Kortyzol

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Kortyzol

przez miko84 21 mar 2012, 10:30
Usg pokaże jedynie jakieś większe zmiany, powiększone narządy. Jak Ci zależy na zdrowiu to jak pisał el_testosterone: TK nadnerczy (czyli całej jamy brzusznej), możesz zrobić też dobową zbiórkę moczu na kortyzol.
miko84

Kortyzol

przez betii 26 mar 2012, 17:52
witajcie
bylam na badaniach, odstawilam neurotop i kortyzol wyszedl dobry, po tescie proby hamowania deksametazolem takze wyszedl prawidlowy.
zapytalam lekarza endokr.czemu powiedziala ze u osob z chorobami psych. o takim stanie emocjonalnym moze on tak skakac i jest trudny w ocenie.
ja przeczytalam w wikipedii ze neurotop hamuje test i wynik wychodzi dodatni. mialam usg mies.temu i bylo ok. dzis nadnercze jedno jest nieco powiekszone a drugie nie co oceny nie widoczne. lekarz nie skomentowal mi dzisiejszego usg.
moje objawy te dusznosci zlewne poty 24h na dobe wskazywaly cuskinga ale jak kortyzol jest w normie to nie ma podstaw. jzu nie wiem co robic bo nawet z domu nie wychodze bo leje sie ze mnie strasznie, najg.plecy klatka glowa...wszystko. nawet w nocy.
endokryn.powidziala mi ze moze byc to po lekach jakich piore bo w skutkach ubocznych maja potliwosc, ale juz welbutrinu nie biore, neurotopu tez, abilify zmniejszono mi do1 tabl.doszedl mi od mies.enronax-pisze ze powoduje potliwosc zwiekszona ale biore go krotko a objawy mam nadmierne od grudnia.
czy leki mogly tak uszkodzic organizm? i co mozna zrobic bo juz zaden lekarz nie wie. mialam konsultacje kardiologiczna, neurologiczna, ginekolog, endokryn. i jest ok. a te poty jak nie kortyzol to leki albo silna nerwica. ale juz jak radzic sobie nikt mi nie powiedzial.

Kortyzol

przez el_testosterone 26 mar 2012, 18:43
To nie Cushing zatem. Może nerwica.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Kortyzol

przez joku4 02 cze 2012, 20:00
Przy niskim kortyzolu szczerze odradzam żeń-szeń. Mój kortyzol jest skrajnie niski i ten cudny korzonek doprowadza mnie do gwałtownych wymiotów. Mam też niskie ACTH.

Kortyzol

przez jasiek 03 cze 2012, 09:46
Na wzrost kortyzolu dobra lukrecja.

Kortyzol

przez xanonymous 22 lip 2012, 23:01
miko84 napisał(a):Witam.

... Ogólnie wiadomo, że wysoki kortyzol jest odpowiedzialny za depresję ... a jego niski poziom objawia się ... depresją ...

Pozdrawiam

Hmmm... :?

Kortyzol

przez kornelia_lilia 22 lip 2012, 23:07
Na wzrost kortyzolu dobra lukrecja.

A na jego obniżenie, co jest dobre?
Najtrudniej jest widzieć słońce… wierzyć w słońce i nie czuć ciepła. /H. Poświatowska/
Nigdy, nigdy nie żałuj, że zrobiłaś cokolwiek, jeśli robiąc to, byłaś szczęśliwa /Dorotea de Spirito/

Kortyzol

przez xanonymous 22 lip 2012, 23:09
Chyba tzw. adaptogeny jak żeń szeń, różeniec górski itp. Uodparniają na stres ponoć.

Kortyzol

przez leonardo 02 lut 2013, 22:23
Witam,

widze że robicie testy kortyzolu ale nijak nie możecie wyciągnąć z tego wniosków.
Jest to spowodowane tym że są dwa etapy "ciemnej dupy".

Pierwszy to zwiększona produkcja kortyzolu, drugi to zbyt mała jego produkcja (jego poziom w ogóle nie wzrasta po stresie).

ad. 1. http://www.natural-weight-loss-myths-re ... stion.html
tutaj mamy wykres jak produkcja kortyzolu rośnie, dlatego niektóre osoby mają za wysoki wynik.

ad 2. http://www.sciencedirect.com/science/ar ... 3009002467

witać tutaj pięknie na wykresie że osoby z lękiem panicznym wogóle nie zwiększają poziomu kortyzolu po stresie... tutaj jest odpowiedź dlaczego niektórzy czują się źle a wynik kortyzolu jest ok.

Całe to zjawisko nazywa się zmęczniem adrenalinowym lub rozregulowaniem osi HPA ("adrenal fatigue" lub "HPA axis dysregulation")

Na razie sam drążę ten temat, jak bede coś wiedział więcej to napisze.

Kortyzol

przez devnull 18 lut 2013, 05:04
Nad tym kortyzolem już nie raz myślałem, kiedyś jako dziecko budziłem się rano zmotywowany i chętny do działania, dzisiaj jest odwrotnie, mimo że mam dzisiaj znacznie większe powody do radości niż za bycia dzieckiem, to i tak mam silna nerwice pod postacia depresji.
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

Kortyzol

przez michall 02 maja 2013, 19:46
Zrobiłem badanie na kortyzol. Wynik 21,90 o 8:30 (norma o tej porze 3,7-19,4). Miałem cholerny problem z tkankami, a wszystko zaczęło się 5 lat temu od ataku nerwicy natręctw, gdzie ogólnie nie wiedziałem kim jestem a czułem jedynie wielki stres, a potem zaczęły się problemy ze skórą, nabłonkiem, refluksem żoładkowym trwające do dziś...
Tak więc póki co szprycuję się wit. C, Omega-3, GABA, wit. B6 (to wszystko obniża kortyzol) i zauważyłem po niecałym tygodniu poprawę stanu skóry i nabłonka. Mam od razu lepszą wydolność (nie wiem czy kiedyś miałem lepszą). A poza tym lepiej się czuję psychicznie, jakby mam większy luz psychiczny i mniej obaw. A warto dodać, że notorycznie wysoki stan kortyzolu powoduje zaburzenia depresyjne.
Teraz zamierzam iść do endokrynologa, żeby zbadać czy ten zafajdany kortyzol to wynik stresu czy może mam nadczynność nadnerczy (produkują kortyzol). Bo było tak, że w wakacje kiedy nie było stresów przez 3-4 miesiące ten kortyzol prawodpodobnie ciągle był wysoki, gdyż dolegliwości nie ustępowały.
Jest ktoś kto miał podobne problemy?

Kortyzol

przez Ala123 11 maja 2014, 19:19
Czy lerivon10 i alventa mają wpływ na wynik badania kortyzolu?

-- 11 maja 2014, 19:21 --

Czy wczasoe brania alventy i lerivonu raz dziennie mogę zrobić badanie hormonów?Biorę 3tydzień i nie zaleca się przerwania.

Kortyzol

przez Chada 18 cze 2014, 01:41
Czy muszę mieć skierowanie od lekarza na badanie poziomu kortyzolu w prywatnym laboratorium?Czy psychiatra wypiszę takie skierowanie jeśli tak owe jest potrzebne?

-- 18 cze 2014, 08:43 --

Chada napisał(a):Czy muszę mieć skierowanie od lekarza na badanie poziomu kortyzolu w prywatnym laboratorium?Czy psychiatra wypiszę takie skierowanie jeśli tak owe jest potrzebne?

Ok przedzwoniłem i się dowiedziałem ;p

Lamotrygina 150mg

Kortyzol

przez betii 18 cze 2014, 09:04
nie nie potrzebne jest skierowane, wazne aby zrobic go ok godz. 8-wówczas jest chyba jego najw.stężenie i lek. tak zalecają.
tylko badanie kortyzolu jest drogie ok 45zl

Sortuj wg