Po nauroleptykach oczy sztywnieją

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez adelkowska 18 kwi 2008, 20:04
Czy ktoś wie jak się nazywa objaw uboczny po neuroleptykach kiedy oczy uciekają w górę, kark sztywnieje, odczuwa się ogromny lęk przed ludzkimi oczami i ma się natręctwa słowne? Głównie chodzi o to uciekanie gałek ocznych w górę i sztywnienie mięsni karku.

przez adelkowska 19 kwi 2008, 14:41
Miałam, doświadczyłam tych objawów na własnej skórze. Brr .... straszne to było. Ale to uciekanie oczu to raczej nie dyskineza. Dyskineza to raczej tiki mimowolne. A tików nie miałam. Ale właśnie przez owo uciekanie oczu i sztywnienie i napady straznego lęku odstawiłam neuroleptyki raz na zawsze. A ostatnio wzięłam 2 razy Zolafren bo nie mogłam spać i już po 2 dawkach zaczęłam mieć te objawy. No to ja serdecznie dziękuję za wszystkie neuroleptyki świata. :lol:

przez adelkowska 19 kwi 2008, 16:42
Ja dostałam tych przykrych objawów po około półtora roku brania.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Re: Po nauroleptykach oczy sztywnieją

przez asdeer 14 lut 2010, 00:27
krótko:
Uciekanie oczu w górę = dystonie;
stywniejący kark = dyskinezy;
lęk (np. przed tym jak inni ci się przyglądają) wskazuje na objawy fobii (jeżeli peszą cię spojrzenia innych ludzi, boisz się że źle cię odbierają bądź oceniają, to są to typowe objawy należące do spektrum fobii społecznej). Wszystkie te objawy występują bardzo często po neuroleptykach, zarówno starych, jak i atypowaych. Natręctwa słowne i myślowe to również skutki uboczne stosowania neuroleptyków.
Pozdrawiam.

przez aree1987 14 lut 2010, 01:13
asdeer napisał(a):krótko:
Uciekanie oczu w górę = dystonie;
stywniejący kark = dyskinezy;
lęk (np. przed tym jak inni ci się przyglądają) wskazuje na objawy fobii (jeżeli peszą cię spojrzenia innych ludzi, boisz się że źle cię odbierają bądź oceniają, to są to typowe objawy należące do spektrum fobii społecznej). Wszystkie te objawy występują bardzo często po neuroleptykach, zarówno starych, jak i atypowaych. Natręctwa słowne i myślowe to również skutki uboczne stosowania neuroleptyków.
Pozdrawiam.

A coś więcej na ten temat? Źródła?
wenlafaksyna 450mg
--

I'm forever black-eyed
A product of a broken home

przez asdeer 15 lut 2010, 00:07
aree1987,

Witam,

proszę, sprecyzuj dokładniej co byś chciała n/t wiedzieć;
Jeśli chodzi o źródła, to może zacytuję:

"Niektórzy autorzy podkreślają, że pewne leki przeciwpsychotyczne, np. klozapina
mogą wzbudzać kompulsje, rzadziej obsesje i w tym przypadku efekty leczenia
objawów OCD są gorsze, czasem ustępują po odstawieniu neuroleptyku (16)."

źródło:
http://fpn.ipin.edu.pl/archiwum/2005/2/t21z2_3.pdf

"Podawanie przez dłuższy
okres neuroleptyków może często doprowadzać
do niedomogi dopaminergicznej, a to
z kolei może być powodem napadów lęku
oraz depresji w schizofrenii, podobnie jak
w przypadku zespołu Parkinsona"

źródło:
http://www.adamed.com.pl/pdf/PSN/psn%20Nr%203.pdf

Myślę że temat ciekawy, może warto aby wypowiedziały się też inne osoby, które tego doświadczyły, Jak sobie z tym radzą.

Pozdrawiam.

przez monapayne 06 mar 2016, 17:15
Ja nie miałam nigdy Dyskinezy wczesnych czyli ucieknie oczu do góry i inne. Miałam tylko akatyzja. Zreszta ja nawet nie wiem kiedy mi się zaczęły te mimowolne triki, bo trudno mi to było zrozumieć, ze dzieje się to samo. A ten ogromny lek to miałam po odstawienie klozapiny. Taki specyficzny rodzaj leku. Nie bałam się czegoś konkretnie tylko to był napad agresji paniki coś dziwnego. Nie minęło mi i się powiększało i dostałam naprzeciw i urojen i trafiłam do szpitala. Drugi raz po odstawienie klozapiny było cieżko i tez trafiłam do szpitala. Teraz zdarza się co raz mniejsze. W końcu chyba zniknie. Klozapiny nie biorę osiem miesięcy.

Za to po abilify zaczęłam sztywniec i mam to do dziś. Mam tez dystonie.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

Sortuj wg