TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez Zbychu 1977 07 lut 2015, 12:59
miko 84 skończyłes przygode z paro?
Zbychu 1977

przez miko84 07 lut 2015, 13:10
Zbychu 1977 tak, powoli kończę przygodę z paroksetyną i innymi eseserajami.
miko84

przez i_am_a_legend 07 lut 2015, 13:14
miko84, no i co teraz będzie? A gdzie mirtazapina?
i_am_a_legend

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez kalikali1 07 lut 2015, 13:15
miko84 napisał(a):Zbychu 1977 tak, powoli kończę przygodę z paroksetyną i innymi eseserajami.

A co się stało miko że już kończysz? Jakie teraz leki będziesz brał? Paro+mirta nie zadziałały u ciebie na depresję? Może tym lekom trzeba dać tak 5-6 miesięcy na pełne rozkręcenie się,na jednych szybciej działają ale ci co przerobili już naprawdę dużo to szczerze polecam brać lek te pół roku i czekać na poprawę.

przez miko84 07 lut 2015, 13:27
i_am_a_legend, kalikali1 paroksetynę z mirtazapiną biorę od ponad 10 tygodni, ostatnio w dawce 60 mg paroksetyny plus 60 mg mirtazapiny. Wczoraj byłem u mojej lekarki i schodzimy z tego bo nie ma reakcji. Ona się już boi wyżej dawkować ale ja ostatnie 2 tygodnie jakie mi zostały do pełnych 12 tygodni spróbuję podbić paro do 80 mg z 60 mg mirty. Jeśli nie będzie reakcji (a raczej nie będzie) to schodzę z tego połączenia do zera, robię tydzień przerwy od wszelkich leków, zrobię badania na kortyzol i inne steroidy i wchodzę na samą mirtazapinę w dawce 90 mg. To był mój pomysł na który lekarka przystała. Najlepiej się czuję na tym leku. Badania zrobię bo jestem ciekaw czy mirtazapina rzeczywiście obniża kortyzol i inne stroidy nadnerczy. Powtórzę je po 12 tygodniach na mirtazapinie i porównam wyniki. Na jakieś przełomowe działanie mirtazapiny się już nie nastawiam za bardzo, chodzi mi choćby o stabilizację, na tym leku przynajmniej wychodziłem z domu i miałem motywację by cokolwiek robić.
miko84

przez hashim 07 lut 2015, 13:52
ja mam przerwę od mirty, za duża nechęć, wręcz nienawiść do seksu, tak się nie da dłużej jak się ma partnerkę, którą normalnie podnieca

później spróbuje mianse-chodzi mi o działanie na korę czołową, może nie będzie tak źle z tym seksem

teraz moklobemid

przez i_am_a_legend 07 lut 2015, 13:56
miko84, masz podwyższony sam kortyzol czy jeszcze dhea-s i androstendion? Robiłeś sobie ct nadnerczy z kontrastem tudzież rezonans przysadki?
i_am_a_legend

przez miko84 07 lut 2015, 14:00
i_am_a_legend i kortyzol i DHEA i androstenedion - tzn. kortyzol jest w górnej granicy a te dwa były lekko ponad normę. Miałem też wysoki 17-oh progesteron. Teraz się szarpnę i zrobię pełną steroidogenezę :mrgreen: Łącznie z prekursorem cholesterolem. Po 12 tygodniach zrobię jeszcze raz i zobaczę jak w tym względzie działa mirtazapina.

Nie robiłem badań obrazowych, nie sądzę by wyszło coś nie tak, miałbym te hormony dużo wyższe. Wszystko u mnie jest winą stresu. Kiedyś może je zrobię, ale trudno o skierowanie a prywatnie żal. Poza tym muszę dojść do funkcjonalności, żeby w ogóle zacząć wychodzić z domu, teraz o to trudno.

hashim u mnie ten problem odpada.
miko84

przez hashim 07 lut 2015, 14:02
miko84 gdzieś czytałem badanie, że mirta obniża dhea

i miko84 wychodź z domu szkoda życia, może jakiś stymulant w sobotę wieczorem i fruu z chaty :)
Ostatnio edytowano 07 lut 2015, 14:04 przez hashim, łącznie edytowano 1 raz

przez miko84 07 lut 2015, 14:03
Tak, znam to badanie dlatego ciekawi mnie efekt wysokiej dawki mirtazpiny po około 12 tygodniach na wszelkie objawy "stresu nadnerczy".
miko84

przez i_am_a_legend 07 lut 2015, 14:09
miko84, a ACTH? Najlepiej zrobić to razem, w jakimś dobrym laboratorium, bo ACTH trzeba szybko odwirować. Z doświadczenia wiem, że lepiej poczekać przed badaniem z pół godziny, żeby nie robić akurat tych hormonów zaraz po przyjściu do gabinetu. Nigdy nikt nie był w stanie mi powiedzieć, co może być pierwotne, a co wtórne w temacie HPA. Bo jeśli nadaktywny jest układ wzgórze-podwzgórze, to cała reszta jest już wynikiem ich działania. Z drugiej strony, z 30% ludzi ma mikrogruczolaki przysadki nawet o tym nie wiedząc. Żyją sobie dobrze i się nie przejmują. Chyba że zaczną źle widzieć, ale wtedy to już raczej gruczolak jest duży i naciska na nerwy wzrokowe. No i przysadka z gruczolakiem nie musi przecież wydzielać nadmiernie ACTH, tylko np. prolaktynę.

Jeśli zaś najpierw się stresujemy czymś w życiu, bo tak już mamy i myślami wywołujemy reakcję HPA, to można by wziąć jakieś silne benzo i wtedy zbadać te hormony. W tym przypadku powinny być obniżone, nie? ;)
i_am_a_legend

przez miko84 07 lut 2015, 14:19
ACTH w normie. U mnie to wyraźnie efekt stresu, hormony nie są zbyt wysokie by móc się obawiać. Jednak mimo wszystko, długotrwałe nawet niewielkie ich podwyższenia mogą w przyszłości mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Dlatego dla mnie ważne jest też by lek przeciwdepresyjny jaki biorę tonował mi to do pewnego stopnia. Czytałem sporo na temat wpływu leków przeciwdepresyjnych na oś HPA i w skrócie można to skwitować, że SSRI mogą obniżyć aktywność osi HPA ale nie jest to ich cecha - jest np. trochę informacji, że mogą aktywność osi podkręcać, a powiedzenie, że nie są to najlepsze leki do obniżania aktywności osi HPA wydaje mi się bardzo trafne.

Benzo obniżają aktywność osi HPA, ale długotrwałe ich branie w tym celu też nie jest trafnym pomysłem. Dlatego ciekawi mnie wpływ mirtazapiny na aktywność osi HPA, bo było sporo badań wykazujących że lek ten obniża kortyzol, DHEA, ACTH i CRH.

Nadaktywność osi HPA wg. mnie jest często spotykana w depresji (chociaż zdarzają się też przypadki słabej aktywności osi HPA) a nawet u ludzi którzy jej nie mają. Nie wiem czy objawy depresyjne biorą się z nadaktywności osi HPA (wiele na to wskazuje) ale na pewno samo obniżenie aktywności osi HPA nie gwarantuje poprawy w depresji.

Mi chodzi o to, że jak już wyżej pisałem, nawet niewielka nadaktywność tej osi jest szkodliwa dla zdrowia i najlepiej trzymać ten układ "tak cicho jak się da". Stąd zainteresowanie wpływem mirtazapiny. Wszelcy antagoniści 5-HT2a i c oraz H1 (bez dodatkowego silnego działania serotoninowego) będą skutecznie obniżać aktywność osi HPA (stąd wpływ mirtazapiny, mianseryny, cyproheptadyny, ew. amitryptyliny - choć tu mechanizm może być trochę inny). Obniżenie aktywności osi HPA w przypadku SSRI będzie zależało od tego do jakiego stopnia nastąpi downregulacja receptorów 5-HT2a i c. Wydaje mi się jednak, że ciągły agonizm receptorów 5-HT1a 5-HT2a i 5-HT2c przez te leki będzie powodował ciągłe podkręcanie aktywności osi.
miko84

przez artur1978 07 lut 2015, 14:54
miko84 napisał(a):ACTH w normie. U mnie to wyraźnie efekt stresu, hormony nie są zbyt wysokie by móc się obawiać. Jednak mimo wszystko, długotrwałe nawet niewielkie ich podwyższenia mogą w przyszłości mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Dlatego dla mnie ważne jest też by lek przeciwdepresyjny jaki biorę tonował mi to do pewnego stopnia. Czytałem sporo na temat wpływu leków przeciwdepresyjnych na oś HPA i w skrócie można to skwitować, że SSRI mogą obniżyć aktywność osi HPA ale nie jest to ich cecha - jest np. trochę informacji, że mogą aktywność osi podkręcać, a powiedzenie, że nie są to najlepsze leki do obniżania aktywności osi HPA wydaje mi się bardzo trafne.

Benzo obniżają aktywność osi HPA, ale długotrwałe ich branie w tym celu też nie jest trafnym pomysłem. Dlatego ciekawi mnie wpływ mirtazapiny na aktywność osi HPA, bo było sporo badań wykazujących że lek ten obniża kortyzol, DHEA, ACTH i CRH.

Nadaktywność osi HPA wg. mnie jest często spotykana w depresji (chociaż zdarzają się też przypadki słabej aktywności osi HPA) a nawet u ludzi którzy jej nie mają. Nie wiem czy objawy depresyjne biorą się z nadaktywności osi HPA (wiele na to wskazuje) ale na pewno samo obniżenie aktywności osi HPA nie gwarantuje poprawy w depresji.

Mi chodzi o to, że jak już wyżej pisałem, nawet niewielka nadaktywność tej osi jest szkodliwa dla zdrowia i najlepiej trzymać ten układ "tak cicho jak się da". Stąd zainteresowanie wpływem mirtazapiny. Wszelcy antagoniści 5-HT2a i c oraz H1 (bez dodatkowego silnego działania serotoninowego) będą skutecznie obniżać aktywność osi HPA (stąd wpływ mirtazapiny, mianseryny, cyproheptadyny, ew. amitryptyliny - choć tu mechanizm może być trochę inny). Obniżenie aktywności osi HPA w przypadku SSRI będzie zależało od tego do jakiego stopnia nastąpi downregulacja receptorów 5-HT2a i c. Wydaje mi się jednak, że ciągły agonizm receptorów 5-HT1a 5-HT2a i 5-HT2c przez te leki będzie powodował ciągłe podkręcanie aktywności osi.

Akurat do twoich celow to wlasnei tianeptyna by sie najlepiej nadawala jest sporo badan dotyczacych wplywu tianpetyny na stres i tego jak chroni hipokamp przez zanikiem wywolanym przez kortyzol.
Mianseryna i mirta maja ogolnie zly wplyw na uklad immunologiczny podwyzszaja TNF miedzy innymi.

przez miko84 07 lut 2015, 15:06
Tianeptyna nie ma tak wyraźnego wpływu obniżającego aktywność osi HPA. Nie ma badań które dokładnie stwierdzają - podajemy tianeptynę przez tyle i tyle, sprawdzamy później poziom kortyzolu. Mirtazapina ma takich badań multum.

Co do wpływu na układ immunologiczny to zależy. Część badań wykazuje działanie obniżające TNF, jedno pokazuje podwyższenie. Tu np. wpływ na cytokiny plus działanie przeciwnowotworowe:

"Mirtazapine inhibits tumor growth via immune response and serotonergic system"

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22808019
miko84

Sortuj wg