Samouczek neurologiczno-lekowy. Uwagi, komentarze

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Re: Samouczek neurologiczno-lekowy

przez Anna R. 09 paź 2009, 21:15
Jest to poniekąd racja, ponieważ my piszemy jako laicy, opierając się na własnych doświadczeniach, Isj natomiast pretenduje do miana fachowca i rady jakich udziela są nie zawsze słuszne, za to bardzo stanowcze i ostre w tonie. Nie raz zalecał przerwanie terapii już na początku lub w ogóle jej nie podejmowanie i poddawał w wątpliwość kwalifikacje lekarza, chociaż zalecony zestaw leków nie świadczył o błędzie w sztuce i mógł poprawić stan chorego. Praktyka lekarza klinicysty różni się bowiem zdecydowanie od wiedzy teoretycznej.

Jestem zdania, ze powinniśmy starać się stosować do wskazówek psychiatry, bo zawsze jest szansa na poprawę naszego stanu zdrowia. Jeśli mimo wypróbowania kilku leków z różnych grup nadal jest źle, wtedy czas na internet i szukanie przyczyny tego stanu rzeczy oraz pomocy. Obawa przed efektami ubocznymi lub niewiara w skuteczność leczenia były przyczyną niepowodzenia nie jednej terapii.
Heimat ist kein Ort, Heimat ist ein Gefühl
Herbert Grönemeyer

Re: Samouczek neurologiczno-lekowy

przez bunny_wrrr 10 paź 2009, 22:53
ja nadal nie rozumiem z czym wy macie problem wiec jeszcze raz :mrgreen: :
isj nie jest fachowcem (co wyraznie zaznacza) ale posiada nieco wieksza teoretyczna wiedze niz wiekszosc osob wypowiadajaych sie tutaj co wedlug mnie daje mu prawo do wypowiadania sie w nieco ponad laickiej manierze
praktyczne porady oparte na wlasnych doswiadczeniach moga byc nietrafione ze zblizonym prawdopodobienstwem bo kazdy przypadek choc podobny zawsze jest inny i nikt nie jest w stanie przewidziec konsekwencji
jednak kazdy na forum ma prawo do podzielenia sie tym co wie czy to wiedza praktyczna czy teoretyczna i nikt nikomu nie wytyka ze jego wiedza jest niebezpieczna choc w teorii mogloby sie tak okazac za kazdym razem
(juz pomijajac fakt ze akurat w tym watku nie ma konkretnych rad ale wiedza teoretyczna 'ogolna' jaka by mozna znalezc w oficjalnych publikacjach czyli zamiast czytac kilka tekstow ma sie wszystko w pigulce)
jesli ktos zamiast szukac porady u specjalisty ma zamiar tylko i wylacznie opierac sie na tym co wyczyta w jakimkolwiek forumowym watku to jest to ze tak powiem juz tylko jego problem kazdy ma swoj rozum
wladze forum oficjalnie zrzekaja sie odpowiedzialnosci za posty forumowiczow co jest oczywiste i powinno wystarczyc za wszelkie ostrzezenia
btw dyskredytowanie calkiem cennej dzialalnosci na forum to dla mnie albo wyraz zlosliwosci albo zazdrosci

i przypominam ze do komentarzy zostal zalozony oddzielny watek :roll:
you can't get rid of your fears...but you can learn to live with them
Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
ExModerator

Re: Samouczek neurologiczno-lekowy. Uwagi, komentarze

przez MOCca 26 lut 2010, 14:13
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić dokładniej związek serotoniny a ACTH, otóż cierpie na dwukrotnie przekroczoną dawkę przy czym kortyzol jest w granicy, dodam że prolaktyna też podwyższona.
idxcie na całosc nie łapiąc yonka, pusycyajcie latawce na łące i dmuchajcie motzlki...

"Wyobraź sobie prawa i obowiązki, przywiązania i potrzeby, wspomnienia i wdzięczność, zespól to wszystko pod jednym imieniem i imieniem tym będzie Ojczyzna". V.v.G.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez namiestnik 26 lut 2010, 18:02
Już się ucieszyłem, że będzie kolejna część samouczka, a to znowu komentarze w wątku w którym miał być samouczek.

przez MOCca 26 lut 2010, 18:07
namiestnik, samouczek jest tu samouczek-neurologiczno-lekowy-t16740.html a tu są komentarze. ;)
idxcie na całosc nie łapiąc yonka, pusycyajcie latawce na łące i dmuchajcie motzlki...

"Wyobraź sobie prawa i obowiązki, przywiązania i potrzeby, wspomnienia i wdzięczność, zespól to wszystko pod jednym imieniem i imieniem tym będzie Ojczyzna". V.v.G.

przez isj 26 lut 2010, 23:08
MOCca napisał(a):Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić dokładniej związek serotoniny a ACTH, otóż cierpie na dwukrotnie przekroczoną dawkę przy czym kortyzol jest w granicy, dodam że prolaktyna też podwyższona.
To w takim razie trzeba wyjaśnić hiperprolaktynemię w pierwszym rzędzie, gdyż daje ona te same objawy co niedobór serotoniny, która prolaktynę uwalnia. Bardzo prawdopodobne, jest, że to wydzielanie serotoniny powoduje u Ciebie podwyższony poziom prolaktyny (ile?).

Prolaktyna jest syntetyzowana i wydzielana przez komórki przedniego płata przysadki zwane komórkami laktotropowymi. Bezpoœrednio hamująco na wydzielanie prolaktyny wpływa dopamina podwzgórzowa. Na powierzchni komórek laktotropowych znajdują się receptory D2, dlatego każde zmniejszenie iloœści dopaminy (fizjologiczne, patologiczne, jatrogenne – farmakologiczne), docierającej do receptorów dopaminowych D2 na tych komórkach, doprowadza do wzrostu stężenia prolaktyny. Stąd w leczeniu farmakologicznym hiperprolaktynemii zastosowanie znajdują agoniœści dopaminy (np. bromokryptyna, kabergolina). To jednak jest zadanie dla endokrynologa, ja stąd niewiele mogę pomóc, do Ach nie przywiązywałbym tak dużej wagi, jak do korelacji seroroniny z prolaktyną.

Żeby lepiej zorientować się w Twoich zaburzeniach, powinnaś podać, jakie objawy Ci dokuczają. Ponieważ, paradoksalnie, nadmiar serotoniny powoduje inne objawy niż te sygnalizujące nadmiar prolaktyny. Nadmiar serotoniny powoduje stany maniakalne, objawy wytwórcze (np. czujesz nieistniejące zapachy, słyszysz głosy) przeskoki dobowego rytmu snu. Nadmiar prolaktyny objawia się depresją, lękiem, rozdrażnieniem, niską tolerancją stresu, obniżeniem libido etc.

Ważna rzecz - melatonina. Jest to zsyntetyzowana i rozłożona serotonina wytwarzana podczas snu, ważną rzeczą dla tego procesu jest przebywanie w ciemnym pomieszczeniu. Zaś ekspozycja na światło sprzyja wydzielaniu serotoniny. W związku z tym pytanie: jak sypiasz (oczywiście nie mam na myśli pozycji ;)

Na razie tyle, czekam na odpowiedź, napisz do mnie na priv, a ja Ci dam ew. maila i będziemy dalej radzić, zanim pojdziesz do endokrynologa.

pozdrawiam
Samouczek neurologiczno-lekowy, ostatnia aktualizacja: 12.07.2009. Temat: SSRI-wstęp. Serdecznie zapraszam do lektury. Następna prezentacja: sertralina.

Yoyo, bring the condoms, I'm in room 203 50 Cent
isj

Re: Samouczek neurologiczno-lekowy. Uwagi, kom

przez namiestnik 27 lut 2010, 00:21
MOCca napisał(a):namiestnik, samouczek jest tu samouczek-neurologiczno-lekowy-t16740.html a tu są komentarze. ;)

Aaaa... to w takiem razie wszystko dobrze, tylko w moich zwojach się coś pomieszało :) To lepiej tak niż jak bałagan ma być :)

Samouczek neurologiczno-lekowy. Uwagi, komentarze

przez manneken 03 maja 2011, 22:30
Cześć,czołem!
Jestem nowy na tym forum,chociaż jako "niestowarzyszony" przeglądałem go nieco.Ten wątek zainteresował mnie najbardziej ,bo:
1.Jest pisany ,jak się zdaje,zgodnie z aktualna wiedzą "akademicką",
2.Ma mieć charakter "bryka"/streszczenia jakiegoś tematu,jak kto woli/.
No i dobrze.Wiedzy nigdy za dużo.Pod jednym wszakże warunkiem,że każde zdanie opatrzone będzie ogromnym znakiem zapytania/umownym oczywiście/.
Jako kombatant lecznictwa psychiatrycznego/> 20 lat/ mam prawo do tego pytajnika.
Na koniec,epokowe dzieło naukowe dotyczące elektroniki zaczyna się od słów:"istota prądu elektrycznego nie jest znana".A mózg jest podobno mniej zbadany niż Wszechświat.

Wasz nowy
manneken

Sortuj wg