Antagoniści NMDA-nowa rola w depresji.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez miko84 07 mar 2010, 19:42
Witajcie. Coraz więcej słyszy się o badaniach nad antagonistami receptorów NMDA i systemu glutaminergicznego i ich roli w depresji. Są np badania nad działaniem Memantyny (leku stosowanego w chrobie Alzheimera) w ADHD, depresji, zaburzeniach lękowych. Spotkałem się też ostatnio na necie z tekstami ludzi, którzy brali ten lek i którym pomógł on w depresji/zaburzeniach lękowych lub fobii społecznej.

Memantyna jest antagonistą receptora NMDA i agonistą dopaminowego receptora D2. Jako, że stosuję atualnie agonistę dopaminy i mój stan się znacznie poprawił, ale jestem b. ciekaw czy może być jeszcze lepiej i czy lek ten (działający zupełnie inaczej niż większość) ma jakieś pozytywne działanie, postanowiłem zamówić jego generyk (oryginał jest dość drogi i pewnie ciężko byłoby zdobyć receptę) na zagranicznej stronce i spróbować jego działania na sobie. Jak tylko lek dojdzie to zdam relację w tym oto poście.

PS. Alkohol w pewien sposób wpływa na glutaminian, więc może częściowe, pozytywne działanie alkoholu jest powiązane z tym systemem?

[Dodane po edycji:]

Podaje link do badań: http://www.neurotransmitter.net/depress ... amate.html
miko84

Re: Antagoniści NMDA-nowa rola w depresji.

przez Pasman 07 mar 2010, 21:33
Testuj na pewno bedzie to wartosciowe. Z tym ze leki to polsrodek drugie pol to terapia..
Wszystkie wymienione tutaj porady moga byc nieprawidłowe. Stosujesz na własne ryzyko !

przez kuzyn 23 mar 2010, 21:51
Bardzo ciekawy temat.

Na jednym z forów ktoś opisywał lekkie pobudzenie ruchowe i silne pamięci i postrzegania po memantynie.

Jednak w miare zwiekszenia dawki mogą wystąpić lęki, halucynacje, zmęczenie, senność bóle głowy.

Dodatkowa stymulacja dopaminy, a antagonizm NMDA to gdzies mi sie obiło o uszy że szybko leczy z prokastynacji.
mirtazapino ojczyzno moja

gdzie Ty jesteś?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 24 mar 2010, 11:16
Nie zamierzam na razie zwiększać dawki i zacznę od 5 mg 1 raz dziennie. Czytałem pare relacji osób chorych na fobię społeczną, że dobrze działało. Także na OCD. Może przesyłka przyjdzie w tym tyg.
miko84

przez kuzyn 25 mar 2010, 22:09
czekam niecierpliwie na relacje, bo mnie też memantyna ciekawi
mirtazapino ojczyzno moja

gdzie Ty jesteś?

przez miko84 29 mar 2010, 16:05
Ok mam memantynę i wzięłem dziś pierwszą dawkę - 5mg. Jak coś zauważę to zdam relację. Pozdrawiam.
miko84

przez depresyjny098 02 kwi 2010, 09:01
No i co brahu?
depresyjny098

przez miko84 02 kwi 2010, 10:33
Na razie nic,chyba za krótko biorę, albo za małą dawkę -5mg. Odrzuciłem ropinirol bo chciałem sprawdzić jak działa czysta memantyna i przez pierwsze dni odczuwałem jakby wzrost noradrenaliny, który był blokowany przez ropinirol - zwiększyła się nerwowość. Pozytywny efekt memantyny to wzrost koncentracji, ale nie wiem czy to nie jest spowodowane wzrostem noradrenaliny. Tak czy owak, spektakularnych efektów nie odczuwam, a szkoda... zobacze jak będzie z czasem. Ostatnio w badanich wyszło mi DHEA ponad normę, więc zastanawiam się jak tam moje nadnercza...planuję zrobić korytol rano i parę innych hormonów nadnerczowych.

[Dodane po edycji:]

Zaprzestanie przyjmowania ropinirolu było błędem. Ten lek rzeczywiście działa na mnie bardzo pozytywnie. W ostatnich dniach zaobserwowałem powrót zwiększonego napięcia mięśni, a przez to bólu karku, nerwowości, problemów ze snem i wycofania społecznego, na co ropinirol tak świetnie działał. Dziś rano było na tyle kijowo, że wróciłem do ropinirolu 1 mg, a teraz już czuję się coraz lepiej. Może spróbuję brać memantynę z ropinirolem.
miko84

przez wacekk 23 sie 2012, 14:07
Biore amantadyne (antagonista nmda) i mam dobry nastrój, tylko że dokucza mi senność i zmęczenie czy ma to zwiazek z antagonizowaniem nmda?

-- 16 paź 2012, 21:23 --

testuje ktoś obecnie antagonistów nmda?

przez Kalebx3 28 cze 2013, 16:37
Miko napisał:
Witajcie. Coraz więcej słyszy się o badaniach nad antagonistami receptorów NMDA i systemu glutaminergicznego i ich roli w depresji. Są np badania nad działaniem Memantyny (leku stosowanego w chrobie Alzheimera) w ADHD, depresji, zaburzeniach lękowych. Spotkałem się też ostatnio na necie z tekstami ludzi, którzy brali ten lek i którym pomógł on w depresji/zaburzeniach lękowych lub fobii społecznej.

Memantyna jest antagonistą receptora NMDA i agonistą dopaminowego receptora D2.

dziś zażyłem ( dzięki uprzejmości pewnej osoby )pierwszą w życiu b. małą dawkę ( 2,5 mg) Memantyny. Po dwóch godzinach naszedł mnie bardzo dobry nastrój ( a obudziłem się kurews*o wkur=wiony, bez powodu ) i superowo wyciszony.PO PROSTU SUPER! Nie wiem jak i na czym to polega te antagoniści NMDA ,ale jak dla mnie BOMBA! Jak na tym leku dalej tak pójdzie będę chyba pierwszy czubkiem , który na trwale wyleczył się ( dzięki eksperymentom ) z ADHD ;) . Nara.

Marek 77 napisal:
"O memantynie czytałem wiele pozytywnych opinii na zachodnich portalach,prawdopodobnie jako antagonista NMDA gdy przewlekle się ją stosuje upreguluje receptory dopaminowe ".

-- 28 cze 2013, 17:04 --

i to jeszcze :
<<<Wracając do patomechanizmu depresji, przez długi czas dominowała omówiona powyżej teoria monoaminowa, sugerująca zaburzenia w obrębie jednego z trzech układów transmisyjnych: serotoninergicznego, noradrenergicznego lub dopaminianergicznego. Jednak ostatnio coraz częściej zwraca się uwagę na rolę glutaminianu w kontekście depresji. Szacuje się, że transmisja glutaminianergiczna stanowi około 90% całkowitego przekaźnictwa w mózgu. U ludzi ze zdiagnozowaną depresją obserwowany jest zwiększony poziom glutaminianu w płynie mózgowo-rdzeniowym. Kolejną przesłanką wiążącą zaburzenia transmisji glutaminianergicznej z depresją są wyniki badań fragmentów kory mózgowej pobranych od samobójców, u których mierzona w korze frontalnej ilość receptorów NMDA (receptory jonotropowe dla kwasu glutaminowego) uległa zmniejszeniu. W związku z tym, nowych LPD poszukuje się, między innymi, wśród związków będących ligandami receptorów dla kwasu glutaminowego.>>>

Teraz juz wiem w czy będę drążył receptory NMDA , zwłaszcza ,że Ibogaina i tramadol też są w tej grupie( mementyna )

-- 28 cze 2013, 17:14 --

To ta grupa , całkiem ciekawe
oj dobra ta memantyna , oj dobTypowe antagonistów receptora NMDA obejmują:
Amantadyna [ 22 ]
Ketamina
Methoxetamine
Fencyklidyna (PCP)
Podtlenek azotu
Dekstrometorfan i dekstrorfan
Memantine
Etanol
Riluzole (stosowany w ALS) [ 23 ]
Ksenon
HU-211 (również kannabinoidów )
Ołów (Pb2 +) [ 24 ]
Conantokins
Huperzine
Atomoksetyna [ 25 ]
Podwójne opioidowych i antagonistów receptora NMDA:
Ketobemidon
Metadon
Dekstropropoksyfen
Tramadol
Kratom alkaloidy
Ibogaina
ra :lol: ;)

-- 28 cze 2013, 17:17 --

Następujące 52 stron tej kategorii z 52 ogółem. Ta lista może nie odzwierciedlać najnowszych zmian ( dowiedz się więcej ).
*
Antagonista receptora NMDA
A
Akamprosat
Napoje alkoholowe
Amantadine
AP-7 (lek)
AP5
Aptiganel
B
Besonprodil
C
CGP-37849
D
DCKA
Delucemine
Dexanabinol
Dekstrometorfan
Dekstrorfan
Dizocilpiny
E
Eliprodil
Esketamine
Etanol
E cd.
NEFA (lek)
G
Gacyclidine
Gavestinel
H
Hodgkinsine
Huperzine
Ja
Ibogaina
Ifenprodil
Indantadol
K
Ketamina
Ketobemidon
Kwas kinureninowy
L
Levomethadone
Lubeluzole
LY-235, 959
M
Memantine
Metaphit
Midafotel
N
Nerameksanu
N cd.
Podtlenek azotu
P
PEAQX
Perzinfotelu
Fencyklidyna
8A-PDHQ
Psychotridine
R
Recreational zastosowanie ketaminy
Remacemidu
Rhynchophylline
Riluzole
S
Sabeluzole
Selfotel
T
Tiletamine
Tramadol
Traxoprodil
X
Ksenon
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez JużTuByłem 28 cze 2013, 18:45
Tolerancja rośnie tak jak przy benzo czy można cały czas brać ? miko brałeś to bardzo dawno jak na Ciebie zadziałało ?
Nie powiem też mnie to zainteresowało ;)
"Oj mój człowieku, jak ja to życie kocham
Kocham, i nie na prochach pokonać cię zdołam
Bo kiedy człowiek woła, inny go nie słyszy
Rośnie w siłę"

przez Kalebx3 28 cze 2013, 19:26
Dobry lek ta Memantyna ,ale tak mnie dziś po niej ciągnęło do alkoholu ,że masakra . Już rozważałem ,żeby trzepnąć ze dwa piwa . Takie głody , szok! Od jutra w karmanie zaczynam nosić Anticol w razie co. Nie będzie pierdolen+a i łykam jak pojawi się jakieś zagrożenie .Tak samo miałem na początku z Metylo, jesli chodzi o fajki .
Memantyna to chyba jest u mnie brakujące ogniwo w tej układance.
Spróbuj . ;)
O tolerce nie wiem , bo dziś pierwszy raz 2,5 mg ,ale myśle ,że poza 5-7,5 dziennie nie wyjadę.
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez tiktalk 28 cze 2013, 19:30
Kalebx3, to naprawdę zachęcające w następnym tygodniu będę testował. Ma działanie stymulujące? Jak w kwestii ochoty do kontaktów społecznych? Jest jakieś działanie na układ krążenia?
ps. metylo już zarzuciłem jest fajnie ;)
tianeptyna 4x12,5 / wiadro supli ;)

przez Marek1977 28 cze 2013, 19:30
Wg wiki tianeptyna również oddziałuje na receptory NMDA i AMPA.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tianeptine
Conscientia est, necesse est

Sortuj wg