Doxepin vs. Amitryptylinum

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Doxepin vs. Amitryptylinum

przez olo20 15 sie 2009, 08:45
Czy ktoś z Was stosował te dwa leki? Z jakim skutkiem? Czy mógłbym prosić o podanie podobieństw i różnic?

Mam stwierdzone zaburzenia lękowo-nerwicowo-depresyjne, z którymi wiążą się u mnie zmiany somatyczne, w tym hormonalne, i stosuję Doxepin (oraz po drodze parę innych leków) - w sumie nienajgorzej się na nim czuję, ale jestem na nim bardzo często przeziębiony i mam zmiany skórne (nie wiem, czy to nie reakcja alergiczna). Może A. byłaby lepsza? Z góry dziękuję za odpowiedź.
"Dajcie mocny napój ginącemu i wino strapionemu na duchu!Niech piją i zapomną o nędzy i nie pomną już swojego trudu". Przypowieści, 31:6-7

Re: Doxepin vs. Amitryptylinum

przez isj 15 sie 2009, 21:01
Amitryptylina cechuje się zwiekszonym działaniem antycholinergicznym i daje więcej objawów ubocznych, jest też nieznacznie bardziej kardiotoksyczna od doksepiny i nie działa przeciwlękowo. Doksepinę stosuje się w zaburzeniach lękowych z depresją, nerwicach narządowych itd., amitryptylina to zwykły antydepresant. A zmiany hormonalne i wypryski na skórze nie mają nic wspólnego z poziomem serotoniny (ma, ale to są już neuroendokrynne szczegóły, o których nie musisz wiedzieć) ani noradrenaliny, ale z pracą tarczycy. Zabierz się najpierw za TSH+wolne hormony. Amitryptylinę odradzam - zwłaszcza, gdyby okazało się, że cierpisz na nadczyność. W zaburzeniach lękowych nikt jej nie stosuje. W wypadku nadczynności doksepina także nie jest wskazana. Spróbuj wenlafaksyny paroksetyny sertralinylub trazodonu.
Samouczek neurologiczno-lekowy, ostatnia aktualizacja: 12.07.2009. Temat: SSRI-wstęp. Serdecznie zapraszam do lektury. Następna prezentacja: sertralina.

Yoyo, bring the condoms, I'm in room 203 50 Cent
isj

Sortuj wg