TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez lunatic 09 mar 2014, 15:50
one-half,
przechodziłem z paro na tianeptyne i faktycznie teoretycznie moze to byc trudniejsze przez to ze moze byc jeszcze wiekszy spadek serotoniny przez tianeptyne, wzrost agresji jest dośc czesty z tego co o tym czytałem tutaj, u mnie za pierwszym razem jak brałem ten lek było koszmarnie pod tym względem, w ogole to nie przechodzilo a tylko z czasem narastało, teraz biore dwa tygodnie i nie mam tego, dziwne troche, no ale sie ciesze ze dziala inaczej tym razem, mam nadzieje ze tak juz zostanie

-- 09 mar 2014, 14:52 --

ale kiedys zmienialem sertraline na tianeptyne i o dziwo łatwiej mi sie ją odstawiało wtedy niz jak wcześniej próbowałem odstawic bez zadnego innego leku, wiec w ogole z tym lekiem wszystko jest strasznie zagmatwane i to jest loteria chyba jego dzialanie

przez suwak 09 mar 2014, 16:04
Mam pytanie, czy Tianeptynę można zażywać wraz z Mianseryną?

OK, doczytałem, że nie można. Ciekaw jestem dlaczego, i w jaki sposób one się "antagonizują"...

przez miko84 09 mar 2014, 16:24
W ulotce pisze, że się nie zaleca, nie mam pojęcia dlaczego, jaki jest tego mechanizm.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez sylvek 09 mar 2014, 16:53
tego typu stwierdzenie bazuje na teorii z lat 50 czyli monoaminergicznej która twierdzi ze poprawa stanu chorego na MDD nastepuje bezposrednio z powodu wzrostu transmisji serotoninergicznej. Wg obecnej wiedzy nie ma żadnych przeciwskazań do łączenia tianeptyny z mirtazapiną a nawet byłoby to wskazane bo tianpetyna przeciwstawia się podwyższaniu przez mirtazapine bardzo silnie depresjogennej i wyniszczającej fizycznie cytokiny - tnf-a czyli inaczej czynnika nekrozy nowotworu.

przez lunatic 09 mar 2014, 16:55
sylvek,
a co myslisz o łączeniu tianeptyny z SSRI w celu zapobiegięcia ewentualnej obnizki serotoniny po niej?

przez sylvek 09 mar 2014, 16:59
a nie lepszym pomysłem byłoby po prostu przeczekanie efektu zwiększonego wychwytu zwrotnego serotoniny który jak to wyszło w najnowszych badaniach - całkowicie zanika po dwóch tygodniach ?

dodam ze efekt SRE tianeptyny jest tak mizerny ze bezproblemowo poradziłby sobie z nim 5-htp i to bez wsparcia karbidopą. Juz sam moklobemid to byłoby aż za nadto.

przez miko84 09 mar 2014, 17:01
sylvek osobom na mirtazapinie daleko do obrazu wyniszczenia :pirate: Masz jakieś badania na temat depresjogenności TNF-alfa?
miko84

przez lunatic 09 mar 2014, 17:05
sylvek napisał(a):a nie lepszym pomysłem byłoby po prostu przeczekanie efektu zwiększonego wychwytu zwrotnego serotoniny który jak to wyszło w najnowszych badaniach - całkowicie zanika po dwóch tygodniach ?

oo, to nie wiedziałem, to nie jest moj pomysl dodawania SSRI tylko lekarze tak robią, jezeli mowisz ze wpływ na wychwyt serotoniny zanika po 2 tygodniach to wychodzi z tego ze SSRI nie działałyby przeciwstawnie do tianeptyny podczas jednoczesnego stosowania

przez miko84 09 mar 2014, 17:09
Apropo tianeptyny i TNF-alfa, to to badanie wykazuje raczej wzrost niż spadek:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16409252

"Also the tianeptine-treated rats showed significantly reduced periodontal bone loss (p=0.01), enhanced plasma levels of TNF-alpha (p < 0.05), and transforming growth factor-1beta (p < 0.01), whereas no significant difference was found in corticosterone levels."

sylvek jak masz link do tych badań o wygaszaniu efektu SRE w przypadku tianeptyny po 2 tygodniach to też chętnie poczytam.
miko84

przez sylvek 09 mar 2014, 17:11
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2687935/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22860054
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22945416

mirtazapina pomimo zwiększenia poziomu TNF-a równoczesnie minimalizuje jego wpływ na OUN
1) zmniejsza poziom glutaminianu (TNF-a blokuje niektóre transportery glutaminianu) poprzez niebezpośredni agonizm 5-ht1a, antagonizm 5-ht2a
2)zmniejsza poziom kortyzolu który jest upregulowany przez TNF-a

przez CórkaNocy 09 mar 2014, 17:12
to w końcu ten cały tnf alfa odpowiada za nowotwory? bo coś tak czytałam, że powoduje wyniszczenie i coś tam z nowotworami, to mirta może zwiększać ryzyko raka?
CórkaNocy

przez miko84 09 mar 2014, 17:13
Mirta wykazuje działanie leczące raka. Przynajmniej pewne jego odmiany.
miko84

przez lunatic 09 mar 2014, 17:14
CórkaNocy,
z tego co wyczytałem to niszczy komórki nowotworowe a nie indukuje ich powstawanie

przez miko84 09 mar 2014, 17:18
http://www.plosone.org/article/fetchObj ... tation=PDF

"Mirtazapine Inhibits Tumor Growth via Immune Response and Serotonergic System"

No właśnie, mirtazapina zwiększa poziom TNF który zwiększa aktywność osi HPA ale z drugiej strony mirtazapina wykazuje działanie obniżające ACTH, kortyzol i DHEA, więc raczej przeważa jej działanie tłumiące przez antagonizm 5-HT2a/c i H1.

Poza tym wg tego 3 badania antagoniści TNF-alfa nie wykazują zbyt dużej skuteczności przeciwdepresyjnej.
miko84

Sortuj wg