TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez lunatic 13 sty 2014, 22:35
tianeptyna tak działa przeciwlękowo jak napar z melisy pobudzająco

przez barsinister 13 sty 2014, 23:07
nie odnotowałem działania przeciwlękowego (i niestety również przeciwstresowego)
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez lunatic 13 sty 2014, 23:11
barsinister,
to działanie przeciwstresowe to jedna wielka ściema, tak napisali żeby chyba fajnie to brzmiało, jak obniży serotoninę to jeszcze bardziej sie bedzie poddenerwowanym a nie odstresowanym

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez violet_hair_ 14 sty 2014, 00:21
no i nie dostałam recepty, od dwóch dni bez leku :( jutro wizyta u psychiatry
Wczoraj czułam się tragicznie, atak płaczu, kłucie w sercu, roztrzęsienie, brak snu, poczucie że zaraz umrę albo zemdleję...
violet_hair_*4w5*INFJ*

przez cvijet 14 sty 2014, 11:17
Czy ten lek rzeczywiście poprawia pamięć i koncentrację?

przez miko84 14 sty 2014, 11:22
Marian_Paździoch podejrzewa się, że działanie przeciwlękowe tianeptyny może wynikać z:

- nasilania wychwytu zwrotnego serotoniny (w jaki dokładnie sposób to trudno powiedzieć, ale skoro SSRI nasilają lęk początkowo to logicznie tianeptyna może go zmniejszać),
- aktywację receptorów adenozyny (czyli działa jakby w przeciwny sposób do kawy, która szczególnie w wyższych dawkach ma działanie lękotwórcze),
- wpływ na receptory glutaminianu AMPA.

lunatic nie wiem skąd Ci się wzięło myślenie, że zwiększanie serotoniny działa przeciwstresowo. Sorry ale SSRI prawie najmocniej z wszystkich leków zwiększają początkowo kortyzol (z czasem to się osłabia), zwiększają też noradrenalinę, są to leki najmniej skuteczne w depresji melancholijnej charakteryzującej się hiperkortyzolemią. To, że ktoś dostaje "wkurw" na tianeptynie nie wyklucza jej pozytywnego działania przeciwstresowego u innych.
miko84

przez lunatic 14 sty 2014, 11:37
miko84,
tak można o każdym leku powiedzieć, ze złe działanie u jednego nie oznacza ze u kogoś innego nie zadziała dobrze

przez miko84 14 sty 2014, 12:48
Ale to co wiemy o tianeptynie wynika z badań a nie działania na ludzi. Wpływ na hipokamp, obniżanie negatywnego wpływu noradrenaliny, agonizm receptorów adenozyny, czy wpływ na inną budowę neuronów (bujniejsze dendryty), pozytywny wpływ na oś HPA to są fakty z badań. Poza tym jego łagodność i to, że jest przepisywany nawet przez lekarzy rodzinnych o czymś świadczy. Żeby mieć jakieś przykre skutki uboczne na tianeptynie to trzeba być serio pechowcem. Co innego SSRI, bo te leki z działań ubocznych są akurat znane.

Powodowanie "wkurwu" przez lek nie znaczy, że lek działa negatywnie na biochemiczne skutki stresu - taka mirtazapina obniża u wszystkich kortyzol ale u wielu powoduje właśnie ten "wkurw" który jest też czasami obserwowany na tianeptynie. Chodziło mi o to, że ocenianie, że lek nie działa na skutki stresu w organizmie przez pryzmat tego objawu jest nie do końca trafne. Chociaż działanie przeciwstresowe kojarzy nam się bardziej z chilloutem niż "wkurwem" to w mózgu i tak mogą zachodzić pozytywne zmiany. Poza tym lek jak i inne wymaga odpowiedniego czasu, najlepiej 6-8 tygodni.
miko84

przez lunatic 14 sty 2014, 12:54
niestety ja doświadczyłem tylko negatywnego działania tianeptyny co objawiało się bardzo nerwowymi reakcjami na najdrobniejsze rzeczy, zupełnie odwrotnie niz na SSRI który działały wyciszająco mimo ze jak piszesz powodują podniesienie poziomu kortyzolu to jednak efekt był odwrotny

przez jetodik 14 sty 2014, 12:58
miko84, Wysłałeś kolejną wypowiedź pozytywnie opisującą tianeptynę, ale nie bierzesz tego leku. Dlaczego?
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez lunatic 14 sty 2014, 13:01
miko84 napisał(a):Powodowanie "wkurwu" przez lek nie znaczy, że lek działa negatywnie na biochemiczne skutki stresu

tylko ze co mi z tego ze zadziala super pod jakimś względem biochemicznym jak czuje się wszechogarniającą wściekłość na każdym kroku, która jest nie do zniesienia

przez miko84 14 sty 2014, 13:06
lunatic prawdopodobnie zareagowałeś tak na obniżenie poziomu serotoniny chociaż w badaniach wcale nie wynika by tianeptyna to powodowała. Jeśli SSRI pozytywnie na Ciebie działają to bardzo dobrze, chodziło mi tylko o to, że tianeptyna charakteryzuje się pozytywnym wpływem na stres i obszary mózgu z tym związane i może tak działać mimo negatywnych skutków ubocznych. Tak jak pisałem, miałeś pecha.

jetodik tianeptyna czeka na swoją kolej, kiedyś już nawet kupiłem lek i siedzi w szafce, ale na razie biorę to co w podpisie i mam zamiar to pobrać jeszcze przez dłuższy czas (na razie idzie 7 tydzień). Czytałem natomiast sporo dobrych rzeczy na temat tianeptyny (i badań i opinii ludzi), oraz słyszałem sporo pozytywnych opinii o tym leku od lekarzy psychiatrów, jest to jeden z najczęściej stosowanych w Polsce leków przeciwdepresyjnych, ma mało działań ubocznych i jest ogólnie łagodny, niech więc nie dziwi, że go polecam. Najwyżej nie poskutkuje, przykre działania uboczne są rzadko spotykane (np. w porównaniu do SSRI) i leczenie depresji powinno się zaczynać od tego leku. Sieje on ogólnie mniej spustoszenia w porównaniu z innymi lekami.
Ostatnio edytowano 14 sty 2014, 13:11 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez lunatic 14 sty 2014, 13:09
miko84,
no właśnie też mi się tak wydawało ze to było związane z obniżeniem serotoniny a potem lekarz stwierdził tak samo jak Ty ze według badań jej nie obniza, ale jezeli nie obniza to co byłoby powodem takich reakcji po niej, widziałem już tutaj kilka podobnych wpisów ze powodowała silną nerwowość

przez miko84 14 sty 2014, 13:12
Trudno powiedzieć, myślę, że to akurat Twoja szczególna reakcja na ten lek i może się pojawić u niektórych, ale u większości nie ma takich działań. Sam brałem tianeptynę przez prawie cały rok 2009 i nic takiego nie miałem.

jetodik no właśnie, brałem ten lek w 2009 roku i pozytywnie go wspominam. Tak czy owak staram się podchodzić na spokojnie do leków i swoją radę (czyli najlepiej 12 tygodni na danym leku lub połączeniu i odpowiednie podniesienie dawki) staram się stosować do siebie.
Ostatnio edytowano 14 sty 2014, 13:14 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

Sortuj wg