TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez miko84 19 sty 2014, 19:26
Rozumiem, ale tak jak pisałem, dobrze by było wytrwać do tej kolejnej wizyty bo te skutki uboczne w większości przypadków przechodzą z czasem. 6 dni to bardzo krótko, dobrze by było wytrwać choćby do 2 tygodni i wtedy zobaczyć czy skutki uboczne nadal będą. Dobrze jest to przetrwać by się przekonać czy lek jest dla nas, bo późniejsze zmiany na inne leki też mogą przynieść rozczarowujące skutki uboczne i w ten sposób nie sprawdzisz żadnego leku do końca.
miko84

przez VeritatisSplendor82 19 sty 2014, 19:31
Z tego co czytałam miko Twoje posty, to tianeptyna od samego początku Ci pomagała?

przez miko84 19 sty 2014, 19:33
Brałem ją w 2009 roku i zaczęła pomagać bardzo szybko po 2 tyg. ale maks czułem po 3 miesiącach dopiero (chociaż brałem ją wtedy razem z wellbutrinem, więc nie wiem do końca który z tych leków tak zadziałał). Lek potrzebuje czasu na zadziałanie. Ale jest to łagodny lek i nie bój się, nic złego Ci nie zrobi, wszystko co przeżywasz to kwestia psychiki.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez VeritatisSplendor82 20 sty 2014, 14:29
Poczekam.Zastanawiam się tylko, co w tianeptynie wpływa na tak wysokie tętno..Czuję, że jest to typowo polekowe podwyższenie. Dzięki miko za odpowiedź i pozdrawiam :D

przez violet_hair_ 20 sty 2014, 16:07
VeritatisSplendor82, witaj, za pierwszym razem uboki dały spokój po tygodniu, doskonale Cię rozumiem bo miałam identyczne objawy zwłaszcza w nocy, po dwudniowej przerwie uboki znów się pojawiły i wczoraj po 5 dniach brania Tianeptyny wreszcie przespałam spokojnie noc. Radziłabym nie przerywać brania leku, a przetrzymania jak radzi miko84. Ja zaczęłam sobie mówić w duchu "to tylko głowa" bo inaczej rzeczywiście można zacząć panikować a to w niczym nie pomaga. Zobaczymy jak będzie dalej. Co do wysokiego tętna to na początku miałam takie chwilówki kiedy skakało mi ciśnienie w górę (szczególnie w nocy) - teraz to minęło, więc podejrzewam że pierwsza reakcja na lek. W końcu dla organizmu to coś nowego.
violet_hair_*4w5*INFJ*

przez VeritatisSplendor82 20 sty 2014, 18:05
violet_hair_ dziękuję Ci za odpowiedź. Dam znać za jakiś czas jak sytuacja się rozwija. Dziś siódmy dzień i bez większych zmian. Pozwodzenia i cierpliwości :smile:

przez lunatic 21 sty 2014, 21:57
miko84,
masz moze porównanie działania Wellbutrinu z tianeptyną a samego Wellbutrinu?

przez violet_hair_ 22 sty 2014, 01:29
Dzień 7 po 2-dniowej przerwie.
Wczorajszy dzień to jeden wielki nerw - na wszystko, o wszystko, bez powodu. Totalna masakra i tykająca bomba.
Dziś za to słabość, zawroty głowy, poczucie odrealnienia, kumulowanie się emocji w środku i wyduszony płacz, usłyszałam od kogoś że jestem spokojniejsza ale wcale nie jest mi z tym lepiej, dziwnie fałszywy ten spokój bo w środku wszystko we mnie "drga". Nie mnie nie uspokaja, cały czas czuję straszne napięcie i nie wiem jak sobie z nim poradzić bo zwyczajnie nie radzę sobie sama ze sobą. Czuję się jak opętana. Nie mogę normalnie funkcjonować :( Do tego całodniowe zmęczenie i senność, powieki opadają i mam wrażenie że za sekundę zamknę oczy i odpłynę. Podobnie było też wczoraj. Generalnie od tygodnia jest paskudnie i nic się nie poprawia...;( Zaczynam mieć wątpliwości czy dobrze robię, mam ochotę rzucić to cholerstwo, ale nie wiem co wtedy by się stało. Po prostu mam dość i nie mam już dla siebie cierpliwości. Życie woła, a ja nie umiem/nie mogę do niego podejść.
violet_hair_*4w5*INFJ*

przez lunatic 22 sty 2014, 11:02
violet_hair_,
miałem tak ciągle po tym leku i widzę ze to jednak dość częsta reakcja, odczuwanie ciągłej wewnętrznej wściekłości bez żadnego powodu, z czasem mi się to nasilało i w końcu było nie do zniesienia i trzeba było odstawić lek

-- 22 sty 2014, 10:04 --

tu wszyscy bardzo krytycznie podchodzą do łączenia tego leku z SSRI ze względu na przeciwstawne działanie, ale jednak w okresie jak brałem takie połączenie akurat tego objawu w postaci ciągłej złości jednak nie było, więc moze jednak lekarze wiedzą co robią decydując się na takie lączenie

przez miko84 22 sty 2014, 11:10
Drażliwość i agresywność może wynikać z obniżenia serotoniny przez lek. Niby badania podają w wątpliwość to działanie ale jednak jest on skuteczny w astmie a to podobno może się odbywać tylko przez obniżanie serotoniny (podejrzewa się, że astma ma związek z serotoniną i jej obniżanie jest w tej chorobie korzystne). Likwidowanie tego efektu przez dodanie SSRI może przynieść skutek ale pogorszyć drastycznie działanie przeciwdepresyjne leku, bo to jego główny mechanizm - jeśli go zlikwidujemy to po co w ogóle bierzemy ten lek? Totalnie bez sensu.

Nie każdy ma ten skutek uboczny, myślę, że 7 dni to zbyt krótko by wyrokować i powinnaś za wszelką cenę wytrwać, przynajmniej do 2 tygodni. Obstawiam, że przejdzie to z czasem.
miko84

przez lunatic 22 sty 2014, 11:15
miko84 napisał(a):Likwidowanie tego efektu przez dodanie SSRI może przynieść skutek ale pogorszyć drastycznie działanie przeciwdepresyjne leku, bo to jego główny mechanizm - jeśli go zlikwidujemy to po co w ogóle bierzemy ten lek? Totalnie bez sensu.

Ale jak to moze być jego glówny mechanizm skoro mechanizm przeciwdepresyjny antydepresantów działających na serotoninę jest dokładnie odwrotny?Więc jak coś co ma działać odwrotnie do leków antydepresyjnych moze być głównym mechanizmem przeciwdepresyjnym? Jedno drugiemu zaprzecza

przez miko84 22 sty 2014, 11:41
To po raz kolejny pokazuje jak wiedza o mechanizmie leków przeciwdepresyjnych jest niepełna a ich wpływ na depresję może odbywać się inaczej niż przez typowe zwiększanie neuroprzekaźników (tzn. np. zwiększenie serotoniny powoduje kolejne kaskady zmian w mózgu i to dopiero daje efekt przeciwdepresyjny - dlatego SSRI potrzebują czasu na zadziałanie a nie działają od razu, mimo że serotonina wzrasta od pierwszych dawek) - np. przez wpływ na neuroplastyczność czy system glutaminowy, albo wpływ na cytokiny (wpływ substancji pro-zapalnych na depresję jest badany).

Tak naprawdę mechanizmy depresji i działania leków przeciwdepresyjnych nie są do końca zbadane i nic w tym nie jest pewne. Dlatego co chwila pojawiają się leki o innym mechanizmie działania, które wcale nie mają związku z serotoniną - np. ketamina czy skopolamina.
miko84

przez Lord Kapucyn 22 sty 2014, 11:49
Przekopiuję mój stary post, bo nie chce mi się od nowa pisać-

Dark Passenger napisał(a):(...) istnieją badania, które wskazują, że nasilanie przez tianeptynę wychwytu zwrotnego 5-HT ma marginalny wpływ na efekt terapeutyczny(tianeptyny-przyp.). Ważniejsze jest nasilenie transmisji dopaminergicznej na szlaku mezolimbicznym, uwalnianie niewielkich ilości dopaminy w jądrze półleżącym i modulowanie rec. D2/D3. Niektórzy badacze sugerują, że tianeptyna poprzez wpływ na rec. AMPA i NMDA koryguje nieprawidłowości w transmisji glutaminergicznej w ciele migdałowatym i hipokampie spowodowane przez stres. Poza tym tianeptyna wpływa na wzrost BDNF(należący do "rodziny" nerwowego czynniki wzrostu). A to razem składa się na działanie neuroprotekcyjne. Aha- tianeptyna tłumi też oś HPA, a obniżenie "hormonu stresu" może mieć dla niektórych niebagatelny wpływ.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 22 sty 2014, 11:52
To wszystko prawda, tylko jaki jest bezpośredni mechanizm wpływu na te wszystkie rzeczy? Moim zdaniem jest to właśnie nasilanie wychwytu zwrotnego serotoniny.
miko84

Sortuj wg