Elektrowstrząsy (ECT) -kompendium wiedzy

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Elektrowstrząsy (ECT) -kompendium wiedzy

przez To takie czary... 15 lip 2010, 23:23
Szukałem na tym forum wiedzy na temat elektrowstrząsów (ECT), znalazłem -jest kilkanaście tematów ale odpowiedzi albo niewiele,albo temat nagle się urwał ,lub trzeba się przebić przez kilkanaście stron żeby poczytać na temat.
Może przydałoby się to zebrać w jednym miejscu ?
Chciałbym żeby ten wątek stał się takim kompendium wiedzy ,chodzi głównie o ludzi którzy przeszli ECT osobiście bo ich zdanie jest chyba najcenniejsze.

Być może oszczędzę komuś wiele czasu więc wrzucam to co znalazłem m.innymi na tym forum przy pomocy opcji "szukaj" .
Zaznaczam że nie miałem siły szukać więcej i pewnie to co wrzuciłem jest tylko ułamkiem tematu.

W załączniku wrzucam spakowany zipem plik w formacie (*.htm) czyli zwykła strona www którą każdy otworzy.
Przed czytaniem trzeba to rozpakować WinRarem,Winzipem albo sam windows XP posiada opcję wypakowywania takich plików.

Każdy temat ,nagłówek /link oznaczyłem kolorem niebieskim,dla czytelności tematy są oddzielone poziomymi kreskami od siebie,
Odpowiedzi zaczynają się zwykle od myślnika,
Pozwoliłem sobie oznaczyć kolorem czerwonym i brązowym interesujące mnie zdania (może to wyglądać subiektywnie więc nie wińcie mnie za to).

Niestety od siebie nie mogę dorzucić nic nowego na ten temat, nie miałem takiej terapii -stąd moja ciekawość.

Zachęcam do dzielenia się tutaj swoimi przeżyciami związanymi z tą nietypową terapią np: jakie mieliście skutki uboczne,czy przed zabiegiem byliście pytani o zgodę, czy teraz uważacie że decyzja o poddaniu się ECT była słuszna, na co waszym zdaniem pomogły/nie pomogły ECT ,w jakim szpitalu ta terapia miała miejsce i w którym roku itd.

Pozdrawiam.

[Dodane po edycji:]

Mimo tego co znalazłem nadal mam pytania :
Teoretycznie pacjent chorujący na depresje musi wyrazić zgodę na terapię ECT (chyba na piśmie?).Zastanawiam się czy dobrowolnie zgłaszając się do szpitala można na wstępie w dokumentach coś takiego zastrzec sobie (tzn. zgadzam się /lub nie zgadzam się na elektrowstrząsy).Jak waszym zdaniem coś takiego powinno wyglądać w momencie zapisu do szpitala?

Martwię się bo "Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego" jest tak skonstruowana że daje psychiatrom ogromną władzę nad hospitalizowanym pacjentem a po fakcie dochodzenie sądowe swoich praw jest raczej skazane na porażkę -startujesz z pozycji osoby chorej psychicznie więc ogromnie tracisz wiarygodność w oczach każdego.Tutaj wszyscy będą się podpierali diagnozą /decyzją nawet bardzo przeciętnego psychiatry.

Pozdrawiam.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
To takie czary...

Re: Elektrowstrząsy (ECT) -kompendium wiedzy

przez Pasman 23 lip 2010, 22:29
2 znajomych mialo elektrowstrzasy. Zero poprawy. Moim zdaniem jest to metoda swiadczaca o bezsilnosci psychiatrow.
Wszystkie wymienione tutaj porady moga byc nieprawidłowe. Stosujesz na własne ryzyko !

przez To takie czary... 24 lip 2010, 00:42
Pasman napisał(a):2 znajomych mialo elektrowstrzasy. Zero poprawy.
Czyli 2 głosy na NIE.
Dzięki za wypowiedź Pasman ,już się bałem że w tym wątku sam będę sobie zadawał pytania i na nie odpowiadał :smile:
To takie czary...

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Zenonek 24 lip 2010, 12:26
EW to jedna z najskuteczniejszych metod jezeli chodzi o mocne depresje i CHAD.

W zasadzie wszystkie podreczniki renomowane tak mowia.

EW zostaly poddawane wielu badaniom klinicznym.

To, ze nie pomogly 2 osobom to nic nie znaczy gdyz tysiacom pomagaja.

przez Shadowmere 24 lip 2010, 12:37
U 84 % po pierwszej sesji ew widac od razu poprawę klinicznie istotną.Z chęcią bym się poddala,bo to daje szybkie i wymierne rezultaty,a nie jakies *****olenie,terapie i bujanie się z lekami.
Shadowmere

przez To takie czary... 25 lip 2010, 19:12
Zenonek,Shadowmere -dziękuję za wypowiedz.

Jeśli chodzi o renomowane podręczniki to wydaje mi się że w swoim czasie było też mnóstwo takich na temat lobotomii,ludzie robili na tym wielkie kariery a czas pokazał...

Niestety nasza medycyna zawsze pozostaje w tyle za chorobami ,kiedyś stosowano nagminnie upuszczanie krwi na wszystkie dolegliwości -dziś wiemy że nie jest to dobry pomysł.

Macie rację,były również pozytywne wypowiedzi o elektrowstrząsach jako ostatniej desce doraźnego ratunku na ciężkie stany.

Zapraszam wszystkich do dalszej dyskusji.
To takie czary...

ECT - elektrowstrząsy

przez zaqzax 22 wrz 2010, 22:39
ktoś z Was miał terapie elektrowstrząsami ? chyba warte spróbowania
jak ktoś się leczy latami i wypróbował dziesiątki leków i ciągle jest to samo.
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

Re: ECT - elektrowstrząsy

przez Badziak 22 wrz 2010, 22:44
Dziś dzięki dokładniejszemu uwzględnianiu stanu somatycznego pacjenta, stałemu monitorowaniu czynności życiowych, zastosowaniu krótkotrwałego znieczulenia ogólnego i zwiotczenia mięśni, elektrowstrząsy uważane są za metodę bezpieczną. Wprowadzenie ponadto tzw. zabiegów jednostronnych (przepływ prądu elektrycznego tylko przez jedną półkulę mózgu) znacznie zmniejszyło ryzyko zaburzeń pamięci u chorych leczonych tą metodą.

Elektrowstrząsy wykonuje zespół składający się z doświadczonego psychiatry, anestezjologa i wykwalifikowanej pielęgniarki. Przed podjęciem leczenia wykonuje się szereg badań dodatkowych, a ostatecznej kwalifikacji do leczenia dokonują internista i anestezjolog. W stanach depresyjnych przeprowadza się 4-12 zabiegów w czasie kuracji, wykonywanych przeważnie dwa razy w tygodniu (czasem trzy). Efekt kliniczny leczenia elektrowstrząsami nieraz obserwuje się już po 1-3 zabiegach i jest on znacznie szybszy niż w czasie leczenia lekami przeciwdepresyjnymi. Jeśli zadowalający efekt leczenia wystąpi już po kilku zabiegach, to dalszych zabiegów się nie kontynuuje. Po leczeniu elektrowstrząsami wielu pacjentom, o ile to możliwe, zaleca się przyjmowanie małych dawek leków przeciwdepresyjnych.

Brzmi nie tak strasznie jak się wydaje. ;) Ale ja bym się w życiu nie zdecydowała. I z niecierpliwością czekam na relację kogoś kto to przeżył. ;)
Zaburzenia depresyjno-lękowe z elementami fobii społecznej:
Anafranil SR (klomipramina) 150 mg
Amizepin (karbamazepina) 400 mg

+ terapia behawioralno-poznawcza :)

przez nnn 23 wrz 2010, 11:57
ja też bym się tego bał...tzn. bał bym się że mi coś uszkodzi i będę upośledzony.
Jak o tym pomyślę to przypomina mi się ta scena z filmu "Lot nad kukułczym gniazdem" - jak ten gościu zaczął dusić pielęgniarkę po czym za karę dostał elektrowstrząsy...

[Dodane po edycji:]

"Najpoważniejszym powikłaniem są (przeważnie przemijające) zaburzenia pamięci występujące u chorych."
nnn

przez RafQ 23 wrz 2010, 12:49
Zaqzax - dopóki nie wypróbujesz wszystkich leków + ich kombinacji nie myśl nawet o elektro.
RafQ

przez linka 23 wrz 2010, 12:59
Połączyłam :smile:
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez nnn 23 wrz 2010, 13:00
przeważnie przemijających problemów z pamięcią krótkotrwałą ... w twoim przypadku mogły by one nie przeminąć
nnn

przez Zenonek 23 wrz 2010, 13:35
Praktycznie na polskiej scenie intenetowej nie ma zadnych wypowiedzi osob po EW...

Trzeba poszukac na anglojezycznych, na pewno sie znajdzie mnostwo opinii...

przez zaqzax 23 wrz 2010, 16:13
jesli mi sie nie polepszy w ciagu 2 tygodni to ide na elekrowstrząsy na ktore poczekam z miesiac.
wczesniej tydzien hospitalizacji i potrzebne badania i obserwacja i podjecie decyzji czy mnie troche popier* prądem.
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

Sortuj wg