy ale czytałem ciekawe artykuły na temat fluoksetyny:
a) http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=60
b) http://www.biomedical.pl/psychologia/prozac-tabletka-szczescia-192.html

[Dodane po edycji:]

"Prozac(fluoksetyna) nie powoduje, że pracownik poniżany przez szefa będzie lepiej tłumił negatywne emocje. Wręcz przeciwnie - po prozacu ma szanse wybuchnąć i przyłożyć przełożonemu prawym prostym. Prozac zmniejszając nieśmiałość i wrażliwość na dezaprobatę ułatwia wyrażanie agresji - do tego stopnia, że wręcz nie zaleca się stosowania go u osób nadmiernie agresywnych, bo może to jeszcze nasilić ich agresywne zachowania. Prozac ułatwia też uświadamiane sobie bolesnych faktów, które wcześniej mogły być wypierane ze świadomości. Ktoś, kto nie chciał przyznać, że bywa w pracy poniżany, po prozacu może dojść do takiego stwierdzenia. "
nnn

przez Moolik 23 paź 2010, 20:32
Zapytam lekarza o fluoksetyne ale powie pewnie ze za słaba na fobie społeczna i skoro lexapro nie działa to chyba wroce do paroksetyny bo juz chyba tylko to zostało

[Dodane po edycji:]

Ciekawe kiedy na rynek znowu wejdzie jakas naprawde działajac substancja :d bo ten escitalopram do chyba nie do konca działa ;]
Moolik

Re: SSRI-chemiczna kastracja...

przez linka 09 lis 2010, 13:32
Marek77 napisał(a):Uwazam ze na ulotkach SSRI powinno byc napisane ze leki te powodują-anhedonie i ze mogą indukowac objawy podobne (jesli nie takie same) jak w schizofrenii prostej !!!

Nie, że powodują, ale że MOGĄ powodować ......... poza tym, jeśli nie jest to potwierdzone badaniami to nie ma potrzeby zamieszczać tego na ulotce.....a zaufaj mi, jeśli byłby to skutek przyjmowania tych leków, taki 100% to żaden koncern farmaceutyczny nie narażałby się na milionowe procesy ( w takim np. USA) zatajając takie rzeczy.....

Ja nie miałam/nie mam żadnej anhedonii......nie mówiąc już o objawach schizofrenicznych........i znając kilka osób jedzących SSRI - wiem, ze nie zdarza się to zbyt często.....
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez Shadowmere 09 lis 2010, 14:03
Bierzesz najdelikatniejsze ssri z rozsadnymi przerwami..
Shadowmere

przez miko84 09 lis 2010, 18:01
Z kolei firmy mogą wpływać na wyniki badań. Nikt nie udowodni, że to ssri spowodowały zmiany w mózgu prowadzące do anhedonii.
miko84

Re: Jak sobie radzicie z poceniem po ssri?

przez rebus 10 lis 2010, 12:46
Niestety Mozarin na pocenie nic nie pomógł. Idę dzisiaj do mojego lekarza i spróbuję poprosić o coś innego. Za to odczułem, że lęki się zmniejszyły, ale nie do tego stopnia, do którego bym chciał. Głowa i ręce nadal się trzęsą w stresowych sytuacjach a do tego jeszcze ten pot :x Ciekawe co wymyśli mój lekarz :roll:

miko84, może Ty byś mi mógł polecić coś, co będę mógł zaproponować mojemu lekarzowi? dodam jeszcze, że po mozarinie bardzo ciężko u mnie o pobudzenie do działania, wszystko odkładam na ostatnią chwilę przez co mam problemy na uczelni.

przez agusiaww 10 lis 2010, 14:12
rebus, ja mialam masakryczne poty po wenli, po 1,5 roku brania minelo.
Warto żyć, warto marzyć, bo to co osiągalne możliwe jest do zdobycia.

przez miko84 10 lis 2010, 21:05
Po 1.5 roku? LOL, no to nieźle. Rebus na potliwość pomogła mi doxepina w połączeniu z pramolanem - byłem bardzo zdziwiony gdy przestałem się pocić bo nic nigdy wcześniej nie zmniejszyło mojej potliwości. Leki serotoninowe nasilają moją potliwość i czasami to jest nieprzyjemne - pocę się głównie pod pachami i na dłoniach.

Ogólnie uważam tak - leki serotoninowe i noradrenalinowe mogą zwiększać potliwość. Leki trójpierścieniowe mogą ją zmniejszać u niektórych. Wiesz co, ja bym Ci radził spróbować doxepiny/amitryptyliny (przeczekać ich początkowe przymulające działanie które mija po ok tygodniu, najlepiej brać je na noc przed snem), albo np do mozarinu dołożyć stabilizator - np lamotrygina u mnie wyeliminowała część roztrzęsienia na leku z grupy SSRI. Zapytaj się lekarza czy zna gabapentynę.
miko84

Re: Parcie na słodycze podczas zażyw SSRI

przez Anna R. 10 lis 2010, 22:22
Ochotę na węglowodany, której nie mogłam przezwyciężyć, miałam jedynie podczas brania Mirzatenu. Puchłam jak balonik w tempie imponującym.
Przy SSRI, sertralinie i fluo niesamowicie schudłam. Ponoć tyje się przy paroksetynie- za krotko brałam, żeby coś sensownego powiedzieć.
Heimat ist kein Ort, Heimat ist ein Gefühl
Herbert Grönemeyer

Re: Parcie na słodycze podczas zażyw SSRI

przez LatającyKubek 13 lis 2010, 14:02
Już myślałam, że tylko ja mam z tym problem. Odkąd zaczęłam brać SSRI chęć na czekoladę wzrosła o 100%, za to chęć na spożywanie jakichkolwiek innych posiłków drastycznie zmalała, przez co schudłam.
Przynajmniej teraz mogę się tłumaczyć z mojego parcia na czekoladę ^^"

Sortuj wg