TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez lunatic 07 mar 2014, 17:10
miko84,
Agonizm 5ht2c powoduje pobudzenie i lek?przeciez ich pobudzenie zmniejsza uwalnianie dopaminy i nor. wiec jak moze pobudzac przez to,fluoksetyna przeciez jest antagonista tych receptorow i przez to przypisuje sie jej dzialanie lekotworcze na poczatku

przez wisnia80 07 mar 2014, 17:41
Zaskoczę was niepozytywnie. Nie ma badań w 100% potwierdzających jakoby depresja była spowodowany tylko i wyłącznie czynnikiem serotoninowym.

przez lunatic 07 mar 2014, 17:47
wisnia80,
przeciez tu juz o tym było wiele razy

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 07 mar 2014, 17:55
lunatic agonizm 5-HT2c jest lękotwórczy. Akurat zablokowanie dopaminy może powodować akatyzję, pobudzenie i napięcie. Przecież osoby z ADHD uspokajają się po lekach stymulujących.

"Serotonin 5-HT2C receptors as a target for the treatment of depressive and anxious states: focus on novel therapeutic strategies."

" At the onset of treatment, indirect activation of 5-HT2C receptors participates in the anxiogenic effects of selective 5-HT reuptake inhibitors (SSRIs) as well as their inhibition of sleep, sexual behaviour and appetite."

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16433010

Fluoksetyna nie jest dobrym przykładem bo to przede wszystkim SSRI.
miko84

przez lunatic 07 mar 2014, 18:05
ale Ty piszesz o początkowym działaniu SSRI czy ogolnie o ich działaniu?

przez miko84 07 mar 2014, 18:18
To zależy od predyspozycji danej osoby. Ale początkowe nasilenie lęku przez SSRI odbywa się głównie przez receptory 5-HT2c. Z czasem następuje downregulacja tych receptorów, ale to czy nastąpi i w jakim stopniu zależy od danej osoby.
miko84

przez lunatic 07 mar 2014, 18:24
no to jezeli by tak było ze to jest tylko poczatkowe to SSRI nie byłyby stosowane przeciez jako leki przeciwlękowe

przez miko84 07 mar 2014, 18:50
Trzeba spojrzeć szerzej, przeciwlękowo działa przecież agonizm 5-HT1a i 5-HT2a. Chodziło mi o to, że nie u każdego SSRI sprawdzają się jako leki przeciwlękowe i jakieś tego mechanizmy muszą być. Jeśli masz lepsze wyjaśnienie to chętnie posłucham.
miko84

przez lunatic 07 mar 2014, 20:14
nie zaglębiam sie tak bardzo w te wszystkie receptory, po prostu gdzies czytalem ze fluoksetyna cechuje sie wiekszym dzialaniem prolękowym na początku niz inne SSRI przez właśnie antagonizm a nie agonizm receptorów 5ht2c i mi sie to wydawało sprzeczne ze antagonizm i agonizm tego samego receptora miałby dawać takie same efekty

przez miko84 08 mar 2014, 11:30
lunatic ale fluoksetyna jest słabym antagonistą 5-HT2c, poza tym serotonina z tego leku jest naturalnym agonistą tych receptorów więc trzeba oceniać nie tyle sam antagonizm 5-HT2c ale połączenie antagonizmu z SRI. Inne działanie będzie miał czysty antagonista 5-HT2c a inne antagonista z SSRI, co przekonuję się na sobie biorąc antagonistę 5-HT2c z SSRI. Poza tym każdy człowiek to indywidualny przypadek i u jednej osoby agonizm 5-HT2c a u innej antagonizm będzie lękotwórczy (np. pewien lęk zgłaszany po agomelatynie czyli czystym antagoniście 5-HT2c). Ale ogólnie przyjęte jest, że agonizm 5-HT2c jest lękotwórczy - większość osób ma na SSRI początkowe nasilenie lęku i jest to właśnie agonizm tych receptorów (tak samo obniżenie libido i pogorszenie apetytu jest efektem agonizmu 5-HT2c).
miko84

przez Lord Kapucyn 08 mar 2014, 12:41
Antagonizm częściowy dotyczy sytuacji, gdy substancja wykazuje właściwości mieszane, zarówno pobudza jak i hamuje receptor. Związek taki posiada duże powinowactwo i małą aktywność wewnętrzną. W zależności od przewagi właściwości pobudzających lub hamujących, związek taki nazywany jest antagonistą-agonistą lub agonisto-antagonistą.

Fluoksetyna, rec. 5-HT2c Ki(nm)=260
Norfluoksetya, rec 5-HT2c Ki(nm)=91

Agomelatyna, rec. 5-HT2c Ki(nm)=631

lunatic napisał(a):i mi sie to wydawało sprzeczne ze antagonizm i agonizm tego samego receptora miałby dawać takie same efekty

Niekiedy jest to tylko pozorna sprzeczność- np. zarówno agoniści jak i antagoniści 5-HT2a i 5-HT2c wykazują działanie przeciwdepresyjne i oba powodują downregulację rec. 5-HT2.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 08 mar 2014, 13:30
Moim zdaniem wszystko zależy od typu depresji i predyspozycji danej osoby. Dlatego nie pozostaje nic innego jak poza teoretyzowaniem próbować leki na sobie :pirate:
miko84

przez lunatic 08 mar 2014, 13:36
ja po 2 tygodniach mam przebłyski dobrego samopoczucia, ale dosć często są spadki, przy paroksetynie tego nie było, natomiast jest lepiej pod względem energii, nie czuje juz tego uczucia wyczerpania fizycznego

przez one-half 09 mar 2014, 15:46
Drugi tydzien na Tianesalu. Jednoczesnie schodze z SSRI wiec dodatkowo zaciemnia to ocene samej tianeptyny. Ogolnie od kilku dni zdarzaja sie mi sie momenty depresyjne, stany lekowe, czesto rozczulam sie nad soba, ale spora czesc tego to na pewno wina schodzenia z SSRI i roztapiania sie skorupy emocjonalnej obojetnosci, bo kiedys juz przerzucalem sie z SSRI (wtedy na Wellbutrin) i bylo podobnie.

Czy dobrze rozumiem, ze przejscie z SSRI na tianeptynę moze byc w tym wzgledzie ciezsze, skoro SSRI inhibitowaly serotonine (czyli mozg rozleniwil sie jesli chodzi o produkcje serotoniny, bo mial chemiczne wspomaganie, a teraz to wspomaganie jest coraz mniejsze (a niedlugo go w ogole nie bedzie), wiec niedobor serotoniny powoduje spadek nastroju i hustawke emocjonalna (na tym polega pogorszenie nastroju podczas redukcji/odstawki SSRI, mam racje?). Dodatkowo tianeptyna jako SSRE nasila wychwyt serotoniny czyli dodatkowo nasila ten proces, czy dobrze rozumuję?

I jeszcze jedna kwestia. Czy ktoś z was zaobserwował w pierwszym okresie przyjmowania tianeptyny wzrost agresji, takie pobudzenie? Przeszlo wam to? Psychiatra powiedzial mi, ze Coaxil ma dobry potencjal przeciwlekowy i uspokajajacy. Ciezko ocenic, czy to tez nie skutek odstawki SSRI, ale mam wrazenie, ze ma na to takze wplyw tianeptyna. Ogolnie czujac miete przez rumianek wydaje mi sie ze tianeptyna to jednak nie placebo, jak twierdzi wiele osob, i ze w jakis sposob rozpoczela juz swoje dzialanie. Dla chorej lepetyny to na pewno szok, bo to nie przejscie z SSRI na SSRI tylko przesiadka na lek o zupelnie innym, przeciwstanym sposobie dzialania.. Mam nadzieje ze niedlugo sytuacja sie unormuje :/

Sortuj wg