Ciągłe zmęczenie a napięcie

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez coccinella 15 sty 2014, 20:06
Pokrótce opiszę moj problem. Chciałabym, żebyście napisali co myślicie i czy to możliwe.
Od około 10 lat choruję na depresje i miewam epizody bulimiczne, od 2 lat jestem ciągle zmęczona i śpiąca i jest to dla mnie ogromny problem.
Od roku jestem w terapii, od prawie roku na lekach (brałam fluoksetyne, wenle, escil, pramolan, (we wszystkich czterech dochodzilam do najwyzszej dawki) wellbutrin i cital). Nie było poprawy w żadnej sferze. Jedynie na początku brania wellbutrinu czułam się trochę mniej zmęczona, ale nie mialam energii i tak. Połączenie well i citalu jest dla mnie całkiem dobre jeśli chodzi o samopoczucie, czuję się lepiej, częściej się uśmiecham. Ale nadal jestem zmęczona.
Myślałam o reboksetynie albo moklobemidzie, które mają aktywizować.

Jeśli chodzi o mnie, to jestem cały czas w napięciu. Nie umiem się wyluzowac, nie umiem odpoczywać, nie umiem mieć wszystkiego w dupie, bardzo się przejmuję i stresuję wszystkim. Cały czas czuję napięcie w ramionach, karku. Jak jestem między ludźmi, jak jestem w pracy. Nawet jak jestem sama ze sobą, to nie potrafię się odprężyć.

Ostatnio ktoś mi zasugerował, że zamiast brać leki, które mają aktywizować, powinnam brać coś, co uspokaja, żeby pozbyć się tego napięcia, bo to przejmowanie się wszysktim sprawia, że tracę bardzo dużo energii i przez to mogę być zmęczona.

Boję się tylko, że jak wezmę coś na uspokojenie, to będę zamulona totalnie i będę spać całymi dniami.
Mój poprzedni psychiatra chciał mnie właśnie tak leczyć, ale wtedy stwierdziłam, że nie ma racji... być może to był błąd.
Obecny psychiatra nawet o tym nie wspomniał i próbuje mnie zaktywizować lekami.

Co myslicie? :)
Z góry dziękuję :)
Nie chce mi się.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez marti27 16 sty 2014, 00:16
Mnie takie na uspokojenie bardzo zamulaly zyc sie nie dalo normalnie.

przez coccinella 16 sty 2014, 18:08
Nikt? :)
Nie chce mi się.

przez lunatic 18 sty 2014, 14:10
coccinella,
miałem identyczny problem, ciągły brak energii, ospałośc, lekarz ciągle kombinował z lekami aktywizującymi a akurat w moim przypadku nie to jest przyczyną osłabienia
Może być coś takiego, ze leki aktywizujące dają paradoksalnie odwrotny efekt, jezeli tak jest mozna przypuszczac ze zmeczenie, brak energii jest spowodowany przewlekłym napięciem, stanem lękowym, który objawia się w postaci zmęczenia i leki aktywizujące mało co pomogą a mogą jeszcze nasilić zmęczenie
Przykładowo u mnie leki aktywizujące poprzez swoje uboczne efekty w postaci wzrostu napięcia, lęku powodowały jeszcze większe osłabienie
W takim przypadku mozna spróbować uderzyć całkiem z innej strony, tzn wziąć lek o głównym działaniu przeciwlekowym a nie aktywizującym i mozliwe ze dzialanie aktywizujące takiego leku będzie o wiele lepsze od typowego leku o profilu aktywizującym, przynajmniej tak było u mnie
Napisz w jakich dawkach brałaś jakie leki i czy było coś takiego ze po lekach pobudzających było jeszcze wieksze zmeczenie

-- 18 sty 2014, 13:21 --

aa, oczywiście lekarz na to nie wpadł, sam musiałem do tego dojść, lekarze pytają o objaw i daję lek o takim profilu jakie się ma objawy, zaden się nie pofatyguje o bardziej dogłębną analizę

przez coccinella 18 sty 2014, 14:40
Dzięki lunatic, zależało mi, zebyś odpisał, bo wiem, że masz podobny problem.
Mój poprzedni psychiatra właśnie wpadł na coś takiego, ale wtedy to mi się wydawało to zupełnie bez sensu. Chciałam, żeby coś w końcu mnie pobudziło, dodało energii, a on chciał mnie uspokajać. Zmieniłam psychiatrę...
Obecny psychiatra leczy mnie pobudzającymi lekami, nawet nie wspomniał o tym, że moglibyśmy zadziałać inaczej.
Co brałam dotychczas:
- fevarin dawno temu, kilka lat temu, nie pamiętam jakie dawki, wtedy nie zwracałam na to uwagi. Nie czułam, żeby działał, nie czułam też nic złego po nim.
- fluoksetyna zaczęłam od 10mg, doszłam do 60mg. Nie działała. Wzmagała apetyt. Nie czułam się lepiej psychicznie, nadal byłam zmęczona. Trochę bardziej się pociłam.
- wenla - doszłam do 112,5. Tak samo jak fluo, nic poprawy, nic uboków (czasem lekkie zaparcia), więcej jadłam.
- pramolan - brałam może tydzień, strasznie mi usypiał. Jedną tabletkę, nie pamiętam jakie są dawki.
- elicea - od 5mg doszłam do 20mg. Zero reakcji.
- wellbutrin - najpierw 150 przez 2 miesiące. Czułam, że coś ruszyło. Nie byłam juz ciągle zmęczona, ale też nie było jakiegoś super przypływu energii. Ot, nie spałam całymi dniami. Potem zwiększyli dawkę do 300mg. Brałam przez 2 tygodnie. Strasznie piszczało mi w uszach, to było nie do wytrzymania. I nie czułam poprawy. Wróciłam do 150mg.
- cital - dostałam cital do wellbutrinu miesiąc temu.
Obecnie biorę 150 well i 20mg cital. Czuję się troche lepiej psychicznie, cześciej się uśmiecham. Nie miewam takich mega dołów. Jest w miarę stabilnie. Nie super, ale stabilnie. Ale zmęczona jestem nadal.
Nie czuję większego zmęczenia po wellbutrinie ani po żandym innym leku.

Od ponad dwóch lat ani razu nie obudziłam się wyspana, wypoczęta, choiciaż paradoksalnie nie mam problemów ze snem. Nie budzę się w nocy.
Nie chce mi się.

przez lunatic 18 sty 2014, 15:06
Jeżeli przyczyną zmęczenia nie jest stan lękowy to zamiast Wellbutrinu możnaby spróbowac Edronax do Citalu.Pod względem aktywizacyjnym jest lepszy od Wellbutrinu. Jeżeli jednak to zmęczenie ma coś wspolnego z lękiem to odstawiłbym wszystkie leki aktywizujące i wziął albo paroksetynę albo sertralinę, chyba sertralinę, bo paroksetyna sama w sobie często daje senność, ale znów jesli nie zadziałałaby nasennie to ma lepsze działanie p/lękowe, trzebaby spróbować. Dodatkowo (u Ciebie koniecznie) 1g kwasu EPA z grupy Omega3 - potęguje działanie p/depresyjne SSRI.
Ja bym w ogóle ten Cital zmienił na sertralinę,bez względu na to czy byś brała sam SSRI czy w połączeniu z lekiem aktywizujacym, ale to tylko moja opinia

przez coccinella 18 sty 2014, 15:38
lunatic napisał(a):Jeżeli przyczyną zmęczenia nie jest stan lękowy to zamiast Wellbutrinu możnaby spróbowac Edronax do Citalu.Pod względem aktywizacyjnym jest lepszy od Wellbutrinu. Jeżeli jednak to zmęczenie ma coś wspolnego z lękiem to odstawiłbym wszystkie leki aktywizujące i wziął albo paroksetynę albo sertralinę, chyba sertralinę, bo paroksetyna sama w sobie często daje senność, ale znów jesli nie zadziałałaby nasennie to ma lepsze działanie p/lękowe, trzebaby spróbować. Dodatkowo (u Ciebie koniecznie) 1g kwasu EPA z grupy Omega3 - potęguje działanie p/depresyjne SSRI.
Ja bym w ogóle ten Cital zmienił na sertralinę,bez względu na to czy byś brała sam SSRI czy w połączeniu z lekiem aktywizujacym, ale to tylko moja opinia

Dziękuję lunatic. Chyba będę próbować działać od innej strony, zamiast pobudzać, uspokajać.

Nie rozumiem tylko tego zdania: Dodatkowo (u Ciebie koniecznie) 1g kwasu EPA z grupy Omega3 - potęguje działanie p/depresyjne SSRI.
Nie chce mi się.

przez lunatic 18 sty 2014, 15:49
chodzi o to ze dodanie 1 grama dziennie kwasu EPA Omega3 do SSRI ma potwierdzone działanie wzmacniające działanie p/depresyjne SSRI. Jeżeli nie ma u Ciebie pełnej poprawy po lekach to ja bym dodał to, powinien być lepszy efekt.

przez coccinella 18 sty 2014, 15:58
lunatic napisał(a):chodzi o to ze dodanie 1 grama dziennie kwasu EPA Omega3 do SSRI ma potwierdzone działanie wzmacniające działanie p/depresyjne SSRI. Jeżeli nie ma u Ciebie pełnej poprawy po lekach to ja bym dodał to, powinien być lepszy efekt.

masz tu na myśli np. po prostu tran? Czy jakiś konkretny preparat?
Nie chce mi się.

przez lunatic 18 sty 2014, 16:30
coccinella,
podobne do tranu, w aptece jest masa leków z Omega, jednym z najlepszych jest BioCardine Omega 3, ale jest dosyć drogi, jest tez Olimp Gold Omega 3, ta sama dawka a o połowę tańszy, ale jakościowo nie wiem czy tak samo dobry, ja biorę te dwa razem, na 1g EPA wychodzą 4 kapsułki dziennie

przez CórkaNocy 26 sty 2014, 20:09
to komuś pomogły na zmęczenie kwasy omega? ja tam brałam prawie rok i zmian nie odczułam, nie wierzę w takie bajery, skoro psychotropy nie mogły mi pomóc to tym bardziej omega
CórkaNocy

przez Aluś 26 sty 2014, 22:25
ja również brałem kwasy omega.Reakcji Brak :/
Obrazek

Chciałem zmienić świat. Doszedłem jed­nak do wnios­ku, że mogę je­dynie zmienić siebie

przez lunatic 27 sty 2014, 21:32
CórkaNocy, Aluś,
zależy jaki preparat i w jakiej dawce, na rynku jest masa różnego szajsu za pare zł za opakowanie, poza tym oprócz dobrej jakości musi byś odpowiednia dawka, za niskie nie działają

przez coccinella 14 lis 2014, 20:05
Odświeżam temat. Minęło trochę czasu. Nadal jestem na citalu 60mg. Niestety nic nie ruszyło. Jestem zmęczona. Zmieniłam ostatnio psychiatrę i pani powiedziała, ze może serte mi przepisze na kolejnej wizycie. Komuś może coś pomogło przez ten czas?
Nie chce mi się.

Sortuj wg