Samouczek neurologiczno-lekowy. Uwagi, komentarze

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Samouczek neurologiczno-lekowy. Uwagi, komentarze

przez isj 27 cze 2009, 19:07
Tutaj proszę o wpisywanie swoich opinii na temat mojej pracy, tak pozytywnych jak i krytycznych. Temat powstaje po to, by zasadnicza część tworzyła zwartą organiczną całość.

W następnej części samouczka poruszę kwestię IBS oraz serotoniny, jak również zaburzeń seksualnym na tle braku 5-HT. Następnie zacznę prezentację leków od benzodiazepin, przez TLPD, po SSRI, SSRI, NaSSA oraz Trazodon i Coaxil. Nie będę omawiał neuroleptyków, ponieważ nie mam na ich temat wystarczającej wiedzy. Jeżeli ktoś ma i chciałby się nią podzielić, proszę bardzo.

Jest to temat w którym komentujemy posty napisane w temacie: Samouczek neurologiczno-lekowy
Samouczek neurologiczno-lekowy, ostatnia aktualizacja: 12.07.2009. Temat: SSRI-wstęp. Serdecznie zapraszam do lektury. Następna prezentacja: sertralina.

Yoyo, bring the condoms, I'm in room 203 50 Cent
isj

Re: Samouczek neurologiczno-lekowy. Uwagi, komentarze

przez citi 30 cze 2009, 19:35
isj napisał(a):Serotonina – 5-HT i jej niedobory to główny sprawca depresji(...)

isj napisał(a):(...)Klasycznym przejawem tego ostatniego jest zespół jelita nadwrażliwego ściśle uwarunkowany z z jednym z receptorów serotoninergicznych 5-HT4. Objawy głównie ze strony układu pokarmowego najprawdopodobniej oznaczają zaburzone przekaźnictwo serotoniny. Jej brak powoduje depresję, rzadziej manię, stany lękowe oraz bezsenność. Serotonina jest modulatorem temperatury ciała, ciśnienia krwi, wydzielania hormonalnego .Zmniejszenie aktywności układu serotoninergicznego podnosi impulsywność i zwiększa agresywność u zwierząt oraz u ludzi.(...)

coś o mnie
depresja i IBS (biegunkowa postac)
czy jej niski poziom/brak (jeśli chodzi o wpływ na ciśnienie krwi i temp. ciała), może powodowac niskie cisnienie krwi i niską temp? bo u mnie cos takiego występuje, mam srednio 80/50 a ostatnio był rekord 76/46
i zawsze mialam niską temp ciala. np 36.2 w chorobie, grypie gdzie wiekszosc ludzi ma wysoką u mnie dochodzi najwyzej do 37-37.4

prolaktyne i tsh mam w normie

isj napisał(a):(...)Receptory serotoninergiczne to: 5-HT1 A, B, D-F, 5-HT2 A-C, 5-HT3, 5HT4, 5-HT5 A-B, 5-HT6, 5-HT-7. Ich funkcje i rolę omówię szerzej podejmując tematykę IBS oraz [b]obniżonej sprawności seksualnej[\b] na tle serotoninergicznym.(...)

to ja już czekam na to omówienie...

isj napisał(a):(...)Efekt wywierany przez serotoninę na czynnośc motoryczną przewodu pokarmowego

Receptor Dolny zw. przełyku Żołądek Jel. Cienkie Jel. Grube Odb.

5-HT1 p h p h h
5-HT2 ? p p p p
5-HT3 p p p p ?
5-HT4 p p p p/h ?
5-HT7 ? ? p h h

p=pobudzanie, h=hamowanie, ?=efekt nieznany(...)

czyli u mnie wychodziloby 5-HT2 lub 3
isj napisał(a):(...)Potwierdzono skuteczność anatognistów receptora 5-HT3 w IBS-D (biegunka)(...)

z tego bardziej że 5-HT3

co dalej daje nam
isj napisał(a):(...)Z przewagą biegunek antagoniści 5-HT3 (alosetron, cilansetron)
antagoniści 5-HT4 (piboserod, sulaniserod)
antagoniści 5-HT3 i 5-HT4 (tropisetron)(...)

i
isj napisał(a):(...)Z mieszana z przewagą bólu trzewnego SSRI,SNRI, TLDP (amitryptylina, doksepina, imipramina, nortryptylina, trymaprymina)(...)

bo przy tym występują okropne bóle (wymioty + omdlenia-chyba z bólu)
isj napisał(a):(...)Potwierdzono skuteczność anatognistów receptora 5-HT3 w IBS-D (biegunka)(...)

a to mnie pociesza

Dzieki wielkie za opracowanie... będę śledzic kolejne "odcinki" ;)

przez isj 01 lip 2009, 18:45
basior napisał(a):piszesz ze dopamina moze powodowac agresje,uzaleznienie od seksu czy hazardu...nienapisałes jednak czy wynika to z niedoboru czy raczej nadmiaru dopaminy
Nadmiar.

citi napisał(a):prolaktyne i tsh mam w normie
A tyroksynę? Ile wynosi Twoje TSH?
Samouczek neurologiczno-lekowy, ostatnia aktualizacja: 12.07.2009. Temat: SSRI-wstęp. Serdecznie zapraszam do lektury. Następna prezentacja: sertralina.

isj

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez citi 01 lip 2009, 22:11
citi napisał(a):prolaktyne i tsh mam w normie
A tyroksynę? Ile wynosi Twoje TSH?[/quote]
1.08 ulU/ml (zakres wartości ref. 0.40-4.00)

przez miko84 02 lip 2009, 10:26
Z dopaminą nie jest tak prosto. Bo dzieci cierpiące na ADHD często przejawiają agresję, a podaje się im stymulanty czyli leki hamujące wychwyt zwrotny dopaminy. U ludzi z zespołem niespokojnych nóg podaje się agonistów dopaminy. Moim zdaniem agresję może powodować i nadmiar i niedobór dopaminy.
miko84

przez Anna R. 02 lip 2009, 10:55
Wplyw poszczegolnych substancji na sfere seksualna omowiony zostal naprawde rzetelnie. Jedyne z czym bym sie do konca nie zgodzila to sertralina. Ok 50 % osob nia leczonych wykazuje dysfunkcje seksualne, a to moim zdaniem sporo. Z wlasnego doswiadczenia moge powiedziec, ze jesli chodzi o SSRI, to mozliwosci, co prawda niewielkie ale jednak, byly jedynie podczas brania Seronilu (fluoksetyna). Natomiast Asentra byla pod tym wzgledem jedna wielka porazka.
Heimat ist kein Ort, Heimat ist ein Gefühl
Herbert Grönemeyer

przez isj 02 lip 2009, 15:02
To są jedynie i aż opracowania naukowe, sam mam z ich wynikami sprzeczne doświadczenia. Wenlafaksyna wcale nie podwyższyła, a nieznacznie obniżyła ciśnienie tętnicze i nie spowodowała spadku libido.

Dodałem dziś parę słów na temat benzodiazepin.

[Dodane po edycji:]

@citi: masz świetne TSH, o spadki ciśnienia powinieneś winić któryś z leków, jakie bierzesz. Nie stosujesz czasem klonidyny (agonista DA, lek przeciwnadciśnieniowy)?
Ostatnio edytowano 02 lip 2009, 15:18 przez isj, łącznie edytowano 1 raz

isj

przez Anna R. 02 lip 2009, 15:14
Zaburzenia, jak wiemy, nigdy nie dotycza 100% osob przyjmujacych antydepresanty. Zapoznalam sie rowniez z wynikami badan naukowych i sertralina wypadla w nich naprawde marnie, jesli chodzi o dysfunkcje seksualne. 60 % mezczyzn i 40% kobiet leczonych ta substancja cierpialo na anoorgazmie. Escitalopram i wenlafaksyna dawaly wynik 30%, a paroksetyna i bupropion 15%.
Herbert Grönemeyer

przez Anna R. 02 lip 2009, 15:15
Zaburzenia, jak wiemy, nigdy nie dotycza 100% osob przyjmujacych antydepresanty. Zapoznalam sie rowniez z wynikami badan naukowych i sertralina wypadla w nich naprawde marnie, jesli chodzi o dysfunkcje seksualne. 60 % mezczyzn i 40% kobiet leczonych ta substancja cierpialo na anoorgazmie. Escitalopram i wenlafaksyna dawaly wynik 30%, a paroksetyna i bupropion 15%.
Herbert Grönemeyer

przez isj 02 lip 2009, 15:20
A masz link do tych badań? Może daloby się wstawić na końcu przy bibliografii jako suplement do samouczka?

isj

przez citi 02 lip 2009, 17:10
isj... po pierwsze jestem kobietą :-) (nie przepraszaj, nie mam zaznaczonej opcji w profilu)

po 2 nie biorę ŻADNYCH leków... to mój "naturalny stan" :roll: dlatego to tak męczy...a wszyscy lekarze mówią mi że mam sie cieszyc ze takie niskie cisnienie mam :evil:

teraz było 90/50....

[Dodane po edycji:]

dżizas, post zniknął...

ISJ jestem kobietką ;)
i nie biorę ŻADNYCH leków
taka jestem "naturalnie" :/ a lekarze każą mi sie cieszyc że mam tak niskie ciśnienie :-/

przez miko84 02 lip 2009, 18:12
Klonidyna jest agonistą receptorów noradrenaliny, a dokładnie alfa2.
miko84

przez citi 02 lip 2009, 18:47
trzeci raz próbuje napisac

ISJ. po pierwsze jestem kobietką
po 2 nie biore ŻADNYCH leków
taka moja "natura" a lekarze każą sie cieszyc z niskiego cisnienia.... glupota jakas

przez miko84 02 lip 2009, 19:50
Z wiekiem ciśnienie zazwyczaj rośnie, więc z niskiego może Ci się zrobi normalne. Ludziom z normalnego robi się wysokie i umierają na wylewy i zawały.
miko84

Sortuj wg